Żołnierz z Wrocławia w światowej czołówce szachistów NATO

  Żołnierz z Wrocławia w światowej czołówce szachistów NATO

  Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Szachy to przede wszystkim przewidywanie ruchów przeciwnika - niezbędna cecha w wojsku

  Szachy to przede wszystkim przewidywanie ruchów przeciwnika - niezbędna cecha w wojsku ©fot. archiwum prywatne

  Na wojnie z armią Putina raczej nie mielibyśmy szans. Za to możemy walczyć z Rosjanami na polu bitwy... w kratkę. Podchorąży Dariusz Sycz ze szkoły oficerskiej we Wrocławiu ma na to najlepszy dowód: wywalczony w Kanadzie srebrny medal NATO w szachach.
  Szachy to przede wszystkim przewidywanie ruchów przeciwnika - niezbędna cecha w wojsku

  Szachy to przede wszystkim przewidywanie ruchów przeciwnika - niezbędna cecha w wojsku ©fot. archiwum prywatne

  Powiedzmy sobie szczerze: jeśli chodzi o wyposażenie armii, jesteśmy raczej w ogonie państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ale bitwy na szachownicy wychodzą nam jak mało komu. - Polska reprezentacja od lat zajmuje miejsce na podium w szachowych mistrzostwach NATO - mówi z dumą Dariusz Sycz z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
  W tym roku z wrześniowych mistrzostw rozegranych w Cytadeli Quebec reprezentacja Polski wróciła z tytułem wicemistrza.
  Niemała w tym zasługa Dariusza Sycza, który sam może pochwalić się srebrnym medalem tych zawodów. Przepis na sukces? - Wiedza szachowa, talent i odrobina szczęścia - mówi skromnie 22- letni sierżant podchorąży.
  Moglibyśmy też dodać: prawdziwie wojskowa dyscyplina.

  Pobudka o 6 rano i bieg na 3 km
  Łatwo ją wyćwiczyć w szkole oficerskiej we Wrocławiu, gdzie każdy dzień nauki wygląda tak: pobudka o 6 rano (to i tak luksus przypadający starszym rocznikom: kadeci do 3. roku nauki wstają o 5:30). Potem bieg przez 3 kilometry, apel i zajęcia. "Normalne" studia zajmują pierwszą część dnia. W wypadku podchorążego Sycza to zarządzanie. Po południu czas na przedmioty typowo wojskowe: strzelanie, zajęcia sportowe, wojskowa teoria. Jak w takim dniu jeszcze czas na szachy?

  - Łatwo, jeśli to twoja pasja - mówi Dariusz Sycz. - Nawet pół godziny dziennie przed komputerem wystarczy, by nie wypaść z wprawy.

  A pasja do szachów jest w rodzinie srebrnego medalisty dziedziczna. W szachy gra jego tata, dwóch wujków, obaj starsi bracia. To właśnie starsze rodzeństwo nauczyło przyszłego żołnierza przesuwania pionków po szachownicy. W rodzinie Syczów grało się jednak czysto rozrywkowo. Dopiero Dariusz i starszy brat rozwinęli pasję prawdziwie sportową. Na zajęcia do klubu UKS w Brzozowie dojeżdżali ponad 20 kilometrów z rodzinnej wsi Siedliska nad Sanem (woj. podkarpackie). Trening opłacił się i przyniósł Dariuszowi ogólnokrajowe sukcesy, m.in. mistrzostwo Polski uczniów szkół gimnazjalnych.

  Morderczy szachowy trening
  Szachowa pasja odrodziła się w wojsku. Dariusz Sycz od trzech lat bierze udział w mistrzostwach NATO. Tegoroczny srebrny medal to do tej pory jego największy sukces. Żeby jednak dostać się do reprezentacji, najpierw trzeba zająć wysokie miejsce w krajowej rywalizacji. Podchorąży w tym roku zdobył też krajowy srebrny medal. A wygrywanie zawodów nie przychodzi łatwo. Trzeba ćwiczyć na wszystkie możliwe sposoby: z żywym przeciwnikiem, komputerem (bardzo ważne przy treningu, bo możemy przeanalizować wszystkie nasze ruchy podczas rozgrywki i zobaczyć błędy) oraz - przede wszystkim - czytać specjalistyczną literaturę. - Na kilka tygodni przed zawodami trening jest szczególnie ważny. Dlatego 8-osobowa polska kadra wyjechała na 10 dni do Polanicy-Zdroju na obóz szkoleniowy - mówi Dariusz Sycz.

  Czy wygramy z Rosjanami?
  Szachowe mistrzostwa NATO to wojskowa rywalizacja - nie tylko z nazwy. O ile w "cywilnych" zmaganiach mecz trwa maksymalnie trzy godziny (każdy zawodnik ma półtorej godziny na wykonanie swoich ruchów), o tyle w mistrzostwach NATO ten czas wydłużono do 5 godzin. Jeśli danego dnia zawodnicy walczą po dwa razy, to ich mózgi pracują na najwyższych obrotach nawet przez 10 godzin!

  - Po takim wysiłku głowa zaczyna boleć, a człowiek jest bardzo zmęczony. W końcu to mózg spala najwięcej energii. Moja rodzina twierdzi, że schudłem na zawodach - opowiada Dariusz Sycz.

  Sierżant podchorąży z Wrocławia najlepiej zapamiętał pojedynek z z zawodnikiem z Niemiec - H.Ch. Andersenem. Była to ostatnia i decydująca partia. Wyniki najlepszych czterech graczy z zespołu składały się na wynik reprezentacji. Polacy mierzyli się z przeciwnikami z 10 innych krajów NATO, m.in. z Francji, Holandii, Niemiec, Danii, USA.

  Do światowej czołówki szachistów od zawsze należą jednak Rosjanie. Czy Polska reprezentacja mogłaby w szachowym pojedynku obniżyć morale rosyjskich żołnierzy? Nie wiadomo, bo wojskowych mistrzostw w szachach z krajami poza NATO nikt jeszcze nie wymyślił. Ale na pewno byłby to ciekawy pojedynek.

  Szachownica jak pole bitwy
  Przyszły żołnierz wybrał służbę w inżynierii wojskowej, specjalność przeprawowa. Specjalizacja pozwoli mu na budowanie i utrzymywanie przepraw, m.in. mostów pontonowych. Po skończeniu uczelni podchorąży awansuje na oficera. Od razu stanie więc na czele plutonu żołnierzy.
  Czy szachowa pasja może przydać się na prawdziwym polu bitwy? - Na pewno - odpowiada bez wahania Dariusz Sycz. I dodaje: - Szachy to przede wszystkim przewidywanie ruchów przeciwnika, a więc niezbędna umiejętność wojskowego dowódcy.

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za bzdura walki z armią Putina???

   edd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   wkurza mnie ta wszechobecna rusofobia. Rosja pokazywana jest tylko i wyłacznie jako zagrożenie militarne i agresor. Napiszcie, że nie mialby szans z faszystami banderowskimi z Kijowa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A w strzelaniu

   ??? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Fantastyczna informacja. Jakby się jeszcze znalazł żołnierz co umie strzelać jak najlepsi...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teraz też dacie w kopercie?

   Greg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Czy cioty z kategorią "D",które dostały ją za łapówkę i tym samym nie były w wojsku już robią w majty na myśl ewentualnego konflikty z Rosją??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Też jest się czym chwalić

   jk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 11

   I co, w razie wojny będzie wyzywał wroga na pojedynek w szachach?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   biciekonia w2chruchach

   Maniek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   To napewno,wyprzedzacie ! tutto il mondo,jestescie champions of the champions,a zima bedzie ziiimna

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gratulacje!

   xenomorf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   Bardzo cenię ludzi z pasją, dążących do celu. A p. Dariusz będzie kiedyś generałem.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To zależy

   kaBumm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W polskiej armii nie liczą się kompetencje/pasja/umiejętności na 1 miejscu są znajomości i duże zasoby wazeliny. Generałem w Polsce nie zostaje się za zasługi ale poprzez gierki...rozwiń całość

   W polskiej armii nie liczą się kompetencje/pasja/umiejętności na 1 miejscu są znajomości i duże zasoby wazeliny. Generałem w Polsce nie zostaje się za zasługi ale poprzez gierki polityczno-biznesowe. I m.in. dzięki temu mamy armię z przerostem kadry oficerskiej która nie za bardzo ma kim dowodzić (może to i lepiej bo niewielu to potrafi :) ale chętnie wypina "klaty" i wyciąga rączki po ordery i pieniądze. Do dziś pamiętam 43 letniego kapitan skaczącego z okna na 1 piętrze bo na inspekcję wpadł generał a ww. kapitan według "rozkazu" właśnie dowodził (osobiście) kompanią na pobliskim poligonie. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   haha

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   A jednak Nasza armia w czymś jest dobra...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie armia,

   Władymiir (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   tylko jeden żołnierz.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama