Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy kierowcy mogą zorganizować masę krytyczną na ścieżkach rowerowych?

Marcin Walków
26.09.2014 - masa krytyczna na ulicy Grodzkiej we Wrocławiu. A gdyby tak odwrócić role? Gdyby kierowcy chcieli w ramach pokojowej manifestacji pojechać drogami rowerowymi?
26.09.2014 - masa krytyczna na ulicy Grodzkiej we Wrocławiu. A gdyby tak odwrócić role? Gdyby kierowcy chcieli w ramach pokojowej manifestacji pojechać drogami rowerowymi? Fot. Tomasz Hołod / Polskapresse
- Czy kierowcy mogliby zorganizować swoją masę krytyczną, ale jeżdżąc po ścieżkach rowerowych? - pyta Michał, nasz Czytelnik. Najwyraźniej Pan Michał chciałby "odpłacić" rowerzystom za comiesięczne blokowanie miasta w ramach tzw. masy krytycznej - czyli przejazdu rowerowej kolumny głównymi ulicami miasta. Czy rozwiązanie zaproponowane przez Czytelnika jest w ogóle możliwe? Odpowiedzi szukał reporter, Marcin Walków.

Rowerzyści w ostatni piątek miesiąca organizują tradycyjny przejazd ulicami miasta, tzw. masę krytyczną. To forma pokojowej demonstracji, podczas której zwracają uwagę na swoją obecność w mieście i problemy cyklistów.

Straż Miejska twierdzi, że gdyby to kierowcy chcieli zorganizować podobny przejazd, ale ścieżkami rowerowymi, nie byłoby to możliwe.
- W żadnym wypadku, ponieważ byłoby to wykorzystanie drogi w sposób niezgodny z jej przeznaczeniem - wyjaśnia Sławomir Chełchowski, rzecznik wrocławskiej Straży Miejskiej. - Droga rowerowa jest przeznaczona tylko dla rowerzystów. Cykliści natomiast powinni korzystać ze ścieżek rowerowych, ale w określonych przypadkach mogą też jeździć drogami. Jazda samochodem po ścieżce rowerowej jest wykluczona - stwierdza.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym podaje, że droga dla rowerów to: droga lub jej część przeznaczona do ruchu rowerów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi. Droga dla rowerów jest oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Ta sama ustawa mówi, że rowerzysta jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Na drodze dla pieszych i rowerów rowerzysta ma ustąpić miejsca pieszym. Jeśli korzysta z drogi, powinien jechać poboczem, a gdy go nie ma - jechać jak najbliżej krawędzi jezdni.

Małgorzata Szafran z Centrum Zarządzania Kryzysowego zwraca uwagę, że zorganizowane przejazdy grup rowerzystów, samochodów lub przemarsze pieszych, odbywają się w oparciu przepisy prawa o zgromadzeniach publicznych.

- Zorganizowany i zgłoszony zgodnie z przepisami przemarsz grupy co najmniej 15 osób po drodze dla rowerów mógłby się odbyć jako zgromadzenie publiczne. Ale gdyby po tej samej drodze szła mniejsza grupa i niezarejestrowana, byłoby to już wykroczenie - mówi Szafran. - Mniejsza grupa ma prawo wystąpić do Wydziału Inżynierii Miejskiej UMW o zgodę na wykorzystanie drogi w sposób szczególny - dodaje.

Dlaczego z tych samych przepisów nie mogliby skorzystać kierowcy samochodów? Urzędnicy i przedstawiciele służb, z którymi rozmawialiśmy, nie byli w stanie podać podstawy prawnej, która wprost by im tego zabraniała. Policjanci powołują się na ogólne przepisy dotyczące prawa do korzystania z drogi dla rowerów, te same, o których wspomina rzecznik Straży Miejskiej.

- Nie przypominam sobie, żeby wpłynął do nas wniosek w sprawie zorganizowanego przejazdu kierowców po drogach rowerowych - mówi st. asp. Paweł Petrykowski.

- Jeśli taki wniosek od kierowców do nas wpłynie, poddamy go analizie i poprosimy o opinię policję - mówi Małgorzata Szafran.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska