Katarzyna Kaczorowska o archiwum „Kajetana” (ZDJĘCIA)

  Katarzyna Kaczorowska o archiwum „Kajetana” (ZDJĘCIA)

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Katarzyna Kaczorowska o archiwum „Kajetana” (ZDJĘCIA)
  1/21
  przejdź do galerii

  ©Paweł Relikowski

  Katarzyna Kaczorowska, nasza dziennikarka, która w książce „80 milionów. Historia prawdziwa” po raz pierwszy opisała, jak naprawdę wyglądała słynna akcja uratowania pieniędzy dolnośląskiej „S” i jaką cenę zapłaciły osoby, biorące udział w tej operacji, wróciła do sprawy.
  Dziennikarka "Gazety Wrocławskiej" tym razem opisuje archiwum „Kajetana” – tajną dokumentację księgową, prowadzoną od początków 1982 roku do wiosny 1983 przez wrocławskiego fizyka Kazimierza Jeriego. Kto prosił o pieniądze? Na co je wydawano? Kto kryje się pod konkretnymi pseudonimami? Po raz pierwszy Czytelnicy na własne oczy mogą zobaczyć, jak wyglądały grypsy, pokwitowania, listy, w których zawarta jest część współczesnej historii Wrocławia.

  W czwartek, 25 września, we wrocławskim ratuszu odbyło się spotkanie z autorką. Wzięli w nim udział bohaterowie książki. Spotkanie poprowadził Jacek Antczak.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do racjonalisty

   Zgłoś naruszenie treści

   Operacja była legalna, bo statut związku pozwalał na podjęcie znacznych sum z konta na działalność. Ale równocześnie – i zakładam, że Pan to wie – dekret o wprowadzeniu stanu wojennego...rozwiń całość

   Operacja była legalna, bo statut związku pozwalał na podjęcie znacznych sum z konta na działalność. Ale równocześnie – i zakładam, że Pan to wie – dekret o wprowadzeniu stanu wojennego zdelegalizował wszystkie organizacje, w tym "S" a pieniądze zdeponowane na kontach związku z poszczególnych regionach zostały zarekwirowane przez państwo i po 1989 roku nie zostały zwrócone. Co do denominacji zaś - Józef Pinior i Władysław Frasyniuk na zjeździe odrodzonej Solidarności przedstawili rozliczenie z 80 milionów i uzyskali absolutorium, a do kasy związku zwrócili 50 tysięcy dolarów, bo pozostała część ukrytych pieniędzy w czasie szalejącej inflacji wymienił kardynał Gulbinowicz. W 1989 i w 1990 roku te 50 tysięcy dolarów to była fortuna.
   z wyrazami szacunku
   Katarzyna Kaczorowskazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fakty zamiast mitów !

   Racjonalista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ta niby akcja obrosła legendą, choć chodziło o najzwyklejszą w świecie operację legalnego podjęcia pieniędzy z konta.

   3 grudnia 1981 r. związkowcy dolnośląskiej Solidarności pobrali ze związkowego...rozwiń całość

   Ta niby akcja obrosła legendą, choć chodziło o najzwyklejszą w świecie operację legalnego podjęcia pieniędzy z konta.

   3 grudnia 1981 r. związkowcy dolnośląskiej Solidarności pobrali ze związkowego konta we wrocławskim banku 80 milionów złotych.

   Należy przy tym pamiętać, że te 80 mln to było niewiele w przeliczeniu na dzisiejsze (po drodze była przecież denominacja złotego) zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama