Szczytne cele Centrum Edukacji i Wsparcia „RES- GEST” w...

  Szczytne cele Centrum Edukacji i Wsparcia „RES- GEST” w Rzeszowie

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  „Nie przeocz głuchego” – możliwość rozwoju pasji niesłyszącego pracownika
  Szczytne cele Centrum Edukacji i Wsparcia „RES- GEST” w Rzeszowie
  Centrum Edukacji i Wsparcia "RES-GEST” jest organizacją pożytku publicznego, która prowadzi na rzecz 670 osób niesłyszących rehabilitację społeczno - zawodową. Utrzymuje się z darowizn, dotacji oraz składek członkowskich. Zapewnia usługi tłumacza polskiego języka migowego. Pomaga niesłyszącym w wypełnianiu dokumentów oraz poszukiwaniu pracy. Organizuje podopiecznym treningi oraz zajęcia sportowe.

  W stowarzyszeniu na stanowisku informatyka pracuje Michał Wojdon, niesłyszący chłopak. Zajmuje się tworzeniem i aktualizowaniem stron, obsługą TV internetowej www.glusitv.pl, kodowaniem, edycją w HTML. Robi zdjęcia, nagrywa i montuje filmy, które kręci specjalnie dla osób niesłyszących. Tworzy też grafikę oraz banery w Adobe Photoshop. Niesłyszący Michał ze swojej pracy czerpie wielką przyjemność. Równocześnie może rozwijać zainteresowania i pasje.

  Niesiemy pomoc i zrozumienie

  Stowarzyszenie jako jedyne w Polsce przekazuje ważne informacje w polskim języku migowym. Robi to za pośrednictwem strony internetowej www.glusitv.pl, która miesięcznie ma około 20 000 odsłon. Taki wynik świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu osób niesłyszących w dostępie do informacji. Obecnie prowadzi internetowe doradztwo zawodowe za pośrednictwem kamerki internetowej dla osób niesłyszących.

  Oferujemy warsztaty, szkolenia i staże
  Istotnym elementem programu stowarzyszenia jest również aktywizacja społeczna i zawodowa osób niesłyszących. Centrum Edukacji i Wsparcia „RES-GEST” skutecznie pomaga w poszukiwaniu pracy oraz znalezieniu miejsca na staż. Organizuje warsztaty, kursy języka migowego oraz szkolenia zawodowe.

  Organizacja prowadzi ogólnopolską telewizję internetową (www.glusitv.pl), gdzie wszystkie informacje prezentowane są w języku migowym. Stowarzyszenie zapewnia internetowe poradnictwo prawne i obywatelskie za pośrednictwem kamery internetowej. Podąża w innowacyjnych rozwiązaniach, ponieważ zależy im na niwelowaniu barier w dostępie do informacji i w komunikowaniu się osób niepełnosprawnych.

  CZŁOWIEK NAJLEPSZA INWESTYCJA
  Michał trafił do Centrum Edukacji i Wsparcia „RES-GEST, po 6- miesięcznym stażu zorganizowanym właśnie przez stowarzyszenie. - Przyznam, że byłem zaskoczony ponieważ wiedziałem, że Michał nie ma wykształcenia informatycznego. Mimo tego, okazał się lepszy od niejednego stażysty po studiach, z jakimi miałem okazję współpracować. Lepszy w sensie: wiedzy, tempa pracy, znajomości „nowinek” technologicznych, zaangażowania i chęci rozwoju w tym kierunku – akcentuje Piotr Krupa, członek Zarządu Stowarzyszenia, współpracujący na co dzień z Michałem.

  Idea równych szans
  Obecnie stowarzyszenie realizuje projekt „Krajowa kampania informacyjno-promocyjna wspierająca osoby głuche i niedosłyszące w powrocie na rynek pracy i jako wartościowych pracowników”.

  Kampania skierowana do instytucji publicznych, firm, organizacji pozarządowych, pracodawców oraz osób niesłyszących. Celem głównym jest zmniejszenie negatywnych postaw i zjawisk wobec osób niesłyszących, wśród podmiotów publicznych, organizacji pozarządowych, pracodawców oraz ich zmiana na postawy proaktywne, w zakresie wspierania równości szans kobiet i mężczyzn w życiu zawodowym i rodzinnym w środowisku osób niesłyszących.

  Zauważ niedosłyszącego i głuchego

  Członkowie stowarzyszenia zachęcają do osobistego działania na rzecz osób niedosłyszących i głuchych w powrocie na rynek pracy także poprzez obejrzenie i ocenę spotu www.glusitv.pl/rownosc/spoty przez wypełnienie ankiety lub umieszczenie komentarza pod filmem.

  Inna droga to informowanie o istnieniu strony internetowej: www.glusitv.pl/rownosc/spoty. Znajdują się potrzebne osobom głuchym i niesłyszącym informacje, dotyczące m.in. dyżurów doradcy zawodowego (Odbywają się one w każdy wtorek w godz. 10 – 12 oraz w czwartek w godz. 16-18).

  - Warto pokonać własne obawy i dać szansę, bo może okazać się, że głuchy nas bardzo pozytywnie zaskoczy i odkryjemy, że jego potencjał to nieoceniony skarb dla naszej działalności – podkreśla Piotr Krupa, koordynator projektu „Krajowa kampania informacyjno-promocyjna wspierająca osoby głuche i niedosłyszące w powrocie na rynek pracy i jako wartościowych pracowników”.

  „Nie przeocz głuchego” - pasja niesłyszącego chłopaka

  Michał Wojdon robi zdjęcia, nagrywa i montuje filmy, które kręci specjalnie dla niedosłyszących i głuchych. - To człowiek, który uwielbia wyzwania. Ciągle szuka nowych rozwiązań. Sumiennie i czasowo wywiązuje się z powierzonych mu zadań – z dumą wylicza Piotr Krupa. – Bo ja bardzo lubię swoją pracę – skromnie dodaje Michał Wojdon.

  - W stowarzyszeniu preferujemy komunikację za pomocą komunikatora – w formie pisemnej. Wynika to z potrzeby dobrej organizacji pracy. Takim sposobem oszczędzamy dużo czasu. Michał także z tej formy korzysta. Zaznaczam, że większość pracowników jest po kursie polskiego języka migowego – podsumowuje Piotr Krupa.
  US


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama