Wrocław: Uniwersytety się remontują

  Wrocław: Uniwersytety się remontują

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Trwają remonty głównych siedzib dwóch uczelni. Zmieni się także otoczenie wokół ich budynków
  Wokół Szermierza praca wre. Plac przy UWr wypięknieje

  Wokół Szermierza praca wre. Plac przy UWr wypięknieje ©Fot. Janusz Wójtowicz

  Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Przyrodniczy rozpoczęły remonty swoich głównych siedzib. Na UWr prace trwają już wewnątrz gmachu głównego przy placu Uniwersyteckim 1. Przebudowany zostanie korytarz oraz przede wszystkim znajdujące się na lewo od wejścia pomieszczenia Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Dziś te zbiory można oglądać w sali Longchamps'a (pierwszej po wejściu do bocznego korytarza). Jeszcze w tym roku zostaną wyremontowane kolejne, nieudostępniane dotychczas sale: Banacha oraz Pod Filarem. Dzięki temu będzie można zobaczyć więcej eksponatów.

  - Zarówno tych przechowywanych dotąd w magazynie, jak i nowych nabytków, które po wielu latach wróciły do Wrocławia z różnych polskich miast - tłumaczy prof. Jan Harasimowicz, szef muzeum uniwersyteckiego. - Na pewno nowa oferta będzie bardziej atrakcyjna dla zwiedzających - dodaje.

  Atrakcje będzie można znaleźć już w korytarzu prowadzącym do uniwersyteckiego muzeum. Znajdą się tam zdjęcia i sylwetki najbardziej znanych naukowców tej uczelni. Za pomocą multimedialnego urządzenia każdy będzie mógł wyświetlić interesujące go informacje na temat danej osoby.

  Także w tym roku dowiemy się co dalej ze słynną Aulą Leopoldina. Przypomnijmy, że strop pomiędzy nią a położoną powyżej salą Balcera wymaga remontu. Dlatego w tym roku powstanie projekt zagospodarowania dla sali Banacha, co umożliwi określenie zasięgu remontu Auli Leopoldina.

  Sporo dzieje się też przed gmachem głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Młoty pneumatyczne pracują wokół rzeźby Szermierza. Robotnicy ściągają kostkę brukową, by dostać się do instalacji wodnej i kanalizacyjnej i wykonać niezbędne remonty. Odnowiona kostka wróci na swoje miejsce w tym roku, a obskurne chodniki będą wymienione na eleganckie - granitowe. Prace prowadzi firma Bickhardt Bau i potrwają około 18 miesięcy.

  Na Uniwersytecie Przyrodniczym też rozpoczął się remont gmachu głównego przy ul. Norwida 25. Budynek będzie miał nową elewację, wymienione zostaną okna i przebudowane wnętrza.
  - Tak, by były one bardziej reprezentacyjne, a jednocześnie funkcjonalne - tłumaczy Małgorzata Wanke-Jakubowska, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego. - Wszystkie prace powinny się zakończyć przed planowanymi na październik tego roku uroczystymi obchodami jubileuszu 60-lecia uczelni - dodaje rzeczniczka.

  Remont będzie kosztował 10 mln złotych. Kolejne 5 mln Uniwersytet Przyrodniczy wyda na modernizację dróg wewnętrznych i zagospodarowanie terenu na dziedzińcu szkoły.

  Podyskutuj na forum: Czy to dobrze, że ul.Kuźnicza i pl. Uniwersytecki będą po remoncie deptakami?

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   remonty, pomniki, rocznice

   EWA. Z. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 28

   rauty, na to sa pieniądze, ale na podwyżki dla pracowników bibliotek wyższych uczelni to nie ma. Panowie rektorzy pomyślcie o tych którzy po 30 latach pracy na uczelni mają 1800 zł n rękę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   §

   czacza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 20

   Czy ktoś wie, co dzieje się w sprawie "budowy" biblioteki UW ? Czy to już zostanie tak na zawsze?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ja jestem przeciwny kładzeniu kostki.

   Tom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 19

   Obecnie drogowcy nie potrafią układać kostki tak jak dawniej się to robiło, gdzie wszystko było do siebie dopasowane, przykład to Trzebnicka i Powstań. Śl. gdzie po 80l. kostka jest wciąż w...rozwiń całość

   Obecnie drogowcy nie potrafią układać kostki tak jak dawniej się to robiło, gdzie wszystko było do siebie dopasowane, przykład to Trzebnicka i Powstań. Śl. gdzie po 80l. kostka jest wciąż w idealnym stanie z wyjątkiem miejsc gdzie były prowadzone w późniejszym czasie prace ziemne. Natomiast przykładem fuszerki jest choćby plac Grunwaldzki, gdzie kostka po 2 latach zaczęła się zapadać i Rynek z również krzywą i pełną szczelin nawierzchnią. Najlepiej wylać tam asfalt, przynajmniej nikt sobie nogi nie połamie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy remont budynku instytutu historii przy Szewskiej?

   jrk1974 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 17

   Przecież ten zabytkowy budynek w centrum miasta woła o pomstę do nieba - o wstydzie nie wspominając.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama