Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnieśliśmy sukcesy w Nawojowej

Marek Podraza
Przedstawiciele PZDR Gorlice z wyróżnionymi hodowcami bydła z Łużnej, z Owczar i z Regietowa
Przedstawiciele PZDR Gorlice z wyróżnionymi hodowcami bydła z Łużnej, z Owczar i z Regietowa Agata Karpowicz
Mamy doskonałych hodowców oraz dobrze funkcjonujące ekologiczne gospodarstwa rolne, a najlepszy bigos wiejski w Małopolsce gotują panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wsi Kobylanka. Możemy być dumni z naszych rolników i hodowców. Podczas XXIV Agropromocji 2014 w Nawojowej wypadli okazale, promując nie tylko nasze gminy, ale i cały powiat. Wśród laureatów Krajowego Konkursu "Agroliga 2014" znalazły się trzy gospodarstwa z powiatu gorlickiego.

W kategorii "Ekologiczne gospodarstwo towarowe" dyplomy i nagrody finansowe otrzymali: Anna i Jan Semaniccy z Gładyszowa oraz Monika Staszyńska z Bystrej, a w kategorii "Rolnik" tytuł wicemistrzowski zdobyło ekologiczne gospodarstwo rolne "Jasionka" pana Marcina Wójcika z Krzywej.Gospodarstwo państwa Semanickich zdobyło drugie miejsce w swojej dziedzinie.
- Rolnicy zajmują się chowem bydła mlecznego rasy polska czerwono-biała z kwotą mleczną 60 tysięcy litrów rocznie. Stado liczy 16 krów - cztery jałówki i cztery cielęta. Jest też stado 70 sztuk drobiu, z którego produkty spożywane są przez własną rodzinę, część zbywana jest w sprzedaży bezpośredniej. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 36,69 ha, w tym 30,79 ha użytków rolnych. Gospodarstwo od 10 lat funkcjonuje w trudnych górskich warunkach, na glebach klas IV-VI - informuje nas Wincenty Kmak, kierownik PZDR w Gorlicach.
Gospodarstwo państwa Staszyńskich z Bystrej to farma ekologiczno-sadownicza, funkcjonująca w trudnych warunkach górskich stoków. W większości są to uprawy sadownicze, wśród których 80 procent stanowią śliwy. Państwo Staszyńscy gospodarują w Bystrej od 1999 roku. Tutaj chodzili do Technikum Rolniczego, gdzie uzyskali tytuł technika-rolnika, a później ukończyli Akademię Rolniczą na kierunku sadownictwo. Gospodarstwo mają po rodzicach pani Moniki, a resztę dokupili i nastawili się na dwa kierunki - sadownictwo oraz produkcję nasienia róż. W sumie mają ponad dziewięć hektarów. Pan Andrzej od 10 lat jest pracownikiem Biura Powiatowego ARiMR w Gorlicach
- Sady mamy na dziewięciu hektarach. Są tam śliwy i borówka wysoka. Śliwy mamy kilkanaście gatunków. Wymienię tylko część - herman, opal, węgierka dobrowicka, walor. Mamy około pięć tysięcy drzewek i owocują od lipca do września. Co roku pozyskujemy kilka ton owoców, które sprzedajemy do warzywniaków i sklepów do Gorlic, ale nie tylko - wyjaśnia Andrzej Staszyński.
Gospodarstwo państwa Staszyńskich jest całkowicie zmechanizowane, ale owoce zbierają ręcznie. Mają przechowalnię dla owoców oraz sortownię. Z gałęzi z przycinek i pielęgnacji drzew po wysuszeniu i rozdrobnieniu wytwarzają tzw. zrębki, które wykorzystują do ogrzewania mieszkania. Rolnicy są laureatem Ogólnopolskiego Konkursu "Złote jabłko" za 2013 rok.
Natomiast pan Marcin Wójcik z Krzywej, na obszarze około 100 hektarów, prowadzi hodowlę i chów bydła mięsnego rasy Limousin.
- Jego stado hodowlane liczy 30 krów, natomiast młode bydło opasowe, w sumie około 200 sztuk, odchowywane jest do od ośmiu do dwunastu miesięcy. Średniorocznie daje to od 3500 do 4500 kg mięsa, tzw. "różowej cielęciny kulinarnej". Ponadto hobbystycznie hoduje 11 sztuk koni i stado kóz. Właściciel nieustająco rozwija swoje gospodarstwo, korzystając z funduszy unijnych oraz ściśle współpracuje z Katedrą Hodowli Bydła Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie - dodaje Kmak.
W Nawojowej przeprowadzono także konkurs potraw regionalnych. Swoje produkty przedstawiały małopolskie Koła Gospodyń Wiejskich.
Również i w tym konkursie mieliśmy sukces. Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wsi Kobylanka zdobyły pierwsze miejsce za bigos wiejski. Prezentowały one ponadto ciasta, takie jak sernik, jabłecznik, piernik oraz chleb na zakwasie, żurek z kiełbasą i grzybami, napój z kwiatu bzu, smalec domowy i rogaliki drożdżowe.
Wyniki Wystawy Bydła Mlecznego - wyniki naszych hodowców
Rasa polska holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno-białej : krowa Kusia - czempion i I nagroda Raja - Piotr Habaj z Łużnej
Rasa polska - czerwona: krowa Rosa czempion i Wika - wiceczempion - Baran Bonifacy Łużna oraz Watra i Szarka - I nagroda - Henryk Ćwiklik, Łużna
Rasa polska czerwono-biała: krowa Cisa - czempion i Nitka- wiceczempion: Maria Gałkiewicz z Owczar, Ciśka i Ruda - I nagroda - Piotr Gieriak z Regietowa
Super czempionem wystawy, krowa Kusia, Piotr Habaj, Łużna
XIV regionalny finał konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów"
Część gastronomiczna - wyniki naszych przedstawicieli:

Trzecie miejsce: F.P.H.U. "Laguna" z Gorlic - zupa z pokrzywy z zacierką mojej babci, żeberka w kapuście
Wyróżnienie: Restauracja Piwnica na Starówce z Gorlic - zupa z pstrąga, kaczka nadziewana z sosem wiśniowym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska