Po nitce do nowego domu. Skąd się bierze babie lato?

  Po nitce do nowego domu. Skąd się bierze babie lato?

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Po nitce do nowego domu. Skąd się bierze babie lato?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©123fr

  Po co małe pająki snują pod koniec lata srebrne niteczki? Jak daleko mogą na nich ulecieć? I dlaczego boimy się pająków? Kochamy babie lato, więc pora odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących autorów tego zjawiska
  Łagodne, już nie upalne słońce, ciepły, lekki wietrzyk i tysiące srebrnych niteczek w powietrzu. Urok końca lata. Jak ten romantyczny obrazek połączyć z mało przyjemnym, nagłym uciskiem w żołądku, który wywołuje u wielu z nas widok czarnego, włochatego pająka? Trudne zadanie, ale konieczne. Nie byłoby babiego lata, gdyby nie pająki.

  - Po sezonie rozrodczym młode pająki potrzebują znaleźć sobie nowe miejsce do życia.
  Muszą się rozprzestrzenić i najczęściej dokonują tego właśnie za pomocą babiego lata, czyli pajęczej nici - wyjaśnia prof. dr hab. Wanda Wesołowska z Katedry Bioróżnorodności i Taksonomii Ewolucyjnej w Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. - Jeżeli tylko jest odpowiednia pogoda, a mianowicie wiatr i wznoszące prądy powietrza, więc w miarę ciepło, pająki stają na przednich odnóżach i z kądziołków przędnych umieszczonych na odwłoku wypuszczają cieniutką niteczkę. Gdy staje się ona na tyle długa, że może udźwignąć pająka, ten odrywa się od podłoża i pozwala się unosić wiatrowi ku górze.

  Najlepsza pogoda dla pajęczych podróży to właśnie koniec lata, w bezdeszczowe dni. Gęste pasma nitek babiego lata świadczą o tym, że mamy do czynienia z dużą grupą małych pajączków, które akurat wybrały się na poszukiwania nowego lokum. - Spora część z tej masy, która gdzieś się przemieszcza, nie dolatuje w nowe miejsce. Bardzo wiele z nich ginie - albo wiatr je wrzuca do wody, albo wyłapują je ptaki. Część jednak ląduje na nowym terytorium i tam wiedzie swój pajęczy żywot - dodaje prof. Wesołowska.

  Babie lato kojarzy nam się z końcem lata, ciepłą, słoneczną pogodą. Ale loty młodych pająków mogą się odbywać również w innych porach roku. Jeżeli tylko pogoda jest sprzyjająca, to nawet zimą.

  Bardzo długa nić Ariadny

  Mitologiczna Ariadna podarowała Tezeuszowi kłębek nici, który pomógł mu nie zabłądzić w labiryncie. Musiała to być zatem długa nić. Nie inaczej jest z babim latem. Pająki na swoich cienkich niteczkach potrafią się unosić się bardzo wysoko. Jak mówi biolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, zaobserwowano nawet podobno pajęcze podróże na wysokości kilku (czterech czy pięciu) kilometrów nad ziemią. Okazuje się, że pająki mogą nie tylko unosić się na duże wysokości, ale też potrafią pokonywać w ten sposób wielkie odległości, nawet z kontynentu na kontynent.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   Andrew (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   W końcu coś ciekawego.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama