Czy ze złamaną ręką można prowadzić samochód?

  Czy ze złamaną ręką można prowadzić samochód?

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Czy ze złamaną ręką można prowadzić samochód?

  ©Polskapresse

  - Mam złamaną rękę. Czy mogę prowadzić auto? Jaki mandat za to grozi? - pyta Janusz Suzik, nasz Czytelnik.
  Czy ze złamaną ręką można prowadzić samochód?

  ©Polskapresse

  Odpowiedzi szukał reporter, Marcin Walków:

  Można prowadzić samochód ze złamaną ręką - prawo tego nie zabrania. Policjant, widząc za kierownicą osobę z ręką w gipsie nie zatrzyma auta i nie wystawi mandatu, bo nie jest to wykroczenie ani przestępstwo.

  Policjanci podkreślają jednak, że choć przepisy nie zabraniają, to ze złamaną ręką nie powinniśmy siadać za kierownicą.

  - Żeby kierować samochodem trzeba spełniać warunki, by móc prowadzić bezpiecznie, a złamana ręka na pewno utrudni choćby wykonywanie manewrów. Gdy stworzymy zagrożenie w ruchu drogowym, powodując np. wypadek lub kolizję, to za spowodowanie tego zagrożenia w ruchu będziemy odpowiadać. Może się wówczas okazać, że mieliśmy ograniczone możliwości kierowania, wówczas złamana ręka wzięta będzie pod uwagę - wyjaśnia st. asp. Paweł Petrykowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

  - Niestety, zdarza się, że widzimy motocyklistę z nogą w gipsie. Kierowanie pojazdem wymaga byśmy byli w pełni sprawni, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, tak samo nie pod wpływem leków, ani innych środków - dodaje policjant.  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze (16)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cóż

   Kawa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Brat ma połamane obie ręce. Może prowadzić samochód?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Problem

   Bruce (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jestem po wypadku komunikacyjnym i mam paraliż lewej ręki, autem jeździ mi się dobrze , czy jest to niezgodne z prawem ?
   Pozdrawiam

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kiepski ten reporter

   leszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Kierowanie z ręką w gipsie?
   Proszę o informacje dotyczące prowadzenia samochodu (skrzynia biegów automatyczna) z ręką w gipsie. Czy są jakieś przepisy, które zabraniają prowadzenia samochodu jeśli...rozwiń całość

   Kierowanie z ręką w gipsie?
   Proszę o informacje dotyczące prowadzenia samochodu (skrzynia biegów automatyczna) z ręką w gipsie. Czy są jakieś przepisy, które zabraniają prowadzenia samochodu jeśli ktoś ma rękę w gipsie?
   Zgodnie z dyspozycją art. 87 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) kierującym może być osoba, która jest m.in. sprawna pod względem fizycznym.

   Podczas kontroli drogowej kierującego policjant dokonuje oceny czy ograniczenia ruchowe prowadzącego pojazd spowodowane kontuzją ręki i założeniem opatrunku gipsowego, mają wpływ na zmniejszenie sprawności fizycznej i mogą negatywnie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

   Dlatego też, gdy podczas kontroli policjant dokona oceny, iż istnieje uzasadnione podejrzenie, że stan fizyczny kierującego nie pozwala na sprawne i bezpieczne kierowanie pojazdem, wyda (na podstawie art. 129 ust. 2 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy) dyspozycję, co do dalszego korzystania z pojazdu.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mam lepsze pytanie: czy z zamknietymi oczami można prowadzic samochód ?

   emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Tak poważnie to pewno można prowadzić samochód ze złamaną ręką ale tylko w skrajnych sytuacjach. Po wypadku odwożąc rannego do szpitala w sytuacji kiedy nie ma innego kierowcy w pobliżu, odwożąc do...rozwiń całość

   Tak poważnie to pewno można prowadzić samochód ze złamaną ręką ale tylko w skrajnych sytuacjach. Po wypadku odwożąc rannego do szpitala w sytuacji kiedy nie ma innego kierowcy w pobliżu, odwożąc do szpitala kogoś w nagłym przypadku jeśli ma to miejsce poza miastem a pomoc nie nadejdzie w rozsądnym czasie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak można

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   najlepiej taki na baterie, albo ciągniony na sznurku

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co jak mam gorset ortopedyczny jak Jaruzelski?

   kierowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Przepisy tego zabraniają choćby poprzez zakaz rozmawiania przez telefon podczas jazdy.
   Niestety auto to nie rower i potrzeba mieć do skręcania dwie ręce.
   Ale i tu prawo daje furkę bo można mieć...rozwiń całość

   Przepisy tego zabraniają choćby poprzez zakaz rozmawiania przez telefon podczas jazdy.
   Niestety auto to nie rower i potrzeba mieć do skręcania dwie ręce.
   Ale i tu prawo daje furkę bo można mieć auto przystosowane dla inwalidów poprzez przykręcenie do kierownicy specjalnej gałki.
   Są artykuły ogólne o stwarzaniu zagrożenia i kodeks nie musi pisać czy wolno jeździć z ołówkiem w oku czy w kołnierzu rehabilitacyjnym i 1000 innych sytuacji.
   Sprawę oceni sąd.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie zabraniają

   PJX (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   przepisy dotyczą wyłącznie TELEFONU! Mikrofon CB można już trzymać w ręce, bo tego przepisy nie obejmują. Aczkolwiek znaczenie pewniej się czuję trzymając kierownicę obiema rękami.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Duch przepisu ważniejszy niż litera

   kierowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Przepisy nie mogą opisywać wszystkich teoretycznych sytuacji typu zakaz trzymania spinacza w ręku.
   Ważny jest duch przepisu, a nie litera.
   Oczywiście przy źle skonstruowanym przepisie jest inna...rozwiń całość

   Przepisy nie mogą opisywać wszystkich teoretycznych sytuacji typu zakaz trzymania spinacza w ręku.
   Ważny jest duch przepisu, a nie litera.
   Oczywiście przy źle skonstruowanym przepisie jest inna odpowiedzialność za złamanie litery, a inna ducha, ale można być zaskoczonym interpretacją prawa szczególnie gdy sąd będzie ustalał wpływ różnych okoliczności na szkody jakie powstały po wypadku.

   I tak art 45.2.1 Zakazuje korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;

   Teoretycznie jest kara za trzymanie mikrofonu od komórki ale już nie od CB choć to oczywisty absurd, bo nie komórki są szkodliwe tylko fakt zajmowania reki mikrofonem.

   Zatem jeśli sąd będzie oceniał czy można było uniknąć wypadku gdyby kierujący nie rozmawiał przez CB to wyrok może zaskoczyć jeśli będzie w oparciu od ducha przepisu.

   I odwrotnie można złamać art 45 ale sąd może uniewinnić choćby po tłumaczeniu ze choć rozmawialiśmy przez telefon to przecież rozmawianie nie jest zakazane.
   Nie jest też zakazane trzymanie telefonu w ręku.
   Nie ma definicji telefonu i tak np nie wiadomo czy smartfon, phablet czy inne urządzenie pozwalające prowadzić rozmowy jest telefonem np gdy karta jest wyciągnięta a używamy go do gry, nawigacji, stopera, dyktafonu, internetu, czytania smsów , pisania smsów,przeglądania lub tworzenia poczty, pomiary prędkości lub temperatury , świecenia latarką itd
   Przepis zakazuje korzystania z takiego urządzenia które jest telefonem.
   Jeśli urządzenie ma wiele funkcji to część z nich może wymagać trzymania słuchawki a część nie .
   Można przyjąć, że nie wolno używać tych funkcji, które wymagają trzymania telefonu.
   Zatem skoro nawigacja nie wymaga trzymania telefonu to możemy ją trzymać w ręku .
   Absurd? Nie, to trzymanie się litery prawa.
   Brak definicji trzymania.Czy dotyczy to stałego trzymania czy okresowego do przełączenia trybów pracy ewentualnie patrzenia w ekran
   Prościej brzmiałby zakaz obsługiwania urządzenia typu telefon podczas jazdy i każdego innego wymagającego większej obsługi niż wciśniecie jednego przycisku co dyskwalifikowałoby przełączanie radia podczas jazdy.
   Można zakazać obsługi urządzeń takich gdy moment obsługi wybiera np korespondent co dopuszczałoby do użytku radio , nawigacje i inne gadżety za wyjątkiem telefony czy CB. Tu jednak bardziej należałoby się skupić na odrywaniu oczu od toru jazdy co dyskwalifikowałoby nawigację a przyzwalałoby na telefon.
   Można nakazać montaż takich urządzeń na tle szyby lub ograniczenie prędkości jazdy do połowy dopuszczalnej podczas obsługi urządzeń.
   Wracając do konstrukcji art 45 można trzymać w ręku komórkę jeśli ma ona możliwość przełączenia na głośny głośniczek w komórce.
   Przepis jest stary i nie nadąża za rozwojem sprzętu zatem należałoby zakazać trzymania słuchawki w ręku a nie zakazywać używania telefonu który tam coś wymaga bo to wymaganie nie zawsze jest oczywiste.Zatem uwalniamy rękę a czasem umysł bo są kraje gdzie w ogóle nie można używać komórki podczas jazdy bo wiele badań wskazuje że chodzi rozpraszanie rozmową a nie tylko zajmowanie ręki.
   Jeśli ograniczymy zagrożenia do zajęcia ręki to przepis powinien być często nowelizowany wraz z rozwojem techniki lub być rozszerzony na odrywanie oczu od kierunku jazdy oraz wskazanie wszystkich popularnych urządzeń , które rękę zajmują jeśli nie chce się wprowadzić totalnego zakazu zajmowania rąk.
   Na dziś przepis się tak zestarzał że kompromituje ustawodawców.
   Na usprawiedliwienie tylko to że jest trudno egzekwowany wobec powszechności naruszeń.
   Wracając do mojej tezy wygłoszonej na początku że sąd ten przepis może analizować według ducha to z pewnością może ukarać za pisanie smsów na telefonie głośnomówiącym czy używanie CB gdy doszło do zagrożenia bezpieczeństwa.

   Sąd wykorzysta do tego art 3 w powiązaniu z art 45 do domniemania że kierowca nie zachował należytej ostrożności, bo zajmował się czymś innym niż kierowanie.
   Czyli nie zrezygnował z takiego działania jak korzystanie z CB
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawo jazdy dla niewidomych!!!

   postulat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   i dla kadłubków, a co....się należy sprawiedliwość dla wszystkich!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Rabin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Miałem rękę w gipsie i prowadziłem samochód, co prawda to nie było złamanie tylko miałem zabieg na zespół cieśni nadgarstka. Powiem szczerze, nie polecam, lepiej poczekać aż ręka wydobrzeje. Jeśli...rozwiń całość

   Miałem rękę w gipsie i prowadziłem samochód, co prawda to nie było złamanie tylko miałem zabieg na zespół cieśni nadgarstka. Powiem szczerze, nie polecam, lepiej poczekać aż ręka wydobrzeje. Jeśli moja ręka jeszcze będzie w gipsie, to sadzam żonę na kierownicę.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   Czy ze złamaną ręką można sobie zrobić dobrze-oto jest problem??????


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale jaki problem...?

   ...A od czego jest... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   ...druga ręka...?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drugą ręką

   Drugą ręką (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   myszke trzyma

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niefnl

   montik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   a to zaskoczenie myslałem ze z noga w gipsie nie mozna prowadzic ze mandat za to sie nalezy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama