Nasza wieża Babel

  Nasza wieża Babel

  Natalia Wellmann

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Hildegarda Osiecka, Niemka, w rozmowie z Kaliną Piskorską
  1/4
  przejdź do galerii

  Hildegarda Osiecka, Niemka, w rozmowie z Kaliną Piskorską ©Marzena Zawal

  Czy potrafimy wojnę i powojenny czas wspominać bez żalów? Próbę taką podjęli autorzy książek "Czas ocalony" i "Wieża Babel", zbioru wspomnień polskich i niemieckich mieszkańców Lądka-Zdroju i okolic. To lekcja historii, której nie ma w szkolnych podręcznikach. Lekcja, obok której nie można przejść obojętnie. Tekstem Natalii Wellmann wracamy do naszego cyklu "Jestem Dolnoślązakiem"
  Nasze pierwsze mieszkanie znajdowało się blisko stacji kolejowej, by w razie niebezpieczeństwa można było szybko wsiąść w pociąg i wyjechać. Wszyscy czuli się tutaj tymczasowo... Na początku myślałam, że pierwszego Niemca, którego zobaczę, uduszę gołymi rękami. Jednak gdy ujrzałam wygnanych staruszków, ciągnących wózek z resztką dobytku, serce mi zmiękło. Pamiętam pewną młodą Niemkę, bardzo skrzywdzoną przez Polaków... Została zgwałcona, w osamotnieniu wychowywała dziecko. Mieszkaliśmy w mleczarni, więc codziennie nosiłam jej świeże mleko. Trzeba było sobie pomagać (...)" - tak Paulinie Bagińskiej pierwsze dni powojennego życia w Lądku opisywała Janina Laskowska. Te wspomnienia znalazły się w książce "Wieża Babel", zbiorze dziewiętnastu opowiadań-wspomnień Polaków i Niemców z ziemi kłodzkiej, którzy żyli obok siebie na tej ziemi w latach 40. i 50.

  Ocalili czas

  Pierwsza była książka "Czas ocalony" pokazująca życie Polaków, którzy tuż po II wojnie światowej przyjechali do Lądka-Zdroju i sąsiedniego Stronia Śląskiego: kilkanaście opowiadań, archiwalne zdjęcia i dokumenty wydane w 2003 roku.

  - Są raporty, dane statystyczne, kroniki przedstawiające suche fakty... Brakuje jednak wspomnień ludzi - mówi Zbigniew Piotrowicz z Lądka-Zdroju, pomysłodawca książki "Czas ocalonych", dla którego lata powojenne to jeden z najciekawszych momentów w dziejach ziemi kłodzkiej, przez krótki czas o nieokreślonej przynależności państwowej.

  - Na tym skrawku ziemi mieszkali jednocześnie Polacy, Niemcy, Czesi, Rosjanie, Grecy... Ludzie z różnych kultur, posługujący się różnymi językami, dotknięci przez wojnę w różny sposób. Żyli obok siebie ze swoimi uprzedzeniami, nadziejami i obawą, co przyniesie następny dzień. Dzisiaj żyją ostatni świadkowie tamtych wydarzeń - tłumaczy Piotrowicz.

  Do współpracy zaprosił młodzież z lądeckiego liceum, choć nie był pewien, czy znajdą się tacy, którzy bezinteresownie zaangażują się w ten projekt. A jednak znalazło się kilkanaście osób, które z zapałem zaczęły szukać interesujących ludzi. Nie szukały długo. Bohaterowie książki byli na wyciągnięcie ręki, w gronie rodziny i znajomych.

  Kino, kopalnia i starosta

  Władysław Kulig urodził się na Syberii. Do Lądka przyjechał tuż po przymusowych robotach w Austrii. Kalinie Piskorskiej opowiadał:
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo i jeszcze raz brawo!

   komar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 55

   Piekna rzecz! Az sie miekko na sercu robi czytajac to. To sa wlasnie dzialania czy inicjatywy sluzace zblizeniu narodow a nie te wieczne wzajemne pretensje do wszystkich.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama