Nowa wystawa w Humanitarium "Szkiełko i oko". Możesz polatać...

  Nowa wystawa w Humanitarium "Szkiełko i oko". Możesz polatać na miotle (ZDJĘCIA, FILM)

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nowa wystawa "Szkiełko i oko" w Humanitarium
  1/15
  przejdź do galerii

  Nowa wystawa "Szkiełko i oko" w Humanitarium ©Paweł Relikowski

  Wrocławskie Humanitarium na Praczach Odrzańskich otworzyło nową wystawę: "Szkiełko i oko. Tajemnice optyki". Można polatać na miotle. Wystawa czynna jest od jutra, 10 września. Będzie można m.in. polatać na miotle.


  Nowa wystawa pt. "Szkiełko i oko. Tajemnice optyki" poświęcona jest światłu i złudzeniom optycznym. Można ją zwiedzać już od jutra.

  – To historia wielkiego oszustwa. Przekonacie się, że najłatwiej nas oszukać dzięki oczom – mówi prof. Jerzy Langer, prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Główną atrakcją nowej wystawy jest labirynt optyczny.

  – Znalazły się w nim interaktywne eksponaty, które prowadzą odwiedzających po ścieżce, na której poznają naukę przez doświadczenie – wyjaśnia dr Kamila Myrdek-Rak, kierownik Humanitarium we Wrocławskim Centrum Badań EIT+.

  Aby za ich pomocą dowiedzieć się, czym jest światło i jak potrafi "oszukiwać" nasz mózg, trzeba się przespacerować zaciemnionym korytarzem, do którego nie dociera światło dzienne.

  Można tam zagrać na harfie laserowej, obejrzeć się w kamerze termowizyjnej, wejść do wielkiego kalejdoskopu albo, przekładając soczewki, kierować wiązką laserową lub rozszczepiać światło. Dzięki ustawieniu luster przed fototapetą, można odnieść wrażenie, że się leci na czymś, choćby... miotle nad Ostrowem Tumskim.

  Ale prawdziwym wyzwaniem jest wejście do tzw. obłędnego pokoju. To niewielkie, kolorowe pomieszczenie. Tylko coś w nim jest nie tak - ściany i podłoga są... krzywe.

  – Mój błędnik szalał, aż mi się w głowie zakręciło – mówiła Justyna Berezowska po spędzeniu w nim zaledwie kilku chwil. Poza labiryntem ustawione są kolejne 22 eksponaty. Część z nich również związana jest z optyką i pozwala na wspólne ćwiczenia oraz zabawę.

  Wystawa "Szkiełko i oko. Tajemnice optyki" czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-17, w soboty w godz. 11-18.
  Bilety w cenie 12 i 16 zł, ale w najbliższy weekend (13-14 września), będą po 10 zł. Dzieci do 3 lat na interaktywną wystawę wchodzą bezpłatnie.

  Do Humanitarium przy ul. Stabłowickiej 147A można dojechać autobusem 103 albo pociągiem (do stacji Wrocław Pracze Odrzańskie).

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i można polatać

   na miotle (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   j.w.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama