Prezydent zaprasza do Żarkowa

  Prezydent zaprasza do Żarkowa

  Kacper Chudzik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Odnowiony Żarków jest wręcz nie do poznania
  1/35
  przejdź do galerii

  Odnowiony Żarków jest wręcz nie do poznania ©Kacper Chudzik

  Jan Zubowski chwali się rewitalizacją Żarkowa, której kolejny etap dobiega końca. Prezydent zaprasza głogowian, by przyjechali i przekonali się, jak zmieniło się osiedle
  Jeszcze w tym roku na osiedlu Żarków zostaną oddane do użytku dwa kolejne budynki, w których zamieszka prawie 60 rodzin. Kolejny etap rewitalizacji osiedla dobiega końca. Trzeba przyznać, że okolica przez kilka miesięcy zmieniła się nie do poznania.

  – Rewitalizacja osiedla Żarków to inwestycja, która napełnia mnie szczególną radością i satysfakcją. Udowodniliśmy, że to co wydawało się niemożliwe, wcale takie nie było – mówi prezydent Jan Zubowski. – Przez wiele lat miejsce to kojarzyło się głogowianom niezbyt dobrze. Żarków był synonimem ubóstwa i patologii. Miejscem zsyłki, do którego trafiali mieszkańcy, z którymi władze sobie nie radziły. To się zmieniło. Teraz to piękne osiedle. Zachęcam wszystkich mieszkańców Głogowa, by tu przyjechali i przekonali się na własne oczy – dodaje.

  Od kilku dni przejezdna jest już ulica Folwarczna, która wreszcie łączy ze sobą ul. Bolesława Śmiałego i Henryka Głogowskiego. Wzdłuż ulicy powstało kilkadziesiąt miejsc parkingowych. Obrazu dopełniają nowoczesny plac zabaw i liczne skwery z kwiatami, ławeczkami i drzewami.

  Co ważne, stylistyka odnowionych budynków nawiązuje do historii tego miejsca. Elewacje przypominają mury pruskie z początku XX wieku.

  – W okolicy planowane jest miejsce na dalsze budownictwo wielorodzinne. Chcemy, by stylistyką było ono również zbliżone do odnowionych budynków – dodaje Zubowski. – Jeszcze nie wiemy kiedy i kto wybuduje kolejny blok. Jeśli będzie to na przykład z zasobów TBS-u, to z utrzymaniem stylistyki nie będzie problemu. Nie wiadomo jednak jak sprawa będzie się miała w przypadku inwestorów prywatnych.

  Zachowania podobnej stylistyki władze nie będą jednak wymagać od osób, które na przygotowanych na osiedlu działkach postanowią wybudować domki jednorodzinne. Będą one położone w pewnej odległości od bloków, więc zdaniem prezydenta nie będzie to się ze sobą gryźć.

  Spacerujący po odnowionym osiedlu mieszkańcy okolicy nie kryją zachwytu nad nowym obliczem Żarkowa.

  – Bardzo fajnie to wszystko wygląda. Większość budowli jest odnowiona, a mimo wszystko człowiek czuje się, jakby cofnął się w czasie – opowiada Angelika Dudzik, mieszkanka Piastowa, która przyszła na Żarków przy okazji spaceru.

  Remont dwóch budynków na Żarkowie ma zakończyć się w październiku. Do mieszkań komunalnych trafią osoby, które wcześniej wyrażą chęć zamiany lokalu. Chodzi na przykład o osoby samotne, posiadające duże mieszkania. Będą mogły zamienić je na mniejsze w odnowionych budynkach, a co za tym tańsze w utrzymaniu. Do zwolnionych dzięki temu dużych mieszkań będą mogły trafić większe rodziny. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w ratuszu w wydziale komunalnym.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama