Film
Odc. 2/4: Broń cenna jak życie

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

Rozwiń

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

W 2. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" opowiadamy, jak powstańcy zdobywali i konstruowali uzbrojenie w oblężonym mieście. Sprawdzamy też, jak działały Błyskawice, Piaty, powstańcze katapulty, granatniki i miotacze płomieni. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Wrzuciłeś film do sieci? No to czekaj na wezwanie do zapłaty...

Wrzuciłeś film do sieci? No to czekaj na wezwanie do zapłaty za piractwo

Marcin Rybak

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Nawet kilka tysięcy internautów może lada dzień dostać wezwanie do zapłaty od wrocławskiej kancelarii adwokackiej mecenasa Bartłomieja Wieczorka. Chodzi o osoby, które korzystały z popularnego serwisu Chomikuj.pl i umieszczały tam filmy albo muzykę. Mecenas w rozsyłanych przez siebie wezwaniach do zapłaty informuje adresatów, że prokuratura prowadzi przeciwko nim śledztwo i że sam - w imieniu firm fonograficznych czy dystrybutorów filmów - zamierza pozwać ich do sądu.Chyba, że zapłacą stosowną kwotę w ramach ugody. Zazwyczaj chodzi o kilkaset do kilku tysięcy złotych.
Wrzuciłeś film do sieci? No to czekaj na wezwanie do zapłaty za piractwo
Takich pism - jak mówi sam mecenas - wysłano już około 300. Ale to dopiero początek. Bo użytkowników portalu chomikuj.pl - ustalonych podczas śledztwa wrocławskiej Prokuratury Okręgowej - są tysiące. Mecenas uspokaja, że do tych którzy tylko pobierali filmy lub muzykę z sieci, wezwań wysyłać nie będzie. Chodzi tylko o tych, którzy pirackie nagrania rozpowszechniali.

Wiele osób, które otrzymają takie wezwania może nawet nie wiedzieć, że prokuratura prowadziła w ich sprawie śledztwo. W momencie, gdy mecenas Wieczorek wysyła swoje pisma, śledztwo jest już bowiem umorzone. Zresztą na wniosek tego samego prawnika. O co chodzi?

- W sprawach o łamanie praw autorskich to niestety częsta praktyka - mówi jeden z wrocławskich prokuratorów.
- Firmy, których prawa zostały naruszone składają zawiadomienie, a po ustaleniu danych personalnych i adresu "pirata" wycofują się ze sprawy karnej i występują do sądu cywilnego. Albo, tak jak w tym przypadku, proponują ugodę. Policja i prokuratura są im potrzebne tylko po to żeby ustalić imię, nazwisko i adres internauty.

Łamanie praw autorskich to przestępstwo, które prokuratura ściga tylko na wniosek pokrzywdzonego. Wniosek taki zawsze można wycofać. Teoretycznie prokurator może się na to nie zgodzić. Ale zazwyczaj się godzi i umarza postępowanie.

Po umorzeniu Bartłomiej Wieczorek - adwokat z Jeleniej Góry mający filię swojej kancelarii we Wrocławiu - wysyła "przedsądowe wezwanie". Jest w nim informacja o śledztwie chociaż nie ma o tym, że zostało już umorzone. Jest informacja o tym, że adresat "naruszył art 116 ustawy o ochronie praw autorskich". Chociaż - zgodnie z zasadą domniemania niewinności - bez prawomocnego wyroku człowiek jest niewinny. Jest wreszcie informacja, że klienci mecenasa chcą wystąpić do sądu chyba, że adresat zdecyduje się na ugodę. Jest też propozycja wpłacenia stosownej kwoty i prośba o kontakt z kancelarią.

- To normalne przedsądowe wezwania do zapłaty - mówi nam mecenas Wieczorek. - Kierowane są do osób, które naruszyły prawa autorskie moich klientów, rozpowszechniając ich utwory w serwisie chomikuj.pl. Dane tych osób ustalone zostały w śledztwie prowadzonym m.in. przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu.

Mecenas przyznaje, że osobom tym prokuratura nie postawiła zarzutów popełnienia przestępstwa ale ich zachowanie można nazwać uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa. - Jeżeli ustalony przez prokuraturę materiał dowodowy uznaję za wystarczający do wystąpienia z roszczeniami o odszkodowanie przed sądem cywilnym, to umarzam postępowanie w prokuraturze co do ustalonych osób, a potem kieruję wezwanie do zapłaty. Kwota jaką określam w wezwaniach jest minimalną kwotą licencji na korzystanie z własności intelektualnej moich mandantów. Do wezwań załączam pełny raport rozpowszechnianych utworów wraz z całą kwotą odszkodowania. Istnieje możliwość polubownego zakończenia sporu - mówi mecenas.

Mówiąc "umarzam" mecenas miał na myśli właśnie wycofanie wniosku o ściganie sprawcy. Rzeczniczka wrocławskiej Prokuratury Okręgowej Małgorzata Klaus potwierdza, że mecenas Wieczorek cofnął wniosek o ściganie pewniej grupy ustalonych w sprawie osób. Miał też - jako pełnomocnik pokrzywdzonych - wgląd do akt sprawy.

Czy to w porządku? Wygląda to trochę na traktowanie prokuratury jak agencji detektywistycznej. Mecenas Wieczorek mówi, że on korzysta z obowiązujących przepisów prawa a taka droga jest najlepsza dla jego klientów. Zwraca uwagę, że są wśród nich instytucje kultury, jak studia filmowe Zebra czy Tor, dla których piractwo to poważny problem.

Na internetowych forach dyskusyjnych pojawiają się sugestie, by - po otrzymaniu pisma od mecenasa Wieczorka - złożyć skargę do Okręgowej Rady Adwokackiej w Wałbrzychu, której członkiem jest adwokat. Jej dziekan Wojciech Biegański powiedział nam, że jak dotąd żadna skarga nie wpłynęła.

Komentarze (116)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Adam z problemem

adam (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Na jednym blogu jest bardzo ciekawy artykuł o tym problemie: http://adwokaci-prawo.pl/wezwanie-do-zaplaty-za-udostepnienie-w-sieci-filmu-co-robic/

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nie dajcie się nabrać na cwaniaka.Może Was cmoknąć w....

Greg (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

Pan mecenas niech się lepiej zajmie czymś uczciwszym niż straszeniem ludzi i polowaniem na tych wystraszonych,którzy zrobią co on chce czyli-kasy.
USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim...rozwiń całość

Pan mecenas niech się lepiej zajmie czymś uczciwszym niż straszeniem ludzi i polowaniem na tych wystraszonych,którzy zrobią co on chce czyli-kasy.
USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Art. 23. 1.mówi,że Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Art. 231. Nie wymaga zezwolenia twórcy przejściowe lub incydentalne zwielokrotnianie utworów, niemające samodzielnego znaczenia gospodarczego Art. 34. Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia. Regulamin: 1) Pliki można ściągać jeśli ma się ich oryginał i ściągnięty plik będzie służył jako kopia zapasowa... 2) Możesz ściągać pliki nawet jeśli nie masz oryginału pod warunkiem że po 24 godzinach zostaną one usunięte 3) Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za pliki i za ich niepożądane działanie Zgodnie z polskim prawem ściągnięte pliki posiadające prawa autorskie można przechowywać na dysku przez 24h. Administrator chomika wprawdzie nie odpowiada za znajdujące się tu pliki ale jeśli chcesz je pobrać to potem musisz po 24h (od momentu pobrania ich na dysk) skasować je ze swojego komputera.
Ponadto jeżeli ktoś związany jest w jakikolwiek sposób z jakimikolwiek organizacjami rządowymi lub pozarządowymi do walki z piractwem komputerowym lub jakąkolwiek inną grupą spełniającą takie funkcje, a także jeśli po prostu jest pracownikiem tych grup - NIE MOŻE ON przeglądać jak i ściągać żadnych plików umieszczonych w folderach!!!! Jeśli będzie przeglądał lub ściągał zamieszczone tam pliki a nie spełniał wszystkich powyższych warunków - złamie międzynarodowe prawo do prywatności (Internet Privacy Act podpisany w 1995), co będzie znaczyło, że NIE MOŻE rościć prawa do ukarania żadnych osób lub firm które przetrzymują na Chomiku swoje pliki, nie może także sądownie ścigać żadnej z tych osób, włączając w to jej rodzinę, przyjaciół oraz wszystkich innych, którzy korzystali z zamieszczonych tam materiałów !!

zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
żart

JAWA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

http://techlaw.pl/unia-europejska-wprowadzi-regule-24h-do-prawa-autorskiego/ że jest to żartem widać po stylu "Nowy artykuł 25-1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych miałby zgodnie z tym...rozwiń całość

http://techlaw.pl/unia-europejska-wprowadzi-regule-24h-do-prawa-autorskiego/ że jest to żartem widać po stylu "Nowy artykuł 25-1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych miałby zgodnie z tym wnioskiem otrzymać brzmienie: Art. 25-1. 1) Zgodnie z polskim prawem od momentu ściągnięcia na dysk, należy pliki usunąć w ciągu 24h. 2) Możesz ściągać pliki nawet jeśli nie masz oryginału pod warunkiem że po 24 godzinach zostaną one usunięte" itd "możesz" od kiedy ustawy pisane są w drugiej osobie?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
sprostowanie

JAWA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

"Ponadto jeżeli ktoś związany jest w jakikolwiek sposób z jakimikolwiek organizacjami rządowymi lub pozarządowymi do walki z piractwem komputerowym lub jakąkolwiek inną grupą spełniającą takie...rozwiń całość

"Ponadto jeżeli ktoś związany jest w jakikolwiek sposób z jakimikolwiek organizacjami rządowymi lub pozarządowymi do walki z piractwem komputerowym lub jakąkolwiek inną grupą spełniającą takie funkcje, a także jeśli po prostu jest pracownikiem tych grup - NIE MOŻE ON przeglądać jak i ściągać żadnych plików umieszczonych w folderach!!!!" a skąd to niby wiadomo? " Jeśli będzie przeglądał lub ściągał zamieszczone tam pliki a nie spełniał wszystkich powyższych warunków - złamie międzynarodowe prawo do prywatności (Internet Privacy Act podpisany w 1995)" jak gdzieś to skomentowano "Równie dobrze możesz napisać, że jesteś Chuck Norris i wszystko Ci wolno, efekt mniej więcej tak samo komiczny. Internet Privacy Act to fikcja" rzekoma ustawa amerykańska (nie międzynarodowa). "Pliki można ściągać jeśli ma się ich oryginał i ściągnięty plik będzie służył jako kopia zapasowa" z czego to cytat?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie wprowadzaj w błąd.

kl. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

Ale ty się nie podpieraj regulaminem a ustawą. W ustawie nie ma mowy o 24 godzinach. Można ściągać pliki i je trzymać do woli na dysku, pod warunkiem, że nie będziesz ich udostępniać lub nie...rozwiń całość

Ale ty się nie podpieraj regulaminem a ustawą. W ustawie nie ma mowy o 24 godzinach. Można ściągać pliki i je trzymać do woli na dysku, pod warunkiem, że nie będziesz ich udostępniać lub nie będziesz czerpać z nich korzyści majątkowej.
Ściągać można, nawet jeżeli nie ma się oryginału, ale tylko w ramach użytku własnego osobistego- ustawa mówi o tym jasno.
Nie prawdą jest, że takie formułki chronią kogokolwiek. W interesie udostępniającego jest aby te pliki w żaden sposób nie zostały ściągnięte - czyli choćby założenie hasła na folder.
Osobie ściągającej nic nie grozi, iż mamy coś takiego jak użytek włsany.Natomiast jeśli udostępniasz, to już inna sprawa... udostępniając rozpowszechniasz, a wątpię czy te parę tysięcy użytkowników chomikuj.pl było czy jest twoimi bliskimi przyjaciółmi lub rodziną. Kiedyś była taka sprawa w Ameryce chyba - sąd się na takie tłumaczenia nie nabrał.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ale się uśmiełem

Hacker 6666 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Ta jasne i co jeszcse ten pan może wibrator mojej lasce zdalnie włożyć niestety na takich jak on jest masa przepisów , i razem z zaiksem mogą nam nakukać ot to cała filozofia i naiwni sie...rozwiń całość

Ta jasne i co jeszcse ten pan może wibrator mojej lasce zdalnie włożyć niestety na takich jak on jest masa przepisów , i razem z zaiksem mogą nam nakukać ot to cała filozofia i naiwni sie nabieraja , niech wam wystawi fakturke vat za usługe i za co ma być napisane ..... to się przekonacie jakie jest kiepskie prawo w Polsce............zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Śledztwo umorzone? To wysłać panu adwokatowi odwrotne "WEZWANIE DO ZAPŁATY"

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

Przedsądowe wezwanie do zaniechania naruszania dóbr osobistych,opublikowania przeprosin za niesłuszne oskarżenie wraz z informacją o możliwym polubownym zakończeniu sporu jeżeli mocodawca...rozwiń całość

Przedsądowe wezwanie do zaniechania naruszania dóbr osobistych,opublikowania przeprosin za niesłuszne oskarżenie wraz z informacją o możliwym polubownym zakończeniu sporu jeżeli mocodawca pełnomocnika zapłaci zadośćuczynienie za krzywdy doznane wskutek niesłusznych oskarżeń i nękania,
np. odpowiednio wysoką kwotę na wybrany dom dziecka, hospicjum etc.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
..

kl. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

Do ludzi, którzy piszą o ignorowaniu pism: nie wolno ignorować pism z kancelarii i sądów. NIE WOLNO! Bo w pewnym momencie stracicie nad tym kontrole. Żeby wszcząć postępowanie nie trzeba...rozwiń całość

Do ludzi, którzy piszą o ignorowaniu pism: nie wolno ignorować pism z kancelarii i sądów. NIE WOLNO! Bo w pewnym momencie stracicie nad tym kontrole. Żeby wszcząć postępowanie nie trzeba stawiennictwa stron, a wyroki w niektórych sprawach można wydawać nawet zaocznie (jeśli niestawiennictwo na rozprawy jest nagminne). Także lepiej zająć się sprawą, poradzić się prawnika (np. pro bono na wydziale prawa) i trzeźwo ocenić sytuację, a nie zamiatać pod dywan. Nic z tego dobrego nie wyjdzie, jeśli to zignorujecie. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Idioci Cię minusują, ale masz rację. kiedyś zaocznie sąd uznał moją winę,

Adam (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

a komornik zajął mi konto na 16 tysięcy za sprawę, której nic nie byłem winien. Niestety pismo olałem i nie odebrałem z poczty ,a po 7 dniach od decyzji sądu wyrok uprawomocnił się i nie było...rozwiń całość

a komornik zajął mi konto na 16 tysięcy za sprawę, której nic nie byłem winien. Niestety pismo olałem i nie odebrałem z poczty ,a po 7 dniach od decyzji sądu wyrok uprawomocnił się i nie było odwołania. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie ważne o co chodzi

&22 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

ważne że jest kogo ukarać. Najlepiej świadka że nie dotarł na rozprawę, zapominając o istocie sprawy.
A policja ma dubeltowe wyniki, będą więc premie i awanse! I tak trzymać!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bartek

prawdziwy prawnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 34 / 3

Mieszkałem z Bartkiem w akademiku na studiach. Zawsze wszyscy się z niego śmiali że straszna z niego c i p k a a teraz te kompleksy najwyraźniej wychodzą..

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.

. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 33

Koleś ściga złodziei, i jeszcze rękę do nich wyciąga, a tu głosy oburzenia.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
...

kl. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 25

Tu nie chodzi o ściganie złodziei, tylko o to jak to robi. A robi to w mocno kontrowersyjny sposób.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pisać, możci Panowie, pisać

egzekutor (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12

Pan Wieczorek działa niezgodnie z etyką. Dokładne informacje w linku : http://di.com.pl/news/50161,0,Zaplac_550_zl_za_pobieranie_filmu_Co_na_to_Naczelna_Rada_Adwokacka-Marcin_Maj.html

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
do marka kowalskiego - hipotetyczna sytuacja

gajowy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

korzystam w domu z otwartej sieci - moja sprawa
na moim komputerze nie ma śladu korzystania z serwisu - gdzie podstawić pompkę do pocałowania?
a, i zapraszam do walki z serwisem alekino.tv :)


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
...

nitro (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 9

to jeszcze gorzej, bo nawet jeżeli masz sieć wifi w dodatku niezabezpieczonej jesteś administratorem sieci i w pełni ponosisz odpowiedzialność za to co inni ściągają, chyba że podasz listę osób...rozwiń całość

to jeszcze gorzej, bo nawet jeżeli masz sieć wifi w dodatku niezabezpieczonej jesteś administratorem sieci i w pełni ponosisz odpowiedzialność za to co inni ściągają, chyba że podasz listę osób korzystających z twojej sieci... tylko idiota nie zabezpiecza siecizwiń

Zdjęcie autora komentarza
...

Marek Kowalski

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

Nie rozumiem o co Ci chodzi. Jeśli to nie Ty udostępniałeś tych filmów, no to idziesz do sądu. Być może, po zbadaniu Twojego sprzętu komputerowego przez biegłego zostaniesz oczyszczony. Tylko co to...rozwiń całość

Nie rozumiem o co Ci chodzi. Jeśli to nie Ty udostępniałeś tych filmów, no to idziesz do sądu. Być może, po zbadaniu Twojego sprzętu komputerowego przez biegłego zostaniesz oczyszczony. Tylko co to ma do rzeczy? Nie sądzę, że ludzie, do których są adresowane te pisma łazili po mieście szukając szybkich hot spotów albo otwartych sieci domowych żeby wrzucić film/utwór na swoje konto chomika i nigdy się nie logować tam od siebie w domu...przecież to absurd :) Sprawa jest prosta i sprowadza się do jednego. Ktoś nielegalnie rozpowszechnił treści chronione prawem autorskim i teraz właściciel domaga się swoich tantiemów. A to czy adwokat działa etycznie wykorzystując dane zebrane podczas postępowania prokuratorskiego (do których miał wgląd) to już sprawa dla palestry lub, jeśli zostało złamane prawo, dla prokuratora. Ci, którzy wybiorą taki sposób obrony raczej polegną, bo koniec końców dopuścili się wskazanego czynu. Koniec :)zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zabezpieczenie sieci nie jest obowiązkowe

gajowy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11

to na żądającym zadośćuczynienia spoczywa obowiązek udowodnienia że umieściłem w sieci jakieś pliki, a w tej sytuacji sam adres IP nie jest wystarczający.
nie ponoszę odpowiedzialności za dane...rozwiń całość

to na żądającym zadośćuczynienia spoczywa obowiązek udowodnienia że umieściłem w sieci jakieś pliki, a w tej sytuacji sam adres IP nie jest wystarczający.
nie ponoszę odpowiedzialności za dane które przeszły przez mój ruter bez mojej wiedzy. były już wyroki w takich sytuacjach. innymi słowy nie idę do sądu bo jestem niewinny, tylko odpisuję adwokacinie żeby spadał. on z kolei może wystąpić na drogę sądową w celu uzyskania nakazu przeszukania mojego sprzętu.
nie popieram piractwa, ale krew mnie zalewa na takie formy działania.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo