Tusk: Raport MAK jest niekompletny. Oczekujemy rzetelności i...

  Tusk: Raport MAK jest niekompletny. Oczekujemy rzetelności i prawdy

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  W czwartek o godz. 15.00 rozpoczęła się długo wyczekiwana konferencja prasowa premiera Donalda Tuska. Lider rządzącej partii odniósł się podczas niej do końcowego raportu MAK, dotyczącego przyczyn katastrofy smoleńskiej. Szef rządu nie ukrywał, że w jego odczuciu raport jest niekompletny, i że strona polska będzie dążyć do jego uzupełnienia. Zaznaczył jednak również, że zamierza chronić stosunki polsko-rosyjskie.

  Tylko niektóre z polskich uwag zostały uwzględnione, chociaż wszystkie zostały do raportu dołączone. Z punktu widzenia strony polskiej nie jest to raport kompletny - rozpoczął Tusk, w dużej mierze powielając wypowiedź szefa MSWiA, Jerzego Millera, dzień wcześniej.

  - Dzisiaj wyraźniej niż kiedykolwiek widać jak użyteczna jest konwencja chicagowska jako ramy prawne i międzynarodowe. Konwencja chicagowska gwarantuje stronie polskiej odniesienie się do tego raportu w taki sposób, który doprowadziłby do rozmów obu stron - zaznaczył szef rządu.


  - Przedstawiamy wątpliwości co do procedury. Konwencja chicagowska daje taką możliwość. My z niej skorzystamy. Jeżeli taka możliwość nie przyniesie rezultatów, będziemy odwoływać się do instytucji międzynarodowych - kontynuował przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

  - Strona polska niedługo będzie gotowa do prezentacji przebiegu zdarzeń z naszego punktu widzenia. Zgodnie z ustaleniami konwencji chicagowskiej, będziemy ujawniać wszystkie materiały, które są w naszej dyspozycji - w ten sposób premier odniósł się do prac nad polską wersją raportu.

  - Postępowanie polskiej komisji i polskiej prokuratury daje pewność, niemal 100 proc., że to, co jest do wyjaśnienia, będzie wyjaśnione. Mamy jednak nadzieję, że po rozmowach ze stroną rosyjską powstanie jeden, wspólny raport - powiedział lider partii rządzącej.

  - Jeśli coś mnie niepokoi, to kontrowersje polityczne dochodzenia. Od wielu miesięcy trwa proces polepszania relacji polsko-rosyjskich. Tragiczna katastrofa z 10 kwietnia nie musi być ciosem w dobre relacje - komentował Tusk znaczenie raportu MAK dla relacji polsko-rosyjskich.

  - Nie można dopuścić do sytuacji, w której jakiekolwiek niedomówienia mogłyby się okazać hamulcem dla budowania tych relacji polsko-rosyjskich - dodał.

  - My w Polsce mamy przekonanie, że dobre relacje polsko-rosyjskie można budować tylko na prawdzie. (…) A jedyną alternatywą dla prawdy jest kłamstwo. Mam prawo oczekiwać od wszystkich partnerów tego procesu pełnej rzetelności. (…) Mam nadzieję, że znajdzie to odpowiedź również po drugiej stronie - komentował premier.

  - Jestem przekonany, że skoro nas Polaków stać na odwagę i nie uciekanie od niczego (…), to my będziemy brać dużą część odpowiedzialności właśnie na siebie. Niezależnie w jakim stopniu będziemy szukać tych błędów siebie, druga strona też powinna mieć odwagę do pokazania całości obrazu - apelował.

  - Współpracowaliśmy ze stroną rosyjską nawet kiedy ta współpraca nie jest usłana różami. Od strony rosyjskiej oczekujemy tego samego - przyznał szef rządu.

  - Wszystkie te możliwości jakie daje konwencja chicagowska, strona polska w razie potrzeby będzie wykorzystać. Jeśli strona rosyjska uzna, że nie jest zainteresowana takimi rozmowami, skorzystamy z możliwości jakie daje konwencja chicagowska, ale wtedy odwołamy się do instytucji międzynarodowych - przedstawiał możliwości strony polskiej premier.  CZYTAJ TAKŻE:
  * Wałęsa o raporcie MAK: Należało zabronić lądować, a jak nie, to strzelać, żeby odstraszyć
  * Schetyna: Raportu MAK omawiany w Sejmie najwcześniej w środę
  * Ławrow: Rosja i Polska nie dopuszczą do pogorszenia stosunków
  * Prezydent Komorowski popiera stanowisko rządu ws. raportu MAK
  * Minister Sikorski chce rozmawiać z Rosją ws. raportu MAK
  * SLD: Ponownie przywołać MAK do rozpatrywania raportu
  * Ekspert IPW UW: Konwencja nie umożliwia domagania się konsultacji ws. raportu MAK
  * Gen. Cieniuch: Po katastrofie w wojsku zostało zrobionych wiele rzeczy
  * Co dokładnie jest w rosyjskim raporcie? Najważniejsze ustalenia MAK
  * MAK nie uwzględni polskich uwag? Co możemy zrobić?
  * Klich: Raport MAK jest niepełny i z błędami. Połowa lub dwie trzecie nie mogą funkcjonować

  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (21)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bajki

   Jurga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 20

   Widac ze wypowiadaja sie sami specjalisci od katastrof lotniczycz.No coz,wiekszosc jest przesiaknieta Pisowskim smrodem i klepia za swoim guru ktoremmu nie zalezy na wyjasnieniu katastrofy a tylko...rozwiń całość

   Widac ze wypowiadaja sie sami specjalisci od katastrof lotniczycz.No coz,wiekszosc jest przesiaknieta Pisowskim smrodem i klepia za swoim guru ktoremmu nie zalezy na wyjasnieniu katastrofy a tylko na meceniu i medzeniu.Posluchajcie fachowcow a dowiecie jak naprawde bylo.Ze to lotnisko jest od 2 lat zamkniete (wypowiedz bylego ambasadora w Moskwie) i tylko polskie samoloty tam laduja,wypowiedzi bylych pilotw ,ze Jak ktory wyladowal z dzienikarzami wyladowal mimo zakazu ladowania ,w cywilnym lotnictwie kosztowalo by pilotow licensji i dozywotnego zaazu latania jako pilot,dlategcam nie dac poniesc sie emocjom.o polezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten raport jest jak

   internautka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 19

   stosunki polsko-rosyjskie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   panie tusk

   zdzich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 13

   nie nadstawiaj d*** za kaczyńskiego raport był i jest całkowicie rzetelny,rosjanie nic więcej nie mogli zrobić powiedzieli prawdę.no może ukryli to że nasz prezydent wróg alkoholu był pijany a...rozwiń całość

   nie nadstawiaj d*** za kaczyńskiego raport był i jest całkowicie rzetelny,rosjanie nic więcej nie mogli zrobić powiedzieli prawdę.no może ukryli to że nasz prezydent wróg alkoholu był pijany a błasik pił do lustra ze sprzątaczką w hangarze.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Raport

   Zenek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 19

   Gratuluję Panu premierowi Tuskowi wyważonego i obiektywnego zabrania głosu po raporcie MAK. Tylko te wściekłe PiS-owskie pieski szalały wczoraj, jak by je użądliła osa. Pomijając ustalenie prawdy...rozwiń całość

   Gratuluję Panu premierowi Tuskowi wyważonego i obiektywnego zabrania głosu po raporcie MAK. Tylko te wściekłe PiS-owskie pieski szalały wczoraj, jak by je użądliła osa. Pomijając ustalenie prawdy kto jest winien pilot, wieża kontolna czy jeszcze ktos inny ( wyjaśni to prokuratura ) to moim zdaniem rację ma Janusz Palikot mówiąc, że Lech Kaczyński ma na rękach krew ofiar katastrofy smoleńskiej. Gdyby były prezydent nie wojował z rządem, nie prowadził podwójnej polityki zagranicznej, nie słuchał ślepo Jarosława, to do Katynia powinien być tylko jeden wspólny wyjazd ( niekoniecznie jednym samolotem ). Cała atmosfera wokół tego wyjazdu byłaby inna, bez presji i nacisków i być może te 96 osób dzisiaj by żyło.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska

   wrocławianin61 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 14

   Mnie brakuje słow. Panie DOnaldzie Tusk mam nadzieję,że Pan mieszka w Polsce. Mam nadzieję,że Pan bez przymusu i uczciwie przysięgał sluzyć współobywatelom jako Premier.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyhamuj Tusk

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 16

   Nie wiem czego to Tusk jeszcze oczekuje, czyżby mieli się Rosjanie do zestrzelenia się przyznać? Zaraził się PiS-owską histerią?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do PP

   Władysław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 22

   Zamachy w historii, udane czy nieudane, były na postacie wybitne: I. Ghandi, Sadat, Reagan, Kennedy. Kto na takiego pachołka jak Tusk chciałby się zamachnąc? Nic nie znaczący piłkarzyk, wykiwany...rozwiń całość

   Zamachy w historii, udane czy nieudane, były na postacie wybitne: I. Ghandi, Sadat, Reagan, Kennedy. Kto na takiego pachołka jak Tusk chciałby się zamachnąc? Nic nie znaczący piłkarzyk, wykiwany przez Putina. PP - więcej czytaj, bo inteligencją nie porażasz.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PP, skłonności do zamachów

   do PP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 15

   mają POmatoły, a ty sądzisz wg siebie innych . Wyluzuj !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Słowo "prawda" w ustach Tuska

   aj ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 15

   brzmi nieszczerze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy będzie zamach na Tuska???

   PP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 14

   Część zwolenników PiS chorobliwie nienawidzi Tuska. To bardzo niepokojące!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama