Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Nowi rabini w Synagodze Pod Białym Bocianem (ZDJĘCIA, FILMY)

Marcin Walków
Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Czworo nowych rabinów i troje kantorów oficjalnie zakończyło wczoraj naukę w Kolegium im. Abrahama Geigera w Poczdamie. Dziś przyjęto ich do wspólnoty żydowskiej. Uroczystość odbyła się we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem - po raz pierwszy poza granicami Niemiec.

Czworo rabinów i troje kantorów zostało dziś przyjętych do wspólnoty żydowskiej, kończąc w ten sposób naukę w Kolegium im. Abrahama Geigera w Poczdamie. To pierwsza współczesna szkoła żydowska na kontynencie po Holokauście, powstała w 1999 roku. Uroczystość przyjęcia do wspólnoty odbyła się w Synagodze pod Białym Bocianem.

- Spadkobiercy duchowi Abrahama Geigera wrócili do miasta, w którym działał - powiedział Aleksander Gleichgewicht, przewodniczący Gminy Żydowskiej we Wrocławiu. - My, współcześni żydzi Wrocławia, strażnicy tradycji żydów Breslau, witamy was w żydowskim sercu Wrocławia - zwrócił się do nowych rabinów i kantorów.

– 75 lat po wybuchu II wojny światowej Niemcy i Polacy wspólnie świętują odrodzenie się żydowskiego życia – powiedział dr Frank-Walter Steinmeier, minister spraw zagranicznych Niemiec. Rolę żydów jako jednego z bogactw życia społecznego i kulturalnego podkreślił z kolei Stanisław Huskowski, były prezydent Wrocławia, sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. – Wrocław to mała ojczyzna wielu kultur - przypomniał, odwołując się do takich nazwisk jak Max Berg, Edyta Stein, Ferdinanda Lasalle'a i Abrahama Geigera.

Rocznicę wybuchu II wojny światowej wspominał rabin prof. dr Walter Jacob, prezydent Kolegium im. Abrahama Geigera. - Ani my, ani nikt inny nie był w stanie przeczuć tych okropieństw, które miały nastąpić. Miliony zabitych, w tym sześć milionów żydów, wśród nich wielu przyjaciół z mojego dzieciństwa, w gruzach legły kontynent i wszelka nadzieja dla całego pokolenia - mówił.

– Ta uroczystość i jej miejsce, to dowód dojrzałego ducha w Europie. Daje nam, Żydom, poczucie bezpieczeństwa. Gdy 50 lat temu studiowałem w Polsce, właśnie tego sobie życzyłem. Nie zapominamy o Zagładzie, ale z optymizmem patrzymy w przyszłość – dodał prof. Reinhard Schramm z Centralnej Rady Żydów w Niemczech.

Wiceambasador Izraela w Polsce zwróciła uwagę, że pod koniec wojny wydawało się, że nastąpił kres tysiącletniej historii europejskich żydów. - Jestem przekonana, że Wrocław ze swą bogatą przeszłością, jest znakomitym miejscem dla nowych rabinów do rozpoczęcia swojej ważnej misji - powiedziała Ruth Cohen-Dar.

Wśród nowo przyjętych rabinów i kantorów są: Nils Ederberg, Jonas Jacquelin, Julia Margolis, Fabian Sborovsky, Sofia Falkovitch, Aviv Weinberg, Alexander Zakharenko. Będą pracować w Niemczech, Francji, Luksemburgu, Szwecji, a nawet w Republice Południowej Afryki.

W uroczystościach udział wzięli również m.in. Ruth Cohen-Dar, wiceambasador Izraela w Polsce, Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, Ewa Mańkowska, wicewojewoda dolnośląski.

Abraham Geiger przez 23 lata był rabinem we Wrocławiu. W 1840 roku został II rabinem w Synagodze pod Białym Bocianem. Stworzył duchowe podstawy odnowienia judaizmu po okresie oświecenia. W 1863 roku objął rabinat w liberalnej Synagodze Głównej we Frankfurcie nad Menem. Należał do grona założycieli wrocławskiego Żydowskiego Seminarium Teologicznego i Wyższej Szkoły Nauk Judaistycznych we Berlinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska