Ważne
  Wrocław: Nowi rabini w Synagodze Pod Białym Bocianem...

  Wrocław: Nowi rabini w Synagodze Pod Białym Bocianem (ZDJĘCIA, FILMY)

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  1/12
  przejdź do galerii

  ©Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska

  Czworo nowych rabinów i troje kantorów oficjalnie zakończyło wczoraj naukę w Kolegium im. Abrahama Geigera w Poczdamie. Dziś przyjęto ich do wspólnoty żydowskiej. Uroczystość odbyła się we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem - po raz pierwszy poza granicami Niemiec.
  Czworo rabinów i troje kantorów zostało dziś przyjętych do wspólnoty żydowskiej, kończąc w ten sposób naukę w Kolegium im. Abrahama Geigera w Poczdamie. To pierwsza współczesna szkoła żydowska na kontynencie po Holokauście, powstała w 1999 roku. Uroczystość przyjęcia do wspólnoty odbyła się w Synagodze pod Białym Bocianem.

  - Spadkobiercy duchowi Abrahama Geigera wrócili do miasta, w którym działał - powiedział Aleksander Gleichgewicht, przewodniczący Gminy Żydowskiej we Wrocławiu. - My, współcześni żydzi Wrocławia, strażnicy tradycji żydów Breslau, witamy was w żydowskim sercu Wrocławia - zwrócił się do nowych rabinów i kantorów.

  – 75 lat po wybuchu II wojny światowej Niemcy i Polacy wspólnie świętują odrodzenie się żydowskiego życia – powiedział dr Frank-Walter Steinmeier, minister spraw zagranicznych Niemiec. Rolę żydów jako jednego z bogactw życia społecznego i kulturalnego podkreślił z kolei Stanisław Huskowski, były prezydent Wrocławia, sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. – Wrocław to mała ojczyzna wielu kultur - przypomniał, odwołując się do takich nazwisk jak Max Berg, Edyta Stein, Ferdinanda Lasalle'a i Abrahama Geigera.

  Rocznicę wybuchu II wojny światowej wspominał rabin prof. dr Walter Jacob, prezydent Kolegium im. Abrahama Geigera. - Ani my, ani nikt inny nie był w stanie przeczuć tych okropieństw, które miały nastąpić. Miliony zabitych, w tym sześć milionów żydów, wśród nich wielu przyjaciół z mojego dzieciństwa, w gruzach legły kontynent i wszelka nadzieja dla całego pokolenia - mówił.

  – Ta uroczystość i jej miejsce, to dowód dojrzałego ducha w Europie. Daje nam, Żydom, poczucie bezpieczeństwa. Gdy 50 lat temu studiowałem w Polsce, właśnie tego sobie życzyłem. Nie zapominamy o Zagładzie, ale z optymizmem patrzymy w przyszłość – dodał prof. Reinhard Schramm z Centralnej Rady Żydów w Niemczech.

  Wiceambasador Izraela w Polsce zwróciła uwagę, że pod koniec wojny wydawało się, że nastąpił kres tysiącletniej historii europejskich żydów. - Jestem przekonana, że Wrocław ze swą bogatą przeszłością, jest znakomitym miejscem dla nowych rabinów do rozpoczęcia swojej ważnej misji - powiedziała Ruth Cohen-Dar.

  Wśród nowo przyjętych rabinów i kantorów są: Nils Ederberg, Jonas Jacquelin, Julia Margolis, Fabian Sborovsky, Sofia Falkovitch, Aviv Weinberg, Alexander Zakharenko. Będą pracować w Niemczech, Francji, Luksemburgu, Szwecji, a nawet w Republice Południowej Afryki.

  W uroczystościach udział wzięli również m.in. Ruth Cohen-Dar, wiceambasador Izraela w Polsce, Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, Ewa Mańkowska, wicewojewoda dolnośląski.



  Abraham Geiger przez 23 lata był rabinem we Wrocławiu. W 1840 roku został II rabinem w Synagodze pod Białym Bocianem. Stworzył duchowe podstawy odnowienia judaizmu po okresie oświecenia. W 1863 roku objął rabinat w liberalnej Synagodze Głównej we Frankfurcie nad Menem. Należał do grona założycieli wrocławskiego Żydowskiego Seminarium Teologicznego i Wyższej Szkoły Nauk Judaistycznych we Berlinie.

  Czytaj także

   Komentarze (59)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale dobrze, że przetrwali

   Jasmine (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   We Wrocławiu ciężko już uświadczyć "prawdziwego", tradycyjnego, rabbinicznego Żyda. Ci co zostali lub tu wrócili są już zmieszani, nowocześni, zeświecczeni, tak dalecy od stereotypu... Ale myślę,...rozwiń całość

   We Wrocławiu ciężko już uświadczyć "prawdziwego", tradycyjnego, rabbinicznego Żyda. Ci co zostali lub tu wrócili są już zmieszani, nowocześni, zeświecczeni, tak dalecy od stereotypu... Ale myślę, że dobrze, że chcą zachowac żydowską kulturę, która jest przecież bardzo bogata, i dodają do bogactwa kulturowego naszego miasta. I są też żywym dowodem, że Hitler nie rozwiązał tej "kwestii", zło nie zwyciężyło.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W BBC

   J (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   W BBC News napisano w związku z tym następująco: As the German city of Breslau, it had a large Jewish population dating back to the 12th Century.
   Jakoś nieszczerze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żydzi przez "Ż"

   eizoo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Szanowny ałtorze artykułu - Żydzi pisze się przez "Ż" nie "ż", to naród, jak Amerykanie, Kanadyjczycy etc. Zastanawiałeś się w ogóle co to znaczy "Am Jisroel Chai"? Pewnie nie. A jeśli zdaje ci się...rozwiń całość

   Szanowny ałtorze artykułu - Żydzi pisze się przez "Ż" nie "ż", to naród, jak Amerykanie, Kanadyjczycy etc. Zastanawiałeś się w ogóle co to znaczy "Am Jisroel Chai"? Pewnie nie. A jeśli zdaje ci się że to jedynie grupa wyznaniowa to trzeba było zapytać jednego z uczestników dlaczego to więcej niż naród i nie tylko wyznanie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hmmm

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Szanowny czytelniku, "autorze" pisze się "au" , a nie " ał". Żydzi pisze wielka literą, jeśli piszemy o narodzie- Polacy, Anglicy, itd, ale " żydzi"- wyznanie piszemy małą literą jak katolicy,...rozwiń całość

   Szanowny czytelniku, "autorze" pisze się "au" , a nie " ał". Żydzi pisze wielka literą, jeśli piszemy o narodzie- Polacy, Anglicy, itd, ale " żydzi"- wyznanie piszemy małą literą jak katolicy, protestanci, itd. Takie są zasady pisowni.
   Pozdrawiam i dodaje, ze bardzo szanuję Żydów i uważam ich za starszych braci we wierze.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Reinhard Schramm - Centralna Rada Żydów w Niemczech:

   refleksja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   "– Ta uroczystość i jej miejsce, to dowód dojrzałego ducha w Europie. Daje nam, Żydom, poczucie bezpieczeństwa."

   Czy aby na pewno? Forma na to nie wskazuje. Wcześniej o uroczystości w prasie było...rozwiń całość

   "– Ta uroczystość i jej miejsce, to dowód dojrzałego ducha w Europie. Daje nam, Żydom, poczucie bezpieczeństwa."

   Czy aby na pewno? Forma na to nie wskazuje. Wcześniej o uroczystości w prasie było cichutko (a taka ranga i lista gości!), na podziemny parking do Heliosa zakaz wjazdu...
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a kogo to obchodzi?

   przegięcie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

   takie informacje powinny być w parafialnych gazetkach!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nasz Rafaello na ostatnim zdjęciu.

   World Press Foto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   niebieska koszula, czerwony krawat i biała jarmułka.

   a tu fotka z innego źródła:...rozwiń całość

   niebieska koszula, czerwony krawat i biała jarmułka.

   a tu fotka z innego źródła:
   http://www.gettyimages.co.uk/detail/news-photo/german-foreign-minister-frank-walter-steinmeier-and-news-photo/454498080zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Antysemici

   Wolny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   Skrytykuj za cokolwiek Żyda, od razu jesteś antysemitą, poprowadź merytorycznie dyskusję dalej zaczną się analogie do komór gazowych, ech...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nastąpiła zmiana wykładni:

   diagnoza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   Kiedyś antysemitą był ten, kto nie lubił Żydów, dzisiaj antysemitą jest ktoś, kogo nie lubią Żydzi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ksenofobia

   Politolog (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   to lęk przed obcymi. Teraz nie powinno się lękać obcych. No ale aby się świadomie nie lękać obcych to warto by ich odróżniać od swoich. Żeby wiedzieć, którzy to są MY , a którzy to ONI.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dutkiewicz też był?

   Alan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

   U sowich braci?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Był, był!

   przegląd prasy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   sam Steinmeier go wita w swojej mowie:
   http://www.auswaertiges-amt.de/DE/Infoservice/Presse/Reden/2014/140902-BM_Geiger_Kolleg.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A tak ogólnie to europejczycy?

   fremmed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   Uwaga: antysemici!
   Patrz większość komentarzy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo