Jak przekonać ludzi do oddawania nerek?

  Jak przekonać ludzi do oddawania nerek?

  Anna Szejda

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jak przekonać ludzi do oddawania nerek?

  ©Fot. Tomasz Hołod

  Tylko 3 proc. wszystkich transplantacji stanowią przeszczepy rodzinne. Sytuację ma zmienić kampania informacyjno-promocyjna "Bliscy sobie".
  Jak przekonać ludzi do oddawania nerek?

  ©Fot. Tomasz Hołod

  - Przede wszystkim chcemy położyć nacisk na edukację. Zależy nam, aby o możliwościach przeszczepów rodzinnych informowali pacjentów zarówno pielęgniarki i lekarze, jak i rodziny, które są przykładem tego, że decyzja o przekazaniu organu bliskiej osobie jest słuszna i warta naśladowania - tłumaczy dr Dariusz Aksamit, prezes Nefron, który zrzesza największe stacje dializ. Wśród nich są trzy takie ośrodki z Wrocławia: przy ul. Kamieńskiego, Koszarowej i Wszystkich Świętych.

  Edukowany będzie też personel stacji dializ, który - mając na co dzień do czynienia z chorymi na nerki - będzie w stanie udzielić im wyczerpujących informacji o rodzinnych przeszczepach. W planach są także spotkania dla pacjentów oraz ich rodzin. Zapraszani będą na nie lekarze, jak również rodzinni dawcy oraz biorcy nerek.

  Nerka pobrana od żywego dawcy funkcjonuje sprawnie przez 14-15 lat- Niewielka liczba przeszczepów rodzinnych wynika głównie z niewiedzy - uważa prof. Wojciech Rowiński, krajowy konsultant ds. transplantologii, który patronuje kampanii. - Owszem, człowiek ma dwie nerki, ale do pełni zdrowia wystarczy mu jeden narząd, o ile nie jest obciążony żadnymi schorzeniami.

  Zdaniem prof. Rowińskiego operacja pobrania organu jest bezpieczna dla dawcy, a statystyki pokazują, że przeszczepienie narządu od żywego dawcy zwiększa szanse na powodzenie transplantacji.
  - Nerka pobrana od żyjącego dawcy funkcjonuje sprawnie przez 14-15 lat. A od dawcy zmarłego - około dziewięciu.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak przekonać ludzi do oddawania nerek?

   marja209 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Kałachem. Ruska mafia tak działa i mają niezłe wyniki.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama