Dolny Śląsk: Mapy ochronią nas przed powodzią

  Dolny Śląsk: Mapy ochronią nas przed powodzią

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na Dolnym Śląsku Odra przekroczyła stan alarmowy. Wkrótce będzie supernowoczesny system ostrzegania przed powodzią .
  Mapy pomogą działać podczas kataklizmów jak w Bogatyni

  Mapy pomogą działać podczas kataklizmów jak w Bogatyni ©Marcin Oliva Soto

  Najbliższe dni pokażą, czy Dolny Śląsk jest przygotowany do obrony przed zimowymi podtopieniami. Z powodu ocieplenia śnieg szybko się topi i spływa z pól do rzek. W kilku miejscowościach wzdłuż Odry i Bystrzycy zostały przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe. Roztopy ogarnęły cały region.

  Tymczasem synoptycy alarmują, że może być jeszcze gorzej. W weekend temperatura ma skoczyć do 10 stopni. Wówczas zaczną również topnieć śniegi w Karkonoszach. Służby kryzysowe zapewniają, że wielkiego zagrożenia nie ma, jednak pozostają w pogotowiu.
  - Oprócz lokalnych podtopień nie przewidujemy innych kłopotów. Będziemy obserwować sytuację przez kilka najbliższych dni - zapowiada Franciszek Szumiejko, zastępca kierownika Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

  Najgorzej jest wzdłuż Odry. Tam stany alarmowe zostały wczoraj przekroczone w kilku miejscach, m.in. w Ścinawie o 30 cm, a stany ostrzegawcze - u ujścia Nysy Kłodzkiej do Odry, w Głogowie, Nowej Soli i Połęcku.

  W Kotlinie Kłodzkiej na razie nie ma zagrożenia, bowiem poziom wody w Nysie Kłodzkiej dopiero zbliża się do stanu ostrzegawczego i jedynie w Skorogoszczy go przekroczył.
  W Krosnowicach do stanu ostrzegawczego brakuje 10 cm, w Ścinawce 15 cm, w Gorzuchowie i Stroniu 20 cm, w Tłumaczowie 25 cm, w Kłodzku 35 cm, a w Kudowie 40 cm. Poziomy wody są również podwyższone na Bystrzycy w Jarnołtowie, na Baryczy w Osetnie o 20 cm, na Nysie Łyżyckiej w Zgorzelcu. Lód jest jedynie w niektórych miejscach na Odrze, jednak nie tamuje przepływu.

  Spokojnie jest na razie w Kotlinie Jeleniogórskiej. Śnieg w górach topi się bardzo powoli i tylko w dzień. W nocy temperatury są ciągle ujemne.

  - Dzięki temu nie ma zagrożenia. Poziom wody w Kamiennej i Bobrze mógł-by się podnieść, jeśli śnieg topiłby się również w nocy - wyjaśnia Włodzimierz Belta, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Wówczas mógłby zacząć szybciej spływać do Kamiennej i poziom wody w rzece podniósłby się. O ile? Nie wiadomo.
  Już wkrótce jednak takie dylematy znikną, bo będzie można przewidywać z dużą dokładnością, co zostanie zalane.

  Na biurko prezydenta Bronisława Komorowskiego trafiła bowiem do podpisu nowelizacja ustawy Prawo wodne, która nakazuje sporządzenie map zagrożenia i ryzyka powodziowego.
  Te nowoczesne, multimedialne mapy pokażą jakie jest zagrożenie na poszczególnych obszarach i wskażą zasięg ewentualnej powodzi. Taka broń przeciwpowodziowa w ciągu trzech lat trafi do dolnośląskich samorządów.

  W najbliższy weekend odwilż w regionie nabierze tempa. Śniegi mogą zacząć topnieć również w górach, bo na sobotę i niedzielę synoptycy przewidują temperatury nawet do 10 st. Dziś nie wiadomo jednak, o ile może podnieść się poziom wody w rzekach, jeśli spłynie do nich woda z topniejącego śniegu. Ma to zmienić przyjęta właśnie przez Sejm nowelizacja ustawy Prawo wodne.
  Do 2013 roku powstaną specjalne interaktywne mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego. Dzięki nim dowiemy się, jaki będzie zasięg powodzi w zależności od tego, ile spadnie deszczu lub stopi się śniegu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   LSOP

   Burek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 76

   Fajny ten Lokalny System Osłony Przeciwpowodziowej w powiecie Kłodzkim - właśnie tak to powinno wyglądać wszędzie tam gdzie są powodzie... plus budowa wałów i regulacja ("konserwacja" koryta) rzek.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a ja myślałem, że wały...

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 62

   "Mapy ochronią nas przed powodzią" - no comment

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama