Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Europejska - czym zajmuje się Rada Europejska (KOMPETENCJE)

RED.
Rada Europejska jest instytucją, która - na mocy Traktatu z Lizbony - wyznacza kierunki rozwoju, główne priorytety oraz działania polityczne Unii Europejskiej. Rady Europejskiej nie należy mylić z Radą Unii Europejskiej ani z Radą Europy, które są innymi podmiotami.

Radę Europejską tworzą głowy państw lub szefowie rządów państw członkowskich, czyli prezydenci lub premierzy, a także jej przewodniczący oraz przewodniczący Komisji Europejskiej. W jej pracach uczestniczy również wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Kompetencje Rady Europejskiej – czym się zajmuje Rada Europejska?
Rada Europejska wyznacza kierunki rozwoju, główne priorytety oraz działania polityczne Unii Europejskiej. Nie ma jednak żadnych uprawnień ustawodawczych. Jest ciałem politycznym, choć różne traktaty przyznały jej również inne uprawnienia.

Przede wszystkim Rada Europejska definiuje cele strategiczne w zakresie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz podejmuje zasadnicze decyzje w tym temacie. Może np. jednomyślnie zdecydować o ustanowieniu wspólnej europejskiej obrony. Rada Europejska posiada także uprawnienia decyzyjne w niektórych kwestiach związanych z przestrzenią wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

Do Rady Europejskiej może się również zwrócić państwo, by instytucja ta sprawdziła projekty aktów prawnych Unii, które mógłby naruszyć podstawowe aspekty jego systemu zabezpieczenia społecznego lub wymiaru sprawiedliwości.

CZYTAJ TEŻ: Protasiewicz: Rafał Dutkiewicz może zostać wicepremierem. Kto prezydentem Wrocławia?

Dodatkowo Rada Europejska ma duży wpływ na proces przyjmowania nowych członków do UE. Określa ona bowiem ogólne wytyczne co do negocjacji z państwem kandydującym. Może także - po przeprowadzeniu określonej procedury - stwierdzić poważne i stałe naruszenie wartości demokratycznych lub praw człowieka w jednym z państw unijnych.

Do kompetencji Rady Europejskiej należy ponadto wybieranie określonych organów i instytucji UE. Są wśród nich m.in.:

  • wybiera przewodniczącego Rady Europejskiej;
  • mianuje wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (za zgodą przewodniczącego Komisji);
  • wskazuje, biorąc pod uwagę wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego, kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej (wybieranego przez Parlament Europejski);
  • mianuje zatwierdzony przez Parlament Europejski skład Komisji;
  • wybiera prezesa, wiceprezesa i członków Zarządu Europejskiego Banku Centralnego

źródło:wikipedia.org, european-council.europa.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska