Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WPT: Z Wrocławia w wielki świat

Marcin Walków
Firmy rezydenci Wrocławskiego Parku Technologicznego odnoszą sukcesy na świecie. Zdobywają nagrody, prowadzą międzynarodowe projekty, otwierają oddziały poza granicami kraju.

Wrocławski Park Technologiczny sprzyja zakładaniu i prowadzeniu biznesu. Rezydujące tu firmy na preferencyjnych warunkach korzystają z laboratoriów i specjalistycznego sprzętu. Dlatego mogą skupić się na rozwijaniu produktów i usług oraz badaniach, co pomaga im odnosić sukcesy na krajowym i międzynarodowych rynkach. Przykłady firm pokazują, że ekspansja na globalną skalę jest w zasięgu ręki – także dla młodych przedsiębiorców. Dolnośląskiemu Akademickiemu Inkubatorowi zaufało do tej pory już 100 firm, a całemu Wrocławskiemu Parkowi Technologicznemu - 250.

Firma Arta Tech działa od 5 lat. Dostarcza innowacyjne rozwiązania oparte o technologię papieru elektronicznego i dystrybuuje czytniki e-booków Onyx. Jako pierwsza na świecie wprowadziła na rynek telefon z ekranem w technologii e-papieru pod własną marką Midia – stał się hitem targów CeBIT 2014 w Hanowerze.
Swoje produkty sprzedaje do kilkunastu krajów na świecie, m.in. do Indii i Australii. Firma zdobyła w ostatnich latach tytuł Mikroprzedsiębiorcy Roku 2011 i 2012 oraz II miejsce w programie „Parkowe Orły 2014”.

Vratis to firma specjalizująca się w rozwiązaniach do analizy ogromnych ilości danych. Bierze udział w międzynarodowym projekcie Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA.
Informatycy z Wrocławia, wspólnie z astronomami z Bydgoszczy, opracowują oprogramowanie, które pomoże badać przestrzeń kosmiczną. Spośród niezliczonej ilości przemierzających ją obiektów, pozwoli ono zidentyfikować te, które potencjalnie mogłyby zagrażać Ziemi.

Produkty i projekty firm z Wrocławskiego Parku Technologicznego zdobywają również uznanie na międzynarodowych targach i kongresach. To okazja nie tylko do ich zaprezentowania, ale również do nawiązania kontaktów z potencjalnymi inwestorami, partnerami oraz liczącymi się na świecie mediami.

Tak stało się w przypadku firmy Agrirobo. Podczas targów Agritechnica w Hanowerze zaprezentowała ona swojego robota – Agrirbota. To autonomiczny i wielofunkcyjny pojazd, który może samodzielnie prowadzić prace rolnicze. Agribot potrafi m.in. zrywać owoce w sadzie czy precyzyjnie prowadzić opryski w sposób zapobiegający stratom w środowisku. Sukces Agribota był tak wielki, że Agrirobo została zaproszona do stowarzyszenia EuRobotics z siedzibą w Brukseli. Jest w nim jedyną polską firmą.

Natomiast za „Przełomową nowość” uznano spek-tromikroskop elektronowy DEEM stworzony przez firmę OPTICON. Stało się tak podczas International Vacuum Congress IVC19 w 2013 roku w Paryżu.

We Wrocławskim Parku Technologicznym zaprojektowano pierwszą na świecie mobilną kriokomorę. Posiada ona niezależny system schładzania i własne zasilanie. Jest dziełem bliskiej współpracy firm Kriosystem i Air Products. Podróżowała wraz z rugbystami podczas Rugby League World Cup 2013.

Firma MCKB znalazła się wśród laureatów czwartej edycji rankingu Skrzydeł Biznesu „Dziennika Gazety Prawnej”. Uhonorowano ją prestiżowym tytułem Ambasadora Polskiej Gospodarki 2013 w kategorii partner firm zagranicznych. MCKB zajmuje się budowaniem zaawansowanych technologicznie obiektów przemysłowych, centrów logistycznych, handlowych i biurowych. Tylko przez ostatnie trzy lata zrealizowała 12 projektów o wartości od 2 do 15 mln euro.

Rozmowa w Parku... Apeiron Synthesis ma oddział w USA

Rozmowa z Łukaszem Gułajskim, chemikiem i wiceprezesem firmy Apeiron Synthesis

Firma Apeiron Synthesis otworzyła latem tego roku oddział za oceanem – w Bostonie.
To był naturalny krok na drodze naszego rozwoju. Nasze rynki to przede wszystkim Europa Zachodnia i właśnie Stany Zjednoczone. O ile do państw Europy Zachodniej mamy stosunkowo blisko, to zaobserwowaliśmy, że specyficzna kultura prowadzenia biznesu w USA wymaga bezpośredniego i stałego kontaktu z klientami i partnerami.

Rozmów „face to face”?
Również. Choć istotne są także sprawy pozornie prozaiczne – jak choćby różnica czasu między Ameryką a Polską. Nasz potencjalny lub obecny klient może chwycić za telefon i zadzwonić do nas, nie zastanawiając się, czy przypadkiem właśnie nie śpimy.
A sprawy logistyczne? Choćby wysyłka przesyłek za ocean.
Oddział również to ułatwia. Przesyłanie chemikaliów jest obwarowane licznymi ograniczeniami i wymaga obfitej dokumentacji. Teraz możemy wysłać do oddziału więcej za jednym razem, a produkty i próbki porcjować już na miejscu.

Ile osób pracuje dla Apeiron Synthesis w Bostonie i czym się zajmują?
Na razie to dwie osoby – Amerykanin i Polka, która od wielu lat mieszka za oceanem. Przede wszystkim nawiązują kontakty, robią coś, co nazywamy rozwijaniem biznesu. Przecież nie każdy klient kupuje od razu. Najpierw trzeba się lepiej poznać, zrozumieć i znaleźć wspólną drogę.

Państwa produkty to tzw. katalizatory metatezy. Co się pod tą nazwą kryje?

Najogólniej mówiąc, to zielony proszek. Metateza zaś to szczególny rodzaj reakcji chemicznej, która pozwala na tworzenie nowych wiązań między atomami węgla. I właśnie ten nasz „zielony proszek” pozwala na to, by ta reakcja zaszła. Generalnie katalizatory to substancje, które umożliwiają zajście reakcji chemicznej albo przyspieszają jej przebieg.

Jakie są zastosowania Państwa produktów w przemyśle?
Korzystają z tego przede wszystkim firmy farmaceutyczne. Również z tego względu, że to one ponoszą największe nakłady na finansowanie badań i rozwoju. Można powiedzieć, że są również bardzo chłonne i otwarte, jeśli chodzi o innowacje. Ale katalizatory metatezy wykorzystywane są również w przemyśle perfumeryjnym i tworzyw sztucznych.

W jakim stopniu ulokowanie w WPT umożliwiło Apeiron Synthesis międzynarodowy sukces?
Do zgłoszenia patentów na nasze produkty w ciągu pierwszych 2-3 lat działalności potrzebowaliśmy przede wszystkim laboratorium. Szukaliśmy w różnych miejscach na terenie Polski, ale to właśnie w WPT znaleźliśmy entuzjazm dla naszego pomysłu i korzystne warunki najmu odpowiednio wyposażonego laboratorium. WPT kupuje sprzęt najwyższej klasy, z którego możemy korzystać. A wysoka jakość aparatury, na której pracujemy, jest istotna dla naszych partnerów i ułatwia nam pozyskiwanie klientów spośród światowych firm, które z reguły odwiedzają nas przed nawiązaniem współpracy.

Czy wiesz, że...

Wrocławski Park Technologiczny zdobywa liczne nagrody?
W 2013 roku Wrocławski Park Technologiczny zdobył wyróżnienie w rankingu Diamenty Forbesa w kategorii firm na Dolnym Śląsku o przychodach na poziomie 5-50 mln zł. W tym samym roku Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości został zwycięzcą międzynarodowego konkursu na najlepszy naukowy inkubator w kategorii zwrot z inwestycji publicznych. W latach 2012-2013 Wrocławski Park Technologiczny dwukrotnie zdobył tytuł Gazeli Biznesu.

Wyróżnienia zdobywają również rezydenci Wrocławskiego Parku Technologicznego.
W tegorocznej edycji konkursu Innofirma – Parkowe Orły oprócz firmy Arta-Tech, która zdobyła II nagrodę, wyróżnione zostały firmy Pure Biologics, Techtra Technology Transfer Agency.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska