Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deklaracja śmieciowa

Redakcja
Zgodnie z prawem deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinni składać właściciele nieruchomości zamieszkałych oraz właściciele nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne. Osoby, które deklaracji nie złożyły i unikają płacenia mogą się spodziewać kontroli, a w skutek niej, w uzasadnionych przypadkach, decyzji o wysokości opłaty oraz konieczności spłaty zaległości wraz z odsetkami.

eklaracja śmieciowa D

Zgodnie z prawem deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinni składać właściciele nieruchomości zamieszkałych oraz właściciele nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne.

Osoby, które deklaracji nie złożyły i unikają płacenia mogą się spodziewać kontroli, a w skutek niej, w uzasadnionych przypadkach, decyzji o wysokości opłaty oraz konieczności spłaty zaległości wraz z odsetkami.

Znowelizowana „ustawa śmieciowa” wprowadziła nie tylko segregowanie odpadów, ale także zmiany w formalnościach związanych z odbiorem odpadów. Od 1 lipca 2013 roku nie podpisujemy umów bezpośrednio z firmami odbierającymi śmieci komunalne, ale składamy do gminy (za pośrednictwem Ekosystem Sp. z o.o.) deklarację, w której wyliczamy wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla danej nieruchomości, której jesteśmy właścicielem, wskazanej w cześć D.2 deklaracji.

Obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości zamieszkuje co najmniej jedna osoba lub w przypadku nieruchomości niezamieszkałej powstały odpady komunalne. Opłatę należy wnosić do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek ponoszenia opłaty.

Deklaracje składają właściciele i zarządcy

Właściciel nieruchomości, np. domu jednorodzinnego czy mieszkania, które nie ma zarządcy, deklarację składa bezpośrednio do Ekosystemu i osobiście uiszcza opłatę śmieciową. Natomiast w przypadku budynku, który ma zarządcę formalności dokonuje właśnie zarządca. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach czyli „ustawa śmieciowa” jasno mówi, że: „jeśli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali obowiązki właściciela budynku obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną”. W tym przypadku zarządca wykonuje obowiązek złożenia deklaracji oraz wnoszenia opłaty

Obowiązki przedsiębiorcy

Deklaracje śmieciowe muszą wypełnić także przedsiębiorcy którzy wytwarzają odpady komunalne na nieruchomościach. Przedsiębiorca działający na nieruchomości, która nie ma zarządcy, sam składa deklarację i ponosi opłaty. Deklaracji nie trzeba jednak składać, jeśli zrobił to już właściciel nieruchomości czy też przedsiębiorca nie wytwarza odpadów komunalnych. W przypadku, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w nieruchomości posiadającej zarządcę, to za formalności (złożenie deklaracji, wnoszenie opłaty) odpowiada ten ostatni.

Opłatę należy wnosić bez wezwania, a Ekosystem nie wystawia też żadnych faktur. Obliczając wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wytwarzanymi na nieruchomości niezamieszkałej, pamiętać należy, że zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia, odpady zmieszane przeznaczone do odbierania z terenu nieruchomości przekazuje się podmiotowi odbierającemu odpady komunalne w sposób i w czasie umożliwiającym ich odbiór z terenu nieruchomości z częstotliwością nie mniejszą niż co najmniej 1 raz w tygodniu.

Co gdy trzeba złożyć kolejną deklarację? Sposób wypełniania deklaracji zależy od przyczyny jej składania.

Korekta złożonej deklaracji.

Jeśli zauważyliśmy w złożonej deklaracji błąd, który wpływa na wysokość opłaty lub obowiązek złożenia deklaracji np. podaliśmy złą powierzchnię, źle wyliczyliśmy opłatę, pomyliliśmy stawkę, należy złożyć korektę i dołączyć do niej pisemne uzasadnienie korekty. Zgodnie z art. 81 ust. 2. ordynacji podatkowej skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Składając korektę wypełniamy standardowy druk deklaracji, pamiętając, by w części A zaznaczyć kwadrat nr 2, zaś w części B wpisać datę podaną w poprzednio złożonej deklaracji. Błąd może też dotyczyć danych nie wpływających na wysokość opłaty, np. pomyłka w adresie nieruchomości, dla której składamy deklarację.

Złożenie kolejnej deklaracji, nie będącej korektą

W przypadkach innych zmian, które mają wpływ na powstanie, zmianę, ustanie obowiązku uiszczania opłaty za śmieci lub wpływają na wysokość opłaty - np. sprzedaż lub zakup nieruchomości, zwiększenie lub zmniejszenie liczby mieszkańców, zmiana sposobu zbierania odpadów, zmiana liczby, wielkości, częstotliwości odbierania pojemników na odpady zmieszane (w przypadku prowadzonej działalności gospodarczej) - należy złożyć nową deklarację. W części A druku zaznacza się wtedy „złożenie deklaracji”, zaś w części B należy wskazać datę okoliczności, która spowodowała złożenie deklaracji. Takie deklaracje należy złożyć w terminie 14 dni od daty zaistnienia zdarzeń mających wpływ na powstanie bądź ustanie obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub zdarzeń mających wpływ na wysokość tej opłaty.

Jeśli zaś zmieniliśmy nazwisko, adres korespondencyjny czy numer telefonu podany w deklaracji, czyli nastąpiła zamiana danych nie mających wpływu na obowiązek składania deklaracji i ponoszenia opłaty, w tym jej wysokości, także składamy nową deklarację. Jednak w tym przypadku w części A zaznaczamy „zmianę danych”, a w części B wpisujemy datę podaną we wcześniejszej deklaracji. Takie deklaracje należy złożyć niezwłocznie, gdyż do czasu otrzymania informacji o zmianie danych, wszelka korespondencja oraz kontakt z właścicielem danej nieruchomości następować będzie w oparciu o dane podane w „starej” deklaracji.

O czym jeszcze należy pamiętać składając deklarację?

Pamiętać trzeba o czytelnym podpisaniu deklaracji, ponieważ bez podpisu deklaracja jest nie ważna oraz o wypełnieniu części D.2, w której podaje się dane nieruchomości, dla której jest składana deklaracja. Gdy deklarację w imieniu właściciela składa pełnomocnik, konieczne jest dołączenie pełnomocnictwa. Składając deklaracje warto przeczytać dołączone do druku objaśnienie, oraz zasady wypełniania umieszczone w treści deklaracji.

Co się dzieje, jeśli ktoś deklaracji nie złoży?

Jeśli ktoś zapomniał złożyć deklarację, pomimo takiego obowiązku, powinien niezwłocznie nadrobić zaległości. Obecnie Ekosystem sprawdza kolejno adresy nieruchomości, wzywając do wyjaśnień właścicieli nieruchomości, którzy deklaracji nie złożyli. W razie niezłożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, określona zostanie przez uprawniony organ w drodze decyzji.
Właściciel nieruchomości, który nie złoży deklaracji bądź nie będzie wnosił opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości obliczonej zgodnie z obowiązującymi przepisami, będzie musiał zapłacić zaległe opłaty wraz z odsetkami.

Formularz deklaracji oraz program do jej wypełniania można znaleźć na stronie www.ekosystem.wroc.pl. Deklaracje można również złożyć za pośrednictwem platformy ePUAP.

Na stronie www.ekosystem.wroc.pl dostępny jest także kalkulator opłat, informacje o sposobie wypełniania deklaracji oraz przykładowe wzory wypełnionych dokumentów. Strona zawiera też wskazówki jak należy segregować odpady komunalne, gdzie znajduje się PSZOK, co można do niego zawieźć, wyszukiwarkę „Gdzie wrzucić” oraz wiele innych informacji dotyczących systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Wrocławia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Deklaracja śmieciowa - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska