Nowy sezon polityczny. Roszady w klubach parlamentarnych,...

  Nowy sezon polityczny. Roszady w klubach parlamentarnych, rusza kampania samorządowa

  Joanna Miziołek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Premier Donald Tusk na środę rano zapowiedział wygłoszenie kolejnego exposé. Formalnie rozpoczyna się też kampania do jesiennych wyborów samorządowych.
  Sezon polityczny rozpoczął się na dobre. Na dzisiaj rano zaplanowano wystąpienie premiera Donalda Tuska w Sejmie, a po nim 10-minutowe oświadczenia przedstawicieli klubów parlamentarnych. Całość przewidziano na blisko trzy godziny.

  Dzisiaj też formalnie ma się rozpocząć kampania do jesiennych wyborów samorządowych, które odbędą się 16 listopada.

  Zbierający się po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie posłowie zajmą się również rządowym projektem ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka.
  Przewiduje on m.in. ochronę świadka lub pokrzywdzonego na czas procesu, a także ewentualną dalszą pomoc, np. przy zmianie miejsca pobytu czy finansową. Nowe przepisy mają wprowadzić uporządkowane standardy ochrony.

  Sejm rozpatrzy też prezydencki projekt zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP, który dotyczy kierowania obroną państwa w czasie wojny. Precyzuje on "czas wojny" i zadania osób odpowiedzialnych wtedy za kierowanie państwem.

  Prezydencki projekt proponuje doprecyzowanie kompetencji naczelnego dowódcy sił zbrojnych, będącego organem wykonawczym prezydenta w zakresie kierowania obroną państwa. Naczelnemu dowódcy byłyby podporządkowane wojska i jednostki organizacyjne niezbędne do prowadzenia operacji obronnej w razie zbrojnej napaści na terytorium RP. Postuluje się także ustawowe określenie głównych zadań osoby wskazywanej przez prezydenta RP, na wniosek premiera, do mianowania na naczelnego dowódcę sił zbrojnych.

  W trakcie trzydniowego posiedzenia dyskutowany będzie ponadto przygotowany przez klub Twojego Ruchu projekt nowelizacji Kodeksu karnego, zakładający ochronę prawną dla flagi UE, jaką obecnie mają m.in. polskie godło i flaga.

  W uzasadnieniu do projektu posłowie TR argumentują, że flaga UE jest eksponowana wraz z flagą państwową przed urzędami i placówkami dyplomatycznymi. Podkreślili, że "brak ochrony prawnej flagi UE wyzwala w wandalach, a nawet niektórych reprezentujących skrajne poglądy politykach i przedstawicielach polskiej nauki (demoralizujący przypadek prof. dr hab. Krystyny Pawłowicz) poczucie bezkarności za znieważanie flagi UE". Na konferencji posłowie TR przypomnieli wypowiedź Pawłowicz z grudnia ub. roku, że flaga unijna to "szmata".Trzech posłów opuściło Twój Ruch. Platformę Obywatelską - jeden
  Na posiedzenie plenarne wróci także obywatelski projekt zmian w ustawie o systemie oświaty. Zakłada on zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków i powrót do zasady, że to rodzice decydują, czy ich dziecko rozpocznie naukę w wieku sześciu, czy siedmiu lat. Projekt przygotowany został przez Stowarzyszenie "Rzecznik Praw Rodziców".

  Sejm zajmie się również wnioskami o uchylenie immunitetu Krzysztofowi Borkowskiemu (PSL) i Beacie Kempie (SP).

  Z wnioskiem o uchylenie immunitetu posłowi PSL wystąpiła Prokuratura Okręgowa w Lublinie, która chce posłowi postawić zarzuty fałszowania oświadczeń majątkowych. Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich opowiedziała się za uchyleniem immunitetu. Z kolei w przypadku Kempy wniosek zgłosił przedstawiciel firmy CAM Media w związku z wypowiedzią posłanki na mównicy sejmowej. Komisja Regulaminowa zarekomendowała odrzucenie wniosku.

  Po wakacyjnej przerwie oprócz powrotu do sejmowych ław niektóre kluby czekała też niemiła niespodzianka. I tak Twój Ruch opuściło kilku posłów. Platforma Obywatelska też nie obeszła się bez szwanku.

  Śląski poseł Jerzy Ziętek poinformował, że rezygnuje z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. Jak tłumaczy, jego plany polityczne były niemożliwe do pogodzenia z dalszą przynależnością do tej partii. Nie chciał zdradzić, jakie to plany. Wiceszefowa śląskiej PO posłanka Danuta Pietraszewska powiedziała, że jest zaskoczona tą decyzją.

  - Odejście z PO jest mi potrzebne do realizacji moich dalszych planów politycznych. Nie można ich pogodzić z dalszym członkostwem w Platformie - powiedział Jerzy Ziętek. Dodał, że będzie posłem niezależnym.

  Polityk poinformował, że pismo z rezygnacją złożył już w śląskich strukturach Platformy Obywatelskiej, wkrótce powinno także dotrzeć do władz centralnych partii. Wszystko wskazuje na to, że to nie jedyne zmiany, jakie czekają na polityków po wakacyjnej przerwie.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po wakacjach

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści

   no to po wakacjach panowie kelnerzy do dzieła.
   Włączać mikrofoniki po knajpach a my czekamy na następne smakowite dania taśmowe.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czyżby Premier Tusk znów chciał nam złożyć nierealne obietnice?!

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Czyżby Premier Tusk znów chciał nam złożyć nierealne obietnice?!

   Zdjęcie autora komentarza
   Milczenie reżimowych przekaziorów. Czyli, "równość" PO lewacku.

   Zgłoś naruszenie treści

   W sobotę, między godziną 21:00 a 22:00, został pobity i okradziony
   we własnym w domu ks. Stanisław Małkowski. Napadł go były więzień, któremu duchowny wcześniej pomagał…...rozwiń całość

   W sobotę, między godziną 21:00 a 22:00, został pobity i okradziony
   we własnym w domu ks. Stanisław Małkowski. Napadł go były więzień, któremu duchowny wcześniej pomagał…
   http://wirtualnapolonia.com/2014/08/26/ks-stanislaw-malkowski-pobity-i-okradziony-jak-dasz-znac-policji-to-cie-zabije-i-spale/

   Od razu przypomniano wpis na blogu senatora Jana Filipa Libickiego z mafii PO, który w kwietniu tego roku nawoływał:
   "Pora już zrobić porządek z księdzem Małkowskim. Choćby przez nałożenie nań zakazu głoszenia kazań i odebranie mu misji kanonicznej".
   Ktoś wysłuchał posła Libickiego i jak za PRL, postanowił "zrobić porządek" z księdzem.

   Krótka historia.
   Kś. Małkowski na początku lat 80. znalazł się na liście niewygodnych księży sporządzonej dla zastępcy dyrektora Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, płk. Adama Pietruszki, których zamierzano skrytobójczo zgładzić. Figurował na niej pod numerem pierwszym, przed ks. Jerzym Popiełuszką.
   23 września 2006 r. prezydent RP Lech Kaczyński za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju, odznaczył ks. Stanisława Małkowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W styczniu 2011 r. został uhonorowany Nagrodą im. Grzegorza I Wielkiego przyznaną mu przez redakcję miesięcznika „Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo”.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama