Wrocław: Przedłuża się remont Muzeum Przyrodniczego

  Wrocław: Przedłuża się remont Muzeum Przyrodniczego

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Teraz zwiedzający mogą zobaczyć połowę stałych wystaw

  Teraz zwiedzający mogą zobaczyć połowę stałych wystaw ©fot. tomasz hołod

  W Muzeum Przyrodniczym we Wrocławiu zamiast czterech wystaw można oglądać od stycznia tylko dwie: "Świat zwierząt" oraz "Owady i człowiek". Dlatego dyrekcja obniżyła cenę biletów z 8 do 5 zł (normalny) i z 5 do 3 zł (ulgowy). Rzadkie okazy ssaków z sali szkieletowej: ogromnego płetwala błękitnego (jedyny taki egzemplarz w Polsce) czy czaszkę wymarłego tura będzie można obejrzeć dopiero jesienią.
  Teraz zwiedzający mogą zobaczyć połowę stałych wystaw

  Teraz zwiedzający mogą zobaczyć połowę stałych wystaw ©fot. tomasz hołod

  Materiały podobne
  Najnowszy termin zakończenia remontu Instytutu Zoologicznego przy ul. Sienkiewicza 21, w którym mieści się Muzeum Przyrodnicze, to wrzesień 2011 r. Remont skrzydła północnego ponadstuletniego budynku zaczął się w czerwcu 2010 r. Trzy miesiące temu został jednak wstrzymany na piętrach, które zajmuje Muzeum Przyrodnicze. Kierownik budowy zażądał ekspertyzy wytrzymałości stropów, bo podejrzewał, że wcześniejsza zawiera błędy.


  - Budynek Instytutu Zoologicznego postawili Niemcy na początku XX wieku, od razu z przeznaczeniem na gromadzenie eksponatów muzealnych - mówi prof. Tadeusz Stawarczyk, dyrektor muzeum. - Okazuje się jednak, że zastosowali w poszczególnych pomieszczeniach stropy o różnej grubości. Teraz w całych obiektach robi się sufity o takiej samej wytrzymałości.

  Od trzech miesięcy nie ma zatem robotników w muzeum, bo Uniwersytet musiał wyłonić w przetargu biegłego, który by zdecydował, czy ekspertyza jest właściwa.

  - Remont klatek schodowych i korytarzy będzie można prowadzić dalej, bo okazało się, że wystarczy właściwie rozstawić meble - tłumaczy dr Jacek Przygodzki, rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego.
  Zwłoka spowodowała, że - zamiast w marcu - Muzeum będzie dostępne w całości dla zwiedzających dopiero we wrześniu. Remont północnego skrzydła Instytutu będzie kosztował 2,5 mln zł.
  Muzeum jest otwarte 6 dni w tygodniu (od wtorku do piątku - w godz. 9-15, w sobotę i niedzielę - w godz. 10-16).

  Założył je prof. Johann Gravenhorst, łącząc trzy mniejsze: botaniczne, zoologiczne i zielnik. Do budynku przy ul. Sienkiewicza 21 zbiory trafiły w 1904 r. Po zakończeniu II wojnie światowej okazało się, że ocalała połowa zbiorów.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   5zl?

   przyrodnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

   ha, bylem w niedziele i skasowali mnie 8 zl. A muzeum, jak na polskie warunki - polecam!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama