Katowice i Poznań górą w Kudowie

  Katowice i Poznań górą w Kudowie

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  III Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego rozdał laury.
  Krzysztof Bączyk - laureat Nagrody Gazety Wrocławskiej. Bas z wielką przyszłością

  Krzysztof Bączyk - laureat Nagrody Gazety Wrocławskiej. Bas z wielką przyszłością ©FOT. Wyd. Regiony/Janusz Boskowski

  Przez kilka dni Kudowa-Zdrój żyła zmaganiami uczestników III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Andrzeja Hiolskiego, w którym o laur najlepszego walczyło blisko 50 młodych śpiewaków z całego świata – uczestnicy przyjechali nie tylko z Polski, ale też z Chile, Kolumbii, Rosji.
  Jury pod przewodnictwem Stefanii Toczyskiej, wybitnej mezzosopranistki, śpiewającej w najważniejszych teatrach operowych świata u boku takich sław jak Luciano Pavarotti, wybrało tych najlepszych. Pierwsze miejsce i Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (10 tys. zł) przyznano Annie Boruckiej, 30-letniej mezzosopranistce z Katowic, która w finale wykonała arię Dalili z opery Samson i Dalila oraz Olgi z Eugeniusza Oniegina.
  Drugie miejsce zajęła i dostała Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego (7 tys. zł) Roksana Wardenga, również związana z Katowicami. Trzecie miejsce i Nagroda Burmistrza Miasta Kudowy-Zdroju powędrowała do młodego basa z Poznania Krzysztofa Bączyka. 24-letni śpiewak ma już angaż w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie śpiewa partię Masseta w Don Giovannim, Bartola w Weselu Figara i Titurela w Parsifalu. Bączyk, który jest na początku swojej drogi zawodowej, bo 24 lata dla basa to niewiele i wszystko wskazuje na to, że prawdziwa kariera dopiero przed nim, dostał też Nagrodę Gazety Wrocławskiej – za sceniczny nerw i w przekonaniu, że stworzy wielkie role. Dziennikarze obecni na Konkursie przyznali też swoją nagrodę. Dostała ją Rosjanka, Irina Bokareva, która zachwyciła arią Halki Ach, jakbym klęczeć już chciała – Gdybym rannym słonkiem, nie tylko zaśpiewaną piękną polszczyzną, ale też z wrażliwością i wyjątkową dramaturgią właściwą najlepszym wykonaniom tej partii. Roxanę Herrerę Diaz, Juana Pablo Dupre Fernandeza i Irinę Bokarevą – nagrodziło też Polskie Stowarzyszenie Pedagogów Śpiewu, wyróżniając ich za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora.
  52. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski zacznie się w środę (27 sierpnia) w południe hejnałem i koncertem tenora Dariusza Pietrzykowskiego, któremu na fortepianie towarzyszyć będzie Olga Wołkowa.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama