Wrocław: Lista najwyższych budowli w mieście

  Wrocław: Lista najwyższych budowli w mieście

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Lista najwyższych budowli w mieście

  ©Fot. Tomasz Hołod

  Najwyższy we Wrocławiu teraz jest komin: 180 m. Przerośnie go Sky Tower, które już teraz ma 100 m.
  Wrocław: Lista najwyższych budowli w mieście

  ©Fot. Tomasz Hołod

  Jedno z ramion pylonu mostu Rędzińskiego wyrosło właśnie na 122 metrów. To element przeprawy, która powstaje w ramach autostradowej obwodnicy Wrocławia. Drugie osiągnie tę wysokość w ciągu dwóch tygodni. Kolejność najwyższych obiektów we Wrocławiu jest zatem obecnie następująca:

  1. Komin elektrociepłowni przy ul. Łowieckiej (180 m) - skończy 35 lat w tym roku. Za stanu wojennego wdrapał się na niego śmiałek, by zawiesić flagę Solidarności.

  2. Pylon mostu Rędzińskiego (122 m). Most będzie gotowy na wiosnę. Budowlańcy muszą jeszcze wybudować jeden poprzeczny próg.

  3. Sky Tower u zbiegu ulic Powstańców Śl. i Wielkiej (ma 100 m, będzie miał 212 m). Jesienią zobaczymy cały szkielet. Budynek zostanie oddany do użytku pod koniec 2012 r. Sky Tower będzie nie tylko najwyższym budynkiem we Wrocławiu, ale i w Polsce (licząc wysokość do dachu).

  4. Katedra św. Jana Chrzciciela (100 m) nad Ostrowie Tumskim. W 1991 roku ustawiono na wieżach 37-metrowe hełmy.

  5. Iglica (96 m). Stalowy maszt ustawiono w 1948 roku z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Na początku Iglica była o 12 m wyższa, bo na szczycie miała zwierciadła. Jednak burza zniszczyła lustra i wygięła końcówkę. Maszt skrócono.

  6. Kościół garnizonowy św. Elżbiety (92 m). Wieża do 1529 r. była aż o 40 m wyższa. Wichura zniszczyła szczyt budynku. Zachowała się płaskorzeźba, na której odmalowano to wydarzenie.

  7. Akademik Kredka (85 m, 23 piętra) powstał w 1991 roku, tuż obok swojego starszego i niższego brata: Ołówka. W Kredce mieszkają studenci z zagranicy i ci z ostatnich lat studiów, bo jest tu najwyższy standard.

  8. Akademik Ołówek (70 m, 19 pięter), zaprojektowany - jak Kredka - przez prof. Mariana Barskiego.

  9. Wieżowiec przy ul. Gubińskiej (61 m), budowę zakończono w 1992 roku.

  10. Lotos przy ul. Grabiszyńskiej (60 m), powstał w 1972 roku, ma blisko 200 mieszkań. Z tego aż 182 to kawalerki. Dlatego też Lotos nazywany jest potocznie domem singla.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   st

   mazik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 46

   żadna ściema, Sky Tower ma 100m. Chodzi o trzon. Żuraw wyższy ma wysokość 120m

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Akademiki

   M. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 33

   Wyższy standard od Kredki ma Ołówek i tam też mieszka większość studentów z zagranicy... Poza tym student II roku chyba nie zalicza się do grupy "studentów ostatnich lat studiów".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sky tower 100m?niemożliwe

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 75 / 74

   to niemożliwe, ze ma juz 100 metrów to ile te żurawie mają??? 150 m., a bloki obok 80 ? jakas ściema tutaj poszła, no chyba ze mierzą jakos od podziemi podziemi, a nie poziomu np. ul. Powstańców

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wysokie budynki we Wrocławiu

   wroclawianin61 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 54

   Panie Redaktorze - nawet Pan nie jest wolny od gigantomanii. Budowanie wysokich budynków we Wrocła-wiu / UWAGA ; starodorzecze Odry - zmieniajacy się poziom wody gruntowej - i wynikające z tego...rozwiń całość

   Panie Redaktorze - nawet Pan nie jest wolny od gigantomanii. Budowanie wysokich budynków we Wrocła-wiu / UWAGA ; starodorzecze Odry - zmieniajacy się poziom wody gruntowej - i wynikające z tego faktu kwestie techniczne / abolutnie nie ma sensu - a jest tylko jak w przypadku niestety też absolwenta III LO we Wroclawiu / na szczęście tak zwany młodszy KOLEGA / - absolutnym wyskokiem - bo juz nie wie nie tylko na czym zarobić pieniądze - ale co ostatnio w modzie zaszokować np. konkurencję. Najgorzej jest to ,że w takiej sytuacji ludzie jak na widok piramidy padaja dosłownie na twarz. Osobiście spodziewam się,że wlasnie ta inwestycja Sky Tower być może uświadomi ,że był to fatalny błąd - ale to oceni obiek tywnie historia przelomu prawdopodonie XXI / XXII wieku - ja nie mam szans na ewentualną wątpliwej jakości satysfakcję. Wiele innych idiotyzmów w zakresie gigantomanii - jakby żywcem w ramach testa mentu Towarzysza Gierka. Jeżeli komus się wydaje ,że w ten sposób wybuduje się metropolię - to w pier wszej kolejności nalezy odwiedzić toalety w szkołach i innych miejcach publicznych / np. Urząd Miasta / . Uporządkowac gospodarkę wodno-sciekową na terenie miasta / stan rzeki Slęza jest dzisiaj podobnie wysoki jak podczas powodzi i zalania Kozanowa w roku 2010 / bo czcigodni Wrocławianie juz to LENIN głosił ,że SWIADOMOŚĆ KSZTAŁTUJE BYT !!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie redaktorze - informacje które Pan posiada są nieaktualne

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 51

   Komin KOGENERACJI S.A ma 186 m

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama