Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkuset sławnych naukowców z całego świata przyjedzie do Wrocławia

MAW
W poniedziałek we Wrocławiu rozpocznie się międzynarodowa konferencja na temat optoelektroniki, inżynierii materiałowej, fizyki i elektroniki. Spotkają się tu specjaliści z USA, Japonii, Tajwanu, Korei, Chin, Niemiec, Szwecji, Francji i Polski. Organizatorzy spodziewają się blisko 900 osób. Konferencja potrwa do 29 sierpnia.

- Wśród zaproszonych gości są tak ważne i wybitne osobistości jak: Prof. S. Nakamura (UC Santa Barbara, USA) - zwany „ojcem” niebieskiej optoelektroniki, Prof. A. Khan (University of South Carolona, USA), Prof. Y. Nanishi (Ritsumeikan Uniwersytet., Japonia), Prof. A. Yoshikawa (Chiba Uniwersytet, Japonia), Prof. N. Grandjean (EPFL Lausanne, Szwajcaria) oraz Prof. B. Gil (Uniwersytet Montpellier, Francja) - wylicza Klaudia Piątek z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

To właśnie obecność tego jednego z największych centrów badawczo-rozwojowych w Polsce, a także Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego zadecydować miały o wyborze stolicy Dolnego Śląska.

Pierwsza konferencja odbyła się w japońskim mieście Nagoji w 2000 roku. Od tamtej pory co dwa lata gości na innym kontynencie. Tegoroczna konferencja dopiero po raz trzeci odbywa się w Europie.

Tematem konferencji są półprzewodniki azotkowe - szeroko stosowane m.in. w niebieskiej optoelektronice. W Polsce tzw. „niebieska optoelektronika” rozwijana jest głównie przez Instytut Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie. Odpowiednie badania prowadzone są również przez Politechnikę Wrocławską oraz przez prof. Antoniego Ciszewskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ten obszar optoelektroniki rozwijać będzie również Wrocławskie Centrum Badań EIT+ pod kierownictwem prof. Detlefa Hommela.

- Azotki galu mają zastosowanie głównie w energooszczędnych źródłach światła (białe LED), w niebieskich i zielonych laserach oraz w elektronice. Te obszary będą stanowić jedne z głównych tematów badawczo-rozwojowych w EIT+. W tej chwili przygotowujemy do pracy najnowocześniejsze w Polsce laboratoria typu clean room. To rodzaj pomieszczeń o kontrolowanych parametrach środowiskowych, w szczególności zanieczyszczeń typu: pył, kurz, bakterie, opary chemiczne, itp. Dzięki nim będziemy mogli prowadzić specjalistyczne badania naukowe nad materiałami wymagającymi wysokiej czystości.– dodaje prof. Detlef Hommel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska