Karpacz: Dwa piętra hotelu Gołębiewski do rozbiórki

  Karpacz: Dwa piętra hotelu Gołębiewski do rozbiórki

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Hotel Gołębiewski wzbudzał emocje już na etapie projektu

  Hotel Gołębiewski wzbudzał emocje już na etapie projektu ©Marcin Oliva Soto

  Hotel Gołębiewski w Karpaczu musi zostać zmniejszony o dwa piętra! Inwestor będzie również musiał zmienić pokrycie potężnego dachu o powierzchni 30 tys. metrów kwadratowych. Taką decyzję podjął minister kultury Bogdan Zdrojewski.
  Hotel Gołębiewski wzbudzał emocje już na etapie projektu

  Hotel Gołębiewski wzbudzał emocje już na etapie projektu ©Marcin Oliva Soto

  - Uznałem, że górski krajobraz jest zbyt cennym walorem, aby go naruszać - tłumaczy minister Zdrojewski. - Wziąłem pod uwagę również starania lokalnych środowisk zaangażowanych w ochronę walorów krajoznawczych - dodaje.

  Decyzja jest ostateczna i wyczerpuje tryb administracyjny. Inwestor może ją jednak zaskarżyć w sądzie. - Nie podjąłem jeszcze żadnych kroków, bo nie dostałem pisma z ministerstwa - wyjaśnia Tadeusz Gołębiewski. Nie ukrywa, że jest zaskoczony decyzją ministra. Czeka, aż sprawę dokładnie przeanalizują jego prawnicy.

  Zaskoczony jest również Bogdan Malinowski, burmistrz Karpacza. - To głównie zmartwienie inwestora, jednak miasto od początku go wspiera - mówi. I nie wyklucza, że też zaskarży w sądzie tę decyzję.

  Losy hotelu ważyły się od pół roku. W połowie 2010 roku nadzór budowlany uznał, że hotel został wybudowany niezgodnie z pozwoleniem. Dobudowano w nim bowiem dwa dodatkowe piętra, a dach nie został pokryty łupkiem.

  Do walki ruszył konserwator zabytków. Karpacz jest bowiem wpisany jest do rejestru zabytków. - Obiekt nie może przewyższać wysokością okolicznych wzgórz - stwierdził Wojciech Kapałczyński, kierownik jeleniogórskiego delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Rozbiórki dodatkowych pięter domagało się również Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej.

  Władze Karpacza, próbując ratować sytuację, chciały dostosować plan zagospodarowania przestrzennego do istniejącego już obiektu. Minister uznał jednak rację konserwatora zabytków.
  Hotel już działa i przyjmuje turystów, bowiem powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego wydał w grudniu warunkową zgodę (obowiązuje przez rok) na częściowe uruchomienie obiektu - otwarcie 120 pokoi. Uruchomiono także część basenową.

  Dwa ostatnie piętra hotelu są nieczynne. Czy Tadeusz Gołębiewski będzie musiał je rozebrać? Walka o hotel może być długa i zacięta.

  Największy na Dolnym Śląsku

  Hotel Gołębiewski w Karpaczu jest największy na Dolnym Śląsku. Ma 116 tys. metrów kwadratowych powierzchni, 870 pokoi, 17 apartamentów, 30 sal konferencyjnych i aquapark. W projekcie zaplanowano jednak 630 pokoi, a obiekt był niższy o dwa piętra.

  Tadeusz Gołębiewski ma czterogwiazdkowe hotele także w Białymstoku oraz w Mikołajkach i Wiśle.

  Czytaj także

   Komentarze (28)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja

   tak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 18

   Za wysoko to to stoją ci co nam pracę odbieraja i do 67 lat zmuszają szok !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Twarde prawo, ale prawo.

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 24

   Dura lex, sed lex. – Twarde prawo, ale prawo. Brawo Panie Ministrze. Nie może być tak, że biednemu działkowiczowi każe sie rozbierać altankę, bo jest odrobinę za duża, a bogaty może robić co...rozwiń całość

   Dura lex, sed lex. – Twarde prawo, ale prawo. Brawo Panie Ministrze. Nie może być tak, że biednemu działkowiczowi każe sie rozbierać altankę, bo jest odrobinę za duża, a bogaty może robić co chce. Pan Gołębiewski wiedział, że łamie prawo, kiedy budował niezgodnie z pozwoleniem. I, nie ma tu znaczenia, czy pracę w hotelu znajdzie 500, 300, czy tylko 100 osób. Trzeba przy tym pamiętać, że budowa takiego molocha negatywnie może się odbić na innych hotelach i małych pensjonatach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto nie z PO ma równać w dół.

   volters (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 24

   Żaden ... wyżej nie podskoczy. Na ziemianki zezwola.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dodatek

   rencista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 24


   Nareszcie,ktoś mądry dobrał się do kieszeni Gołębiewskiego,bo już nie wiedział na co wydawac forsę!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawo w Polsce

   wroclawianin61 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 21

   No i jest ciekawie - najbardziej mnie nurtuje kwestia - kiedy to Inwestor rozbierze te dwa piętra. Dlacze go nikt z władz samorzadowych nie podlega karze za brak nadzoru na ta inwestycją ?. Jestem...rozwiń całość

   No i jest ciekawie - najbardziej mnie nurtuje kwestia - kiedy to Inwestor rozbierze te dwa piętra. Dlacze go nikt z władz samorzadowych nie podlega karze za brak nadzoru na ta inwestycją ?. Jestem naprawdę pod wrażeniem Decyzji Administracyjnej Pana Zdrojewskiego. Z moihc obajzdów w rejonie Alp - po stro nie niemieckiej - mimo,że trochę są wyższe nie widzialem takiego cudeńka jak Hotel Gołębiewski. No ale poczekamy jak to będzie z realizcją i wyegzekwowaniem PRAWA !!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gołębiewski to nie Sobiesiak

   Loka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 67

   i nie może sobie na wszystko pozwolić...
   (dzięki CBA Sobiesiak też już na razie nie może)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no to idę na bezrobocie

   Pracownik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 31

   no tak rozumiem ,że trzeba chronić krajobraz Karkonoszy ale pomyślcie tez o ludziach tam mieszkających. jeśli nie będzie hotelu to nie będzie też miejsc pracy :| Ktoś to wypowiada opinie aby...rozwiń całość

   no tak rozumiem ,że trzeba chronić krajobraz Karkonoszy ale pomyślcie tez o ludziach tam mieszkających. jeśli nie będzie hotelu to nie będzie też miejsc pracy :| Ktoś to wypowiada opinie aby wyburzyć ten hotel musi sie też liczyć ze społecznymi konsekwencjami takiego posunięcia. Pewnie wszyscy macie prace i nawet na to nie zwróciliście uwagi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo!

   KIOK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 30

   Bardzo trafna decyzja!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To jeszcze nie koniec!!!

   Składak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 63

   Cham Gołębiewski ma w nosie prawo, bo ma pieniądze i prawo stanowi. Lokalne władze tańczą jak zagra... bo ma pieniądze i inwestuje. W przypadku pozostałych swoich obiektów, które też są niezgodne z...rozwiń całość

   Cham Gołębiewski ma w nosie prawo, bo ma pieniądze i prawo stanowi. Lokalne władze tańczą jak zagra... bo ma pieniądze i inwestuje. W przypadku pozostałych swoich obiektów, które też są niezgodne z założeniami nie rozebrał pięter i gra na nosie wszystkim.
   Nadzieja była w Zdrojewskim, na szczęście wydał mądrą decyzję. Mam nadzieję że niezależne Sądy podtrzymają decyzję Ministra i tym razem cwaniaczkowi utrą nosa. Zobaczymy....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nareszcie jedna z trafnych decyzji.

   Roman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 32

   Brawo Panie Ministrze !
   Jest Pan jednym i chyba jedynym Ministrem z tego gremium warszawskiego co "Rzadzi"Polska.
   Wreszcie ktos madry podjal sluszna i madra decyzje z odwaga .
   Koniec samowoli w...rozwiń całość

   Brawo Panie Ministrze !
   Jest Pan jednym i chyba jedynym Ministrem z tego gremium warszawskiego co "Rzadzi"Polska.
   Wreszcie ktos madry podjal sluszna i madra decyzje z odwaga .
   Koniec samowoli w Karpaczu!
   My potrzebujemy hoteli,pensjonatow w Karpaczu ale z realnymi cenami, tak zeby moc wypoczywac w cenach realnych,przystosowanych do naszych kieszeni.
   A nie zeby przyciagac bogatych zlodzieji, innych przekretasow czy bogatych cudzoziemcow.
   Jak sie Panu Golebiewskiemu nie podoba , to niech se buduje w Rosji, tam ma terenu duzo.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ceny?

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ale ceny sa przystepne, po prostu siana nie masz..

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama