Wybory samorządowe 2014: Znamy kalendarz wyborczy

  Wybory samorządowe 2014: Znamy kalendarz wyborczy

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Do 7 października poznamy wszystkich kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw. Do 17 października muszą być znane nazwiska wszystkich kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Wybory samorządowe 2014 odbędą się 16 listopada. Ogłoszono oficjalny kalendarz wyborczy przed wyborami samorządowymi.
  Formalnie kampania wyborcza ruszy po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia premiera Donalda Tuska o dacie wyborów samorządowych, dopiero wtedy będzie można dokonywać czynności wyborczych takich jak np.zawiadomienie o utworzeniu komitetu. Stanie się tak najpewniej 28 sierpnia.

  Do 7 września Państwowa Komisja Wyborcza będzie musiała podać do publicznej wiadomości informacje o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu.

  Do 17 września będzie można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych.

  Z kolei do 22 września mają być już powołane przez komisarzy wyborczych terytorialne komisje.

  Do 7 października do północy będzie możliwe zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, powiatów, sejmików województw.

  Kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów będzie można zgłaszać do 17 października.

  Do 12 października muszą być utworzone obwody głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.

  Do 22 października Państwowa Komisja Wyborczą przyzna numery list wyborczych dla tych komitetów wyborczych, które zarejestrują listy w ponad połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw.

  Do 7 listopada trwać będzie składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania, a do 11 listopada - składanie wniosków przez wyborców o dopisanie ich do spisu w wybranym obwodzie głosowania.

  Kampania wyborcza potrwa do 14 listopada, do północy. Wybory samorządowe 2014 odbędą się w niedzielę, 16 listopada.

  Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta przysługuje obywatelowi polskiemu, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat i stale zamieszkującemu na obszarze działania danej rad.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama