Irak: Kim są jazydzi? Tajemnicza grupa religijna, której...

  Irak: Kim są jazydzi? Tajemnicza grupa religijna, której grozi totalna zagłada

  James Hider

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Tajemnicza mniejszość religijna, której tradycja sięga 2500 lat, stała się celem jednego z najkrwawszych zamachów samobójczych w Iraku. Zginęło ponad 200 osób. Często wyśmiewani przez swoich muzułmańskich sąsiadów jako czciciele pawia, którzy nie jedzą sałaty, ale wielbią diabła, jazydzi do jedna z najstarszych i najbardziej tajemniczych sekt w Iraku. Ich wierzenia często były przez złośliwych laików rozumiane opacznie.

  CZYTAJ TEŻ | "NA PRZYWITANIE POKAZAŁ NAM EGZEKUCJĘ". JAZYDKA OPOWIADA O ŻYCIU W DOMU PRZYWÓDCY ISIS


  W swojej siedzibie, liczącym tysiąc lat monastyrze w Lalish, położonym w pobliżu miasta Mosul na północy Iraku, jazydzi pielęgnują swoją tradycję, która sięga czasów Zaratustry, czyli 2500 lat wstecz. Przez wieki ich religia mieszała się z wierzeniami sąsiadów, w szczególności muzułmanów. Przez to jeszcze trudniej było zrozumieć, w co naprawdę wierzą jazydzi.

  Jazydzi to w większości Kurdowie, mieszkający w wioskach w północnym Iraku i wokół Lalish. Świątynia jest co roku wynajmowana innej rodzinie, która odpowiada przez ten czas za utrzymanie zadrzewionych podwórek i poczerniałych od dymu sal w dobrym stanie. Wszelkie nadwyżki od odwiedzających to miejsce pielgrzymów idą wtedy na jej konto.  Wejście do sanktuarium jest ozdobione płaskorzeźbą wielkiego, czarnego węża, symbolizującego gada, który kusił Ewę w raju. Niewielu może tu wejść - reporterom "The Times" udało się to w listopadzie 2005 r.

  Na jednej ze ścian okalających ogrody Lalish znajduje się wspaniały wizerunek pawia, symbolizującego najważniejszego z aniołów, stworzonego przez Boga przy okazji budowy świata. Jedno z imion Pawiego Anioła brzmi Shaytan, czyli tak samo jak Szatan w Koranie. Prowadzi to do wielu nieporozumień i przekonania, że jazydzi są czcicielami diabła. Jest on jednak uznawany jedynie za jednego z siedmiu archaniołów stworzonych przez Boga i czczonego przez tę tajemniczą mniejszość. Grobowce jazydzkich przywódców znaczą krajobraz północnego Iraku i często nazywane są przez lokalnych muzułmanów "Beit Shaytan", czyli Domem Szatana.

  Tabu dotyczące sałaty również obrosło legendą wraz z upływem wieków, ale wynika prawdopodobnie z tego, że to słowo w jazydzkiej odmianie języka kurdyjskiego brzmi tak samo jak nazwa siedmiu aniołów, którzy przybrali ludzką formę. Trudno więc, by wierni zjadali ciało tych, których czczą. Wewnątrz świątyni Lalish, zbudowanej w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, w wielu miejscach można znaleźć barwne welony i tkaniny. W podziemiach rozświetlonych lampkami oliwnymi młode pary tradycyjnie rzucają welon za siebie, na ukośną ścianę. Jeżeli nie spadnie, oznacza to dobrą wróżbę.

  CZYTAJ TEŻ | SŁONECZNE DZIEWCZYNY, CZYLI ZEMSTA JAZYDEK. XATE SHINGALI O ISIS: ZABIJEMY ICH WSZYSTKICH


  Międzynarodowa wspólnota jazydów liczy prawdopodobnie od 100 do 400 tys. ludzi. Niełatwo im żyć wśród muzułmańskich sąsiadów. Podobnie jak Druzowie na zachodzie - w Libanie, Syrii i Izraelu - nie ujawniają tajemnic swojej religii i przestrzegają restrykcyjnego systemu kastowego. Małżeństwa poza społecznością są absolutnie zabronione.

  W kwietniu jazydyjska dziewczyna, która poślubiła muzułmanina i przeszła na islam, została ukamienowana przez swoją wspólnotę, a ten brutalny akt został sfilmowany. W odpowiedzi muzułmańscy bandyci zastrzelili 23 jazydzkich pracowników. Blisko 800 jazydzkich studentów opuściło uniwersytet w Mosulu w obawie przed represjami. Napięcia pomiędzy tymi dwoma społecznościami tylko się od tego czasu pogłębiły.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to nie sekta

   cinek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jazydyzm wyznawany przez Jazydów to jedna z religii monoteistycznych. Autor sam nie wie o czym pisze skoro twierdzi, że to sekta. Polecam książkę "Niewolnica ISIS" - relacja jazydki, której udało...rozwiń całość

   Jazydyzm wyznawany przez Jazydów to jedna z religii monoteistycznych. Autor sam nie wie o czym pisze skoro twierdzi, że to sekta. Polecam książkę "Niewolnica ISIS" - relacja jazydki, której udało się uciec.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Sałata" - Trudno więc, by wierni zjadali ciało tych, których czczą.

   xyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 12

   Trudno więc, by wierni zjadali ciało tych, których czczą. Jak trudno? A chociazby katolicy nie jedzą ciała swojego Mesjasza?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jazydzi

   stefan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

   szkoda tych ludzi.........................................................

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "człowiek to brzmi dumnie"

   hiper@interia pl. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22

   Stan mojej wiedzy nie pozwala mnie na zajęcie jednoznacznego stanowiska, ale mordowanie ludzi, to przejaw skrajnego barbarzyństwa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślązok z wyboru.

   Macisław Płatow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 8

   Polska z nakazu UE MUSI przyjęć emigrantów,to oprócz Chrześcijan przyjmy 100 rodzin Jazydów.Bo wolę tajemniczą mniejszość ,niż Wahabitów=islamistów.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jazydzi

   obywatel.z. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   Jazydom powiniśmy pomagać , jest to przeciwwaga dla obłąkanych islamistów i należy ich wspierać ,a tym bardziej że to są Kurdowie , a tyko oni dają opór tej islamskiej hołocie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama