Ważne
  Co zdrowe dziecko jeść powinno?

  Co zdrowe dziecko jeść powinno?

  Materiał powstał przy współpracy z Glenmark

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ogólne zasady żywieniowe dla dzieci i młodzieży są podobne do wytycznych rekomendowanych dla osób dorosłych. Wdrażanie prawidłowego odżywiania u dziecka to nie tylko gwarancja jego prawidłowego rozwoju, ale również kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych oraz profilaktyka poważnych schorzeń, która powinna zacząć się w jak najwcześniejszym wieku. Szczególnie ma to znaczenie w zapobieganiu zmian miażdżycowych i wtórnych do miażdżycy chorób takich jak zawał serca oraz udar mózgu, osteoporozy i związanych z nią ryzykiem patologicznych złamań oraz otyłości prowadzącej do chorób serca, układu pokarmowego i kostnego.
  Ałbena Grabowska-Grzyb

  Ałbena Grabowska-Grzyb

  Nie istnieje produkt, który zawierałby wszystkie potrzebne do rozwoju składniki odżywcze i minerały, dlatego podstawą żywienia musi być różnorodność. Głównym źródłem kalorii powinny być produkty zbożowespożywane w czasie pięciu dziennych posiłkach. Preferowane są artykuły z mąkipełnoziarnistej, kasze oraz płatki owsianezawierającej skrobię i błonnik, witaminę B1 oraz magnez. Warzywa i owoce powinny znaleźć się w co najmniej czterech posiłkach dziennie w równych proporcjach. Z owoców raczej proponujemy dzieciom te, które rosną w naszej szerokości geograficznej, cytrusy mogą być spożywane, ale nie więcej niż raz dziennie. Zarówno owoce jak i warzywa powinno się podawać w postaci raczej surowej niż przetworzonej.

  Rośliny strączkowe dostarczają białka, dlatego są szczególnie cenne w diecie. Warzywa czerwone i zielone są źródłem witaminy C, karotenoidów i błonnika, w liściach znajdują się foliany i potas, które wspomagają proces krwiotworzenia, redukują ciśnienie tętnicze i wspomagają pracę serca.

  Mięso jest przede wszystkim źródłem białka, żelaza oraz witamin z grupy B i cynku. Preferowane jest chude mięso oraz tłuste morskie ryby, które są nie tylko bardzo dobrym źródłem białka, ale dostarczają wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i 6, odgrywających szczególną rolę w profilaktyce chorób układu krążenia, chorób alergicznych, ponadto wydają się odgrywać istotną rolę w rozwoju funkcji poznawczych u dzieci, a także witaminę D. Mleko i przetwory mleczne powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie w czterech posiłkach przede wszystkim jako źródło wapnia i białka.

  W diecie dziecka należy unikać cukrów prostych oraz tłuszczów zwierzęcych, żywności przetworzonej, posiadającej bardzo długi okres ważności, soli i bezwzględnie alkoholu. Pamiętamy, że najlepsze są posiłki podawane w domu, ze znanych składników niż te podawane w ośrodkach zbiorowego żywienia.

  Dobrze zbilansowana dieta w zasadzie nie wymaga podawania witamin i suplementów diety. Wyjątek mogą tutaj stanowić preparaty cechujące się odpowiednią proporcją wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3, a także zapewniające odpowiednią podaż magnezu, selenu, cynku i miedzi. Ryby morskie, które powinny zawierać powyższe składniki nie zawsze są preferowane przez młodzież, a odławiane, mogą zawierać zanieczyszczenia. Szczególnie istotnym składnikiem wartym suplementacji jest witamina PP, czyli niacyna, która w małych, ale niewystarczających ilościach jest produkowana przez nasz organizm.

  Kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych powinniśmy wdrażać u naszych dzieci od najmłodszych lat, pamiętając, że to inwestycja w zdrowie dziecka, a zatem w jego przyszłość.


  Ałbena Grabowska-Grzyb – specjalista neurolog (mama trójki dzieci)


  Więcej porad dotyczących diety jest w poradniku "Z dzieckiem w kuchni"

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak to jest

   iherb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Czasem też zalecenia się zmieniają – kiedyś masło było OK, później nie, a margaryna super, a teraz? :)

   Przy okazji – gdyby komuś potrzebne były dobrej jakości witaminy i inne suplementy z USA, a...rozwiń całość

   Czasem też zalecenia się zmieniają – kiedyś masło było OK, później nie, a margaryna super, a teraz? :)

   Przy okazji – gdyby komuś potrzebne były dobrej jakości witaminy i inne suplementy z USA, a tańsze niż u nas, zapraszamy na:
   https://iherb.fdm511.com/pl/kraje/polska/iherb-kod-kupon-rabatowy-i-dostawazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak najmniej sztucznego jedzenia.

   marta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   nasze dzieci staramy się żywić podobnie jak sami jemy, tzn zdrowo. używamy sporo olejów z oleofarm,mają półkę oleje świata do wyboru, do tego dobre białka i dużo owoców i warzyw.jak na razie...rozwiń całość

   nasze dzieci staramy się żywić podobnie jak sami jemy, tzn zdrowo. używamy sporo olejów z oleofarm,mają półkę oleje świata do wyboru, do tego dobre białka i dużo owoców i warzyw.jak na razie czujemy się dobrze :)zwiń

   Filmy

   Polecane

   Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

   Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

   Gmina Krośnice - tu się wypoczywa

   Gmina Krośnice - tu się wypoczywa

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem