Cmentarna miara

  Cmentarna miara

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Granitowa płyta pod drzewem intrygowała obcymi imionami i dziwnym krojem liter. Kiedy do nas dzieci dotarło, że to płyta nagrobna, poczuliśmy dreszcz ekscytacji.
  Pamiętam późniejsze wyprawy na obrzeża parku imienia 30-lecia, gdzie przeszukiwaliśmy chaszcze w poszukiwaniu starych, poniemieckich nagrobków.

  Potem zwykle szliśmy na pobliski cmentarz żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w czasie walk o Wrocław i obowiązkowo zaglądaliśmy na maleńki cmentarzyk parafialny tuż obok, gdzie o historii przypominało kilka grobów dzieci, które zginęły w czasie powojennych zabaw z minami.

  Koniec tych wędrówek zawsze przypadał na stary cmentarz żydowski, gdzie można było dostać się, wdrapując się po drzewie na mur. Chodziliśmy po tej krainie umarłych z otwartymi ze dziwienia buziami, instynktownie przeczuwając, że przeskakując przez mur, stanęliśmy na drugim brzegu Lete.

  W tych wędrówkach nigdy nam nie przyszło do głowy, że można zniszczyć jakikolwiek grób, niemiecki, rosyjski, polski czy żydowski - ślad czyjegoś istnienia. To nie były sprawy, o których rozmawialiśmy, wymagające tłumaczenia. Tak po prostu było, że wchodząc na cmentarz, zachowywaliśmy się tak, jakbyśmy wchodzili do kościoła.

  Kilka lat temu we Wszystkich Świętych widziałam małolaty wysypujące się z tramwajów z piwami w garści i tłumnie walące na imprezy na największą wrocławską nekropolię. Taka nowa świecka tradycja - pijaństwo na grobach. Jeden krok do wandalizmu, dwa kroki do pustki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama