Klub Dutkiewicza się rozpada. Radni nie chcą iść z PO. Jest...

  Klub Dutkiewicza się rozpada. Radni nie chcą iść z PO. Jest też problem z nazwą komitetu

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mariaż Dutkiewicz z PO to tylko kłopot?

  Mariaż Dutkiewicz z PO to tylko kłopot? ©fot. Tomasz Hołod

  Jeżeli dojdzie do tego, że Rafał Dutkiewicz i Platforma Obywatelska stworzą wspólną listę, na której będzie nazwa PO, to część obecnych prezydenckich radnych nie wystartuje w wyborach. Jest też inny spory problem. Na liście wyborczej nie mogą obok siebie wystąpić: komitety i partie polityczne (w tym przypadku wyborcy Dutkiewicza i Platforma Obywatelska)
  Mariaż Dutkiewicz z PO to tylko kłopot?

  Mariaż Dutkiewicz z PO to tylko kłopot? ©fot. Tomasz Hołod

  Przypomnijmy, że wczoraj Donald Tusk powiedział zarządowi dolnośląskiej PO, że nie chciałby, aby partia była nieobecna w wyborach samorządowych we Wrocławiu. Oznacza to, że - najpewniej - do rady miejskiej PO stworzy jedną listą z Dutkiewiczem, na której będzie nazwa komitetu prezydenta oraz Platformy. Dodajmy, że do sejmiku również będzie wspólna lista, ale tylko ze znaczkiem PO. Partia poprze też Dutkiewicza w wyborach prezydenckich.


  Taki układ nie odpowiada większości samorządowców, którzy dotąd szli razem z Dutkiewiczem. Najważniejsi członkowie Obywatelskiego Dolnego Śląska w regionie już zapowiedzieli, że w wyborach do sejmiku województwa wystawią osobny komitet i zastanawiają się nawet nad swoim kandydatem na prezydenta Wrocławia.

  W radzie miejskiej również grzmi. - Nie bawię się w politykę. W momencie, gdy się pojawi, to ja odchodzę. Stanie się tak, gdy na wspólnej liście do rady miejskiej będzie Platforma - mówi nam Katarzyna Obara, radna klubu Rafała Dutkiewicza.

  Jej koleżanka w rady, Maria Zawartko: - Nie ma mowy żebym wystartowała z listy, na której będzie PO. Mam nadzieję, że prezydent wie co robi i liczę, że jest rozsądnym człowiekiem.

  Henryk Macała, również radny Dutkiewicza: - Nie znam szczegółów. Ale na pewno to dla mnie wielki dylemat. O wiele bliżej mi do Prawa i Sprawiedliwości niż do PO.

  Jan Chmielewski: - Nie wiem jeszcze, czy wystartuję. W tej sytuacji muszę się zastanowić, porozmawiać z rodziną.

  Inni radni, z którymi rozmawialiśmy, jak ognia unikali odpowiedzi. Część z nich zasłaniała się tym, że przebywa na urlopach. Jednak raczej trudno sobie wyobrazić, aby pod szyldem PO chciał startować Wojciech Błoński, który jest znany z prawicowych poglądów. W wyborach do Europarlamentu startował z listy Jarosława Gowina. Podobnie, jak Krzysztof Kilarski, Piotr Kuczyński, czy Urszula Mrozowska. Cała trójka przeszła do klubu Dutkiewicza z PiS.

  Jednak najtwardszy orzech do zgryzienia będzie miał Jarosław Krauze, szef klubu. To co prawda jeden z najbliższych współpracowników Dutkiewicza, ale jednocześnie działacz Solidarności. A związkowcy za PO - delikatnie mówiąc - nie przepadają.

  Tymczasem ordynacja wyborcza zezwala na tworzenie koalicyjnych komitetów tylko partiom. - Komitet wyborców, jak w przypadku listy Rafała Dutkiewicza nie może więc wejść w sojusz z Platformą Obywatelską. Byłoby to naruszenie ordynacji - mówi nam Andrzej Kubica, wieloletni szef działu prawnego w urzędzie wojewódzkim.

  W PO słyszymy, że ten problem da się obejść. Jak? Tego nikt teraz zdradzić nie chce. Ale Andrzej Kubica mówi: - Jeśli lista będzie się nazywała Komitet Wyborczy Wyborców Rafała Dutkiewicza i Platformy, to wtedy do złamania prawa nie dojdzie.

  - Zadziwiająca jest bezczelność, z jaką rządzący traktują ordynację wyborcza - grzmi Dawid Jackiewicz, europoseł PiS. - Żeby nie dopuścić PiS do władzy, gotowi są na wszystko. Do tych niejasnych działań dołącza Rafał Dutkiewicz. Wokół finansowania jego kampanii były już pewne niejasności. Źle to się skończy dla Wrocławia. Skończmy z marką miasta machlojek wyborczych - dodaje Jackiewicz. I zauważa: - Przecież Dutkiewicz z PO w nazwie komitetu będzie beneficjentem kampanii krajowej PO. A to wydaje się naruszeniem prawa.

  Czytaj także

   Komentarze (74)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak raz na zawsze pozbyć się wszelkich rywali?

   Kaya (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Oto w skrócie taka inteligentna recepta autorstwa Mr Ryszarda Kalisza, a zawarta w artykule polskatimes (*)

   (...) red. Polskatimes: Donald Tusk wyjedzie do Brukseli? - Indagowany, Ryszard Kalisz:...rozwiń całość

   Oto w skrócie taka inteligentna recepta autorstwa Mr Ryszarda Kalisza, a zawarta w artykule polskatimes (*)

   (...) red. Polskatimes: Donald Tusk wyjedzie do Brukseli? - Indagowany, Ryszard Kalisz: Donald Tusk ma opory przed wyjazdem do Brukseli powodowane jego obawą, czy dostatecznie włada językiem angielskim. Moim zdaniem powinien jednak przyjąć tę propozycję... Nie powinien trzymać się kurczowo władzy w Polsce (...) red. Polskatimes: A nie uważa Pan, że jak Donald Tusk odejdzie do Brukseli, to rozwali się i Platforma i rząd? - Indagowany, Ryszard Kalisz: Jedyną szansa dla Platformy jest stworzenie rządu ludzi kompetentnych. Paradoksalnie, taki rząd PO może powstać w dużo większym stopniu bez Donalda Tuska (...) red. Polskatimes: Blokadą jest Donald Tusk? - Indagowany, Ryszard Kalisz: Gdyby ta blokada ustąpiła, to byliby bardziej widoczni, każdy z nich by się starał... A w tej chwili cała Platforma, kolokwialnie mówiąc, wisi na Donaldzie Tusku. (...) red. Polskatimes: PiS wygra wybory samorządowe, a potem parlamentarne? - Indagowany, Ryszard Kalisz: PiS jest na fali, Platformą szarpią konflikty wewnętrzne i afery, także nie wykluczam, że może wygrać PiS (...)

   Osobisty komentarz: Jest w jakiejś części oparty o trawestację treści Mr Kalisza i polskatimes
   Czy ta zalecana przez Mr Kalisza banicja dla Mr Donalda Tuska, tj. brukselsko-fotelowa, okaże się w jakimiś niuansie z korzyścią dla rzeczywistego dobra kraju i jego ogółu? Każdy zainteresowany wie o tym, że Mr Tusk bywa w Brukseli od wielu lat, tudzież w Berlinie przy każdej nadarzającej się okazji. Jednak owe dobra z Brukseli, a wskazywane życzeniowo przez Mr Kalisza, dotychczas żadnym strumieniem do nadwiślanego kraju nie napływały, nie napływają, i nie będą napływać w przyszłości.

   Należy też wskazać, że obecnie są czasy poza średniowieczne. Dlatego tymi jedynymi narzędziami, a prowadzącymi do wzbogacania się, nie są już czarodziejska różdżka ani pobożne życzenia kogokolwiek. Bowiem do każdego załatwienia jakichkolwiek korzyści potrzeba znać się na wielu więcej aspektach, niż tylko na kurczowym trzymaniu się partyjnego miejsca osadzenia. A przede wszystkim, wszędzie za granicą należy operować zaawansowanym anglosaskim, francuskim, hiszpańskim, i rzadziej niemieckim! Czyli językiem opanowanym praktycznie o wieloletnią naukę w kraju rodowodu danego języka. Samoedukacja i nauka na wieczorowych kursach - notabene, kursy dość powszechnie obsługiwane przez fachowców po indentycznej edukacji z kursów - wystarczają jedynie do złożenia zamówień w restauracjach i przy zakupie osobistej galanterii ozdobnej w galeriach handlowych. Natomiast już nie wystraczają nigdzie i kiedykolwiek przy istotnych politycznych pertraktacjach i decyzjach. To oczywiście jest czysty truizm, i równocześnie aksjomat. A więc nie jakieś pobożne życzenie takiego czy takiego ex barona partyjnego.

   I stąd, moim skromnym zdaniem, powinne nastąpić całkiem inne działania. A mianowicie: jeśli Mr Tusk ma wszelakie talenty, więc wszystkie możliwe z możliwych, wraz z tymi lingwistycznymi włącznie - wówczas tak doświadczonego fachowca należałoby pozostawić w kraju! Natomiast nie gdzieś na siłę eksportować i w dodatku za darmo. Po czym wspomnianego fachowca można śmiało przekierować wprost na ministra do MSZ, a jednocześnie, włączyć wraz z osobistymi pretorianami do DWP - kolejna z rzędu partia Mr Kalisza - i to od razu na pozycję naczelnego CEO. A inaczej mówiąc: zawsze lepsze dwie pieczenie, niż żadna!

   Nadto, a co zapominalskim dla przypomnienia. Od transformacji ustrojowej minęło dokładnie 25 lat. PiS w tym okresie był u władzy zaledwie przez 18 m-cy! I cóż w tym czasie PiS poczynił? Ano, w tak krótkim czasie posprzątał w całości bajzel stworzony przez poprzedników, i którymi w tym czasie była akurat spółka SLD & PSL. A przecież zasiadywał w niej osobiście również Mr Ryszard Kalisz. Czyli co obecnie: PiS znowuż ma być tym naprawczym ogólnego porządku... i także tym jedynym restaurującym stan finansów publicznych? zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   re@potrzeba 10-ciu PiSów, (wpis poniżej z 09.08.14, 20:43:45)

   Sarah (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Owszem, racja, ale po części! Do ogarnięcia chaosu polityczno-finansowego potrzebna jest stosowna wola i odpowiedzialność narodu za swój kraj i samego siebie. I ona niekoniecznie musi objawiać się...rozwiń całość

   Owszem, racja, ale po części! Do ogarnięcia chaosu polityczno-finansowego potrzebna jest stosowna wola i odpowiedzialność narodu za swój kraj i samego siebie. I ona niekoniecznie musi objawiać się aż w 100%. Tutaj wystarczy takie pewne i niezłomne uczestnictwo w wyborach na poziomie min. 58%, co daje ca. 17 mln wyborców na 29,5 mln całości. Zwycięstwo wyborcze w 45-49% PiS-u, czyli jedynej partii z jedyną aferą tzw dorszową w kwocie 6,75 zł, właśnie ten rzeczony i życzony sukces doprowadzi w niecałej kadencji parlamentarnej. Vide, polityczny sukces Victor Urban i Węgrów! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie tylko dorsz

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zona Hoffmana na pensji w KGHM, PIS-owski prezes KGHM będący wcześniej skarbnikiem małej gminy, Polityvznie kupiona bezsensowna rafineria na Litwie etc,etc

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aby posprzątać burdel po Kaliszach, Tuskach, Komorowskich, Palikotach i Millerach

   potrzeba 10-ciu PiSów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   i 50 lat spokoju.
   Ale to się nie zdarzy.
   Pozostaje zatem tkwić w tej zgniliźnie lub wyjechać na stałe.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mieszkańcy, nie martwcie się!

   xin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Zawsze z nami będzie Tomasz Owczarek!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czas najwyższy

   czas najwyższy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   czas najwyższy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   są jednak

   szczęśliwi obywatele (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   w naszym pięknym kraju, co to zdjęcie świetnie ilustruje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na razie walczą zajadle o miejsce przy korycie. Gdy wypracują "strategię",

   mieszkańcy dostana pod (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   nos "nowego niezależnego kandydata" i zagłosują zgodnie z ich oczekiwaniami.
   Jeżeli podczas głosowania zabraknie głosów "właściwych", to zawsze można zrobić geszeft
   z kartami do głosowania i...rozwiń całość

   nos "nowego niezależnego kandydata" i zagłosują zgodnie z ich oczekiwaniami.
   Jeżeli podczas głosowania zabraknie głosów "właściwych", to zawsze można zrobić geszeft
   z kartami do głosowania i listami. Mają już wprawę.
   Sąd Najwyższy Tuska i Komorowskiego, też nie będzie miał nic przeciwko.
   A naiwni sadzą, że biorą udział w demokratycznych wyborach.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wybory?

   wolny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Albo w wyborach powinni brać udział wszyscy, albo nikt!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozliczenia! Szkoda czasu i atłasu!

   Polak Potrafi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Od tego są służby państwowe - NIK, Urząd Skarbowy, RIO... Przestańcie zawracać głowę wiecznymi rozliczeniami. Obywatele po pierwsze trzeba brać udział w wyborach - wszyscy! To jest nasze pięć...rozwiń całość

   Od tego są służby państwowe - NIK, Urząd Skarbowy, RIO... Przestańcie zawracać głowę wiecznymi rozliczeniami. Obywatele po pierwsze trzeba brać udział w wyborach - wszyscy! To jest nasze pięć minut, bardzo ważne dla nas wszystkich. Trzeba dać wyraz swoim wyborem, że nie jesteśmy obojętni. Po drugie - kandydatów odpytywać, badać ich poziom i przygotowanie, ich poglądy. Miernoty muszą odpaść.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   koniec Dutkiewicza

   XXL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   A ja pójdę głosować na Pana Bednarza jako kandydata na prezydenta. Jest spoza układu trzymającego we Wrocławiu władzę od ponad 20 lat.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak przywarliście do stołków , że jesteście pewni wyboru i przebieracie w listach , buta,arogancja

   zasa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   do roboty buractwo

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   proaś juz wytrzeźwiał?

   rudy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   ciekawe w jakim języku i w jaki sposób się witają czyżby tak jak na lotnisku we Frankfurcie? Co ten protaś jeszcze robi w życiu publicznym? Na śmietnik z nim!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama