Sojusz krzywych wież

  Sojusz krzywych wież

  PIEL

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Władze Torunia odpowiedziały na apel samorządu Ząbkowic Śląskich w sprawie współpracy miast, w których są krzywe wieże.
  Licząca 34 metry, a odchylona od pionu o ponad dwa metry ząbkowicka wieża to symbol miasta i jednocześnie jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Dolnego Śląska.

  Jest chętnie odwiedzana przez turystów z kraju i z zagranicy. Nie wiadomo, jakie było przeznaczenie tego obiektu, ale bardzo prawdopodobne jest, że to fragment wieży albo baszty z końca XIII wieku. Bardzo podobna budowla stoi w Toruniu. To średniowieczna baszta miejska, która odchylona jest od pionu o prawie półtora metra.

  "Wydaje mi się, że podjęcie wspólnych działań na rzecz promowania tych zabytków jest bardzo zasadne" - napisał do władz Ząbkowic Michał Zaleski, prezydent Torunia. - "Mam nadzieję, że wkrótce dojdzie do spotkania przedstawiciela Ząbkowic Śląskich z przedstawicielem Torunia, podczas którego zostaną określone wspólne działania".

  Najbardziej znanym krzywym zabytkiem świata jest wieża we włoskiej Pizie. Ta budowla odchylona jest od pionu aż o 4,5 metra.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama