Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słabe żarty szympansa Moritza z wrocławskiego zoo. Ale w mieście go uwielbiano

Joanna Urbańska
Szympansy w zoo  miały różne rozrywki! Rower był ulubionym zajęciem Resi. A Moritz? Jego poczynania zostawimy bez komentarza! Napisać, że był niegrzecznym szympansem, to za mało
Szympansy w zoo miały różne rozrywki! Rower był ulubionym zajęciem Resi. A Moritz? Jego poczynania zostawimy bez komentarza! Napisać, że był niegrzecznym szympansem, to za mało fot. www.dolny-slask.org.pl
Niewybredne żarty trzymały się szympansa Moritza, mimo to Breslau musiało go uwielbiać! "Breslauer Zeitung" pisała o jego wybrykach przynajmniej raz w tygodniu. Zobaczcie, jakimi jeszcze zwierzętami chwaliło się wrocławskie zoo w XIX wieku.

W lipcu 1865 roku otwarto po raz pierwszy bramy wrocławskiego ogrodu zoologicznego, który wkrótce po tym stał się jedną z wiodących placówek na świecie. I mimo że po pierwszej wojnie światowej ogród musiał zostać zamknięty, to 1 maja 1927 roku wrocławianie mogli go znów odwiedzać i do drugiej wojny światowej zachwycali się zwierzętami: hipopotamami, słoniami, kormoranami, antylopami, żyrafami, zebrami czy mrówkojadem. Największą gwiazdą zoo w Breslau był chyba jednak szympans Moritz! W 1936 roku nie było tygodnia, żeby nie wspomniała o nim "Breslauer Zeitung", która bardzo często pisała, co nowego słychać w zoo. Oto kilka ciekawostek z ogrodu zoologicznego w Breslau na krótko przed wojną.

Podstępne figle Moritza i małpy w basenie
Szympans Moritz z wrocławskiego zoo wymyślił sobie podstępne i głupie figle. Najprawdopodobniej są dla niego bowiem wyraźnie dokuczliwe prośby, by nie ruszał się, gdy chce mu się zrobić zdjęcie! Mści się więc tak, jak on potrafi! Każdy, kto robi mu zdjęcie, musi liczyć się z tym, że po jego wykonaniu, lotem błyskawicy, w jego kierunku poleci salwa śliny! I ostrzegamy, Moritz najczęściej trafia! Więc uważajcie przy robieniu zdjęć szympansowi Moritzowi!

Inne wieści z zoo? Przy ładnej pogodzie odbędzie się w niedzielę znów ukochana przez słonie kąpiel! Początek o godz. 12. Także Moritz zostanie publicznie wykąpany - nastąpi to tego samego dnia o godz. 11. W tym samym czasie, jeśli utrzyma się ładna pogoda, zostanie napełniony po brzegi zbiornik na wodę na wybiegu makaków jawajskich i rezusów. Nie jest powszechnie wiadome, że te małpy charakteryzują się ogromnym zamiłowaniem do wody i że są także dobrymi pływakami. Na nowo planowanym wybiegu dla małp właśnie makaki jawajskie i rezusy będą miały możliwość pięknie pokazać tę sztukę odwiedzającym zoo.

Uważnie warto się przyglądać też nowej słonecznicy z obszaru Amazonki, która mieszka w wolierze. Ten lubiący błoto ptak nosi na obu skrzydłach wielkie podobne do pawich oczy, które widać w całej wspaniałej okazałości dopiero w słońcu, albo gdy ptak jest przestraszony - wtedy bowiem rozkłada skrzydła i przyjmuje bojową postawę. Gdy to zrobi, wygląda prawie jak wielki tropikalny motyl nocny. Obserwowany na wolności zawsze wywołuje podziw na uczestnikach wypraw naukowych.

Słusznie zalicza się kolibry, te "latające klejnoty", jak nazywali je uczestnicy wypraw naukowych, do najpiękniejszych ptaków. Zoo w Breslau jest dumne z tego, że tych kilku szczególnych, kolorowych, pochodzących ze świata ptaków krasnali już od dwóch lat może pokazywać swoim odwiedzającym.

Nigdy dotąd nie było jednak tak, że zoo mogło pokazać jeszcze jedną wspaniałą i okazałą grupę ptaków: ptaki rajskie, które od dawna były obiektem ludzkich interesów, z powodu ich często niewyobrażalnie pięknego ozdobnego upierzenia, które kusiło ludzi, wyzyskujących je dla swoich różnych celów. Ich piórami np. handlowano, ponieważ służyły jako modne dodatki do damskich strojów.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Dzięki uprzejmości hamburskiego sklepu zoologicznego jest wrocławskie zoo obecnie w stanie, nawet najpiękniejsze i największe z wszystkich rodzajów ptaków rajskich przynajmniej na krótki czas u siebie gościć. I tak wrocławianie mogą zobaczyć teraz ptaka o nazwie cudowronka wielka - to ptak rajski z piórami o prawdziwej grze kolorów (od brązowego, przez zielony, trochę niebieskiego czy białego), z pięknym upierzeniem od strony klatki piersiowej. Ptak, którego można oglądać w zoo w Breslau, jest tak piękny, że może - tak jak kolibry - wkrótce zachwycić wszystkich odwiedzających.

Niestety dla nas ptaki rajskie należą dziś także, co pokazuje cena ich zakupu, do najcenniejszych przedstawicieli ptasiego świata. Więc tylko dzięki państwa datkom zoo mogłoby zakupić przynajmniej jednego przedstawianego ptaka. Kto jest chętny do pomocy? Kto pomoże to piękne zwierzę zdobyć?

Czego obawia się szympans Moritz?
Ponieważ szympans Moritz z wrocławskiego zoo powoli już kieruje się w stronę wieku męskiego i już rozwija się w nim nigdy wcześniej niedostrzeżona siła, także dla niego musi zostać wybudowane przejście z wewnętrznej do zewnętrznej klatki, takie, z jakiego korzysta od dłuższego czasu w pełni dorosła już szympansica Resi. Moritz nie jest jednak zadowolony z przeróbek w domu małp i bombarduje pracujących ślusarzy salwami śliny. Bombarduje ich wszędzie, gdzie tylko może ich złapać - działa tak, że kiedy pracują oni w jego pobliżu, musi być wybudowana porządna i solidna ochrona przed plwocinami!

Nawiasem mówiąc jest już niewiele rzeczy, przed którymi Moritz czuje respekt. Należą do nich dżdżownice - być może dlatego, że kształtem przypominają węże, i balon akrobatki powietrznej Elviry. To właśnie on ostatnio wzbudził w nim szacunek, gdy powoli przelatywał nad zoo. Moritz na jego widok od razu szukał schronienia u swojego opiekuna i jeszcze przez godzinę wciąż ze strachem często spoglądał w niebo w kierunku, z którego przyleciał balon.

Kormorany pożerają młode z czystej miłości?
Dwie pary kormoranów powiększyły swoje rodziny! Każdej parze wylęgły się po trzy młode (sami chłopcy), tak że z mostu pelikanów albo z małego pawilonu przy wolierze chętni odwiedzający mogą obserwować małą hodowlę młodych. Kto nie wie, że młode kormorany przy karmieniu przez ptasich rodziców swoje główki muszą włożyć głęboko w przełyk karmiącego ich rodzica, żeby w wolach tych starszych ptaków odnaleźć pokarm, myśli przy tej procedurze, że stare ptaki swoje młode "pożerają z czystej miłości" - w ścisłym tych słów znaczeniu. Ten osobliwy sposób karmienia poprzedzony jest często długo trwającym kwileniem kramu młodych ptaków, które słychać w innych, często oddalonych od miejsca karmienia, częściach ogrodu.

Już w ubiegłym roku zoo miało u siebie też rzadką hodowlę: wylęgły się tu bowiem węże. Ta sama wężowa matka także w tym roku będzie miała młode. Samica ta leży na dużej kupie jaj. Owinęła się wokół nich, tworząc z własnego ciała spiralę. Nie tknęła nawet pożywienia, bo wysiaduje jaja. Przy czym osobliwe drgawki wciąż przebiegają przez ciało - w ten sposób wąż ogrzewa jaja.

Źródło: "Breslauer Zeitung", 1.06-22.07.1936

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska