Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie szkoły, które zapewniają wstęp na studia [RANKING]

Maciej Kałach
Sprawdziliśmy, w których szkołach najlepiej wypadła matura na poziomie rozszerzonym, czyli egzaminy, dające wstęp na oblegane kierunki studiów.

Absolwenci Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej najlepiej w mieście napisali maturę 2014 z większości popularnych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Ogólniakowi PŁ w przedmiotach ścisłych dawały zwycięstwa raczej duże grupy zdających, zaś w większości dyscyplin humanistycznych - utalentowani soliści. Gdyby nie oni, swoje zwycięstwa miałoby I Liceum Ogólnokształcące, czyli szkoła im. Mikołaja Kopernika, słynąca z największej liczby olimpijczyków.

Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, uczeń musi zaliczyć obowiązkową część egzaminu z matematyki, języka polskiego oraz obcego. Ale absolwent nieobowiązkowo wybiera egzaminy dodatkowe, z których punkty najbardziej przydają się w walce o oblegane kierunki studiów.

Na podstawie danych z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi opracowaliśmy zestawienia, dotyczące popularnych przedmiotów dodatkowych - tabelki dotyczą ogólniaków i techników publicznych (prowadzonych przez samorząd lub państwowe szkoły wyższe). Nie wzięliśmy pod uwagę szkół prywatnych, społecznych, artystycznych (muzycznych i plastycznych), sportowych oraz wyznaniowych.

Po maturze 2013 pierwsze miejsca w naszych tabelkach zdobywały 3 szkoły: PLO PŁ, I LO oraz XXI LO. Postęp ogólniaka politechnicznego jest duży - wygrał zestawienia przedmiotów ścisłych (matematyka, biologia, chemia, fizyka - w tym ostatnim przypadku nie licząc VIII LO, gdzie przedmiot wybrał tylko jeden bardzo zdolny uczeń). Przed rokiem biologia wypadła najlepiej w I LO, zaś z chemii ogólniak PŁ znajdował się na szóstej pozycji.

Liceum politechniczne także przed rokiem uzyskało najlepszy wynik z angielskiego, jednak w tym roku wygrało nawet zestawienie z polskiego (w 2013 roku XXI LO). Jednak warto zauważyć, że ten wynik wypracowało w PLO PŁ tylko 3 uczniów, zaś w następnych w kolejności szkołach rozszerzenie z języka ojczystego zdawało kilkudziesięciu absolwentów.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku geografii, historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Na czele tabel szkoły, gdzie przedmioty te wybrało od 1 do 3 uczniów. Gdy weźmiemy pod uwagę tylko duże grupy absolwentów, dominuje I LO.

Podobnie jak przed rokiem, w tabelkach trudno znaleźć technika. Największa grupa uczniów ze szkoły zawodowej (3) wypracowała 10. miejsce z języka angielskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki