Józef Pinior: Nie zdziwi mnie Trybunał w Hadze dla Leszka...

  Józef Pinior: Nie zdziwi mnie Trybunał w Hadze dla Leszka Millera

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  - Oczekuję od premiera Donalda Tuska zdecydowanej deklaracji politycznej, że w Polsce nie ma zgody na stosowanie tortur i prywatne więzienia tajnych służb - mówi Józef Pinior, senator PO, od dziewięciu lat domagający się wyjaśnienia spraw tajnych więzień CIA w Polsce.
  Józef Pinior: Nie zdziwi mnie Trybunał w Hadze dla Leszka Millera

  ©Michał Pawlik/Polskapresse

  "Orzeczenie Trybunału w Strasburgu oceniam jako niesprawiedliwe i niemoralne" - to słowa Leszka Millera po ogłoszeniu wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który uznał, że Polska jest winna w sprawie tzw. tajnych więzień CIA. Czuje się Pan współodpowiedzialny za tę niesprawiedliwość i brak moralności?

  To chyba jakiś żart? Nie kopie się leżącego, ale to Leszek Miller, który jako premier polskiego rządu zgodził się na prywatne więzienie amerykańskich tajnych służb, ponosi za zaistniałą sytuację odpowiedzialność. Nie tylko moralną, ale też możliwe, że i prawną.

  Leszkowi Millerowi wtóruje Radosław Sikorski, szef MSZ, twierdząc, że odszkodowania zasądzone dwóm mężczyznom, w polskim śledztwie mającym status pokrzywdzonych, to dowód myślenia o terrorystach, a nie ich ofiarach.

  To klasyczna demagogia i dowód na brak wiedzy o samej sprawie. Trybunał w Strasburgu zasądził dwóm mężczyznom, przebywającym w bazie amerykańskiej w Guantanamo - Abu Zubajdzie i Abd al-Rahimowi al-Nashiriemu - a którzy w polskim śledztwie w sprawie tajnego więzienia CIA w Polsce mają status pokrzywdzonych, odszkodowania za przewlekłość postępowania. Żadnemu z nich strona amerykańska, jak dotąd, nie postawiła zarzutów procesowych, nie stanęli przed sądem, a w dodatku wobec tego pierwszego wycofano się z fantastycznych oskarżeń, bo sami Amerykanie uznali, że zeznania uzyskane w czasie tortur są niewiarygodne. Ten człowiek jest obecnie poważnie chory psychicznie.

  Czyli nie staje Pan po stronie ludzi, którzy zginęli w zamachach na World Trade Center w 2001 roku i później w Londynie i Madrycie.

  Staję, bo ten spór w ogóle nie dotyczy tego, po czyjej stronie się staje.

  A czego?


  Rządów prawa w Polsce. Naszego największego osiągnięcia w przełomie demokratycznym w przełomie po 1989 roku. Odpowiedzialności politycznej za złamanie konstytucji.

  Bardzo Pan do niej przywiązany. Kiedy media podały w czwartek informację o wyroku, który jest ciosem dla Polski pozycjonującej się jako lider walki o prawa człowieka, od razu pojawiły się komentarze, że godząc się na współpracę antyterrorystyczną ze Stanami Zjednoczonymi, stanęliśmy po właściwej stronie. I teraz płacimy cenę za nie swoje grzechy.


  To przypomnę, że za tę właściwą stronę, jak ją pani nazywa, polski wywiad dostał 15 milionów dolarów przywiezione w kartonowych pudłach. Kiedy Europejski Trybunał Praw Człowieka zaczął rozpatrywać skargę obrońców Abd Nasziriego i Abu Zubajdy, okazało się, że w 2002 roku polski parlament zmienił ustawę o wywiadzie tak, by przyjęcie pieniędzy od obcej tajnej służby - do tamtej pory nielegalne - można było zalegalizować. A po odebraniu gratyfikacji znów wprowadzono zmiany, które znów uniemożliwiają branie pieniędzy od obcych wywiadów. A wyrok Trybunału to rzeczywiście cios. Polska, która swoją legendę zbudowała na zrywie solidarnościowym w 1980 roku, na opozycji w czasie stanu wojennego i pokojowej transformacji w 1989 roku, która chce pouczać autorytarny rząd Władimira Putina w kwestii łamania praw człowieka, sama dała przyzwolenie na ich łamanie.

  Leszek Miller twierdzi, że polski rząd nie powinien płacić zasądzonych odszkodowań.

  To może od razu wypisać się z Europy? I powinien też wiedzieć, że rzeczniczka tego rządu wyraźnie powiedziała, że Polska te odszkodowania wypłaci.

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiada apelację od wyroku. O apelacji mówi też Aleksander Kwaśniewski, który w tamtym czasie był prezydentem Polski i gorącym zwolennikiem ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. I nie wyklucza jej premier Donald Tusk.

  Od premiera Donalda Tuska, którego pierwszy rząd rozpoczął śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce, oczekiwałbym jasnej, politycznej deklaracji, że tortury i prywatne więzienia tajnych służb są w Polsce niedopuszczalne. A co do apelacji: kiedy składałem wyjaśnienia w Strasburgu przed Trybunałem na początku grudnia 2013 roku, polemizowałem z przedstawicielami polskiej prokuratury oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. I od początku mówiłem, że przyjęto złą strategię i przegramy.

  Złą? W piątek rano usłyszałam w TVN-24 Łukasza Chojniaka z Uniwersytetu Warszawskiego, adwokata, który twierdził, że Polska miała sprytną taktykę, tylko wyrok wszystkich zaskoczył.

  Chciałoby się powiedzieć, brońmy się przed strategami, którzy opracowując taktykę nie zakładają wszystkich wariantów i scenariuszy. Dobra strategia, ale wyrok zaskakujący? To jakiś żart. Taktyka, zgodnie z którą tłumaczenie, że przecież w Polsce trwa postępowanie w tej sprawie, od początku była chybiona.

  Dlaczego?

  Bo to postępowanie trwa sześć lat. Bo jest co kilka miesięcy przedłużane. Bo kiedy prokurator chciał postawić zarzuty jednej z kluczowych dla sprawy postaci polskiej sceny politycznej, została mu ona odebrana, a potem ją przeniesiono z Warszawy do Krakowa.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (31)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szanuję Józefa Piniora

   SATYR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Szanuje Pana Józefa, choć skakanie z partii do partii zdecydowanie nie. Pan Senator domaga się cyt:rządów prawa w Polsce. Zgoda , ale czy w Pana ustach nie jest to relatywizm moralny. Słynne 80...rozwiń całość

   Szanuje Pana Józefa, choć skakanie z partii do partii zdecydowanie nie. Pan Senator domaga się cyt:rządów prawa w Polsce. Zgoda , ale czy w Pana ustach nie jest to relatywizm moralny. Słynne 80 milionów było pod względem prawnym wątpliwe ! Czyżby miarka miarce nie równa ?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiadomo, że Polska to kraj łamania praw człowieka

   obywatel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Dlatego też tutaj stworzono katownię dla CIA. To jest brudne i ohydne. Ale to, że nasze sługusy zrobiły to tylko za jakieś nędzne 15 mln - to jest po prostu g******!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skąd byli ci terroryści???

   lol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Wyjedź z tej polskiej katowni do nich jak ci ciężko.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jankesi posłużyli się polskimi głupkami. Nic nowego

   red and black (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   W zamian dali im w kartonie jakieś okruchy godne afrykańskiego państewka. No, cóż ale Polacy mają taką specyficzną mentalność: pełno kompleksów i niewiedzy. Jak mawia szef MSZ: to po prostu...rozwiń całość

   W zamian dali im w kartonie jakieś okruchy godne afrykańskiego państewka. No, cóż ale Polacy mają taką specyficzną mentalność: pełno kompleksów i niewiedzy. Jak mawia szef MSZ: to po prostu "murzyńskość"zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Talib?

   ja kibic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   Czy pan Pinior jest agentem Talibów? czy też może zgłupiał już doszczętnie? bo za mądry to nigdy chyba nie był, tylko pomoc pana prof.Kalety uratowała Piniora od noclegów pod mostem Grunwaldzkim bo...rozwiń całość

   Czy pan Pinior jest agentem Talibów? czy też może zgłupiał już doszczętnie? bo za mądry to nigdy chyba nie był, tylko pomoc pana prof.Kalety uratowała Piniora od noclegów pod mostem Grunwaldzkim bo nawet członkowie Solidarności nie chcieli mu pomóc.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bardzo dobrze

   jońka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Skoro poloskie władze nie wiedzą, do czego służy Konstytucja, niech się dowiedzą z Hagi. Seremeta też pod sąd - za mataczenie w śledztwie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiedza Pana Piniora

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   na temat pracy służb specjalnych jest delikatnie mówiąc bardzo ograniczona. Zasadniczo służby wywiadowcze nie informują swych sojuszników o operacjach specjalnych, więc placówka CIA na terenie...rozwiń całość

   na temat pracy służb specjalnych jest delikatnie mówiąc bardzo ograniczona. Zasadniczo służby wywiadowcze nie informują swych sojuszników o operacjach specjalnych, więc placówka CIA na terenie Polski była dla polskiego wywiadu tabula rasa. Przerzucanie z Afganistanu i innych krajów ludzi przez placówkę w Polsce nie oznacza li tylko przewożenie terrorystów na przesłuchania. To także może być kanał przerzutowy dla agentów współpracujących z CIA. Placówka ta mogła także pełnić rolę bazy szkoleniowej dla poszczególnych agentów. Ulokowanie jej na terenie Europy w tym Polski w niedalekiej odległości od centrum operacji byłoby bardzo korzystne. Inne centra w "starej Europie" nie wchodziły w rachubę. Dlaczego? Ktoś kto zna cała historię służb wywiadowczych, doskonale wie, że Europa zachodnia możne być doskonale spenetrowana przez służby państw i organizacji nieprzychylnych CIA. Dlatego także i z tego powodu "placówka nowa" jest bezpieczniejsza. Im bliżej państw sprzyjających ruchom islamskim i muzułmańskich tym jest to mniej bezpieczne.
   Amerykanie, konkretnie funkcjonariusze CIA co do funkcji placówki rozpuścili język jak dziadowski bicz. Ale czy powiedzieli wszystko? A może więzienie to przykrywka?
   Kiedyś w czasie II Wojny Światowej mawiano w USA że "bezmyślna gadanina topi statki", teraz można powiedzieć że topi reputację państw takich jak Polska.

   Trzeba szczegółowo zbadać dokumenty ETPC. Już są sygnały, że zawierają wiele nieścisłości i błędów, a całość wygląda na proces poszlakowy.

   Teraz zaczynam się zastanawiać czy wynajmując mieszkanie nie staje się przypadkiem nieświadomym współpracą przestępstw jakie możne dokonać w tym mieszkania podnajemca. Przecież zgodnie z prawem nie mogę wkraczać do tego mieszkania o każdej porze dnia i nocy. Mogę ale po uprzednim powiadomieniu z wyprzedzeniem o terminie. Polski wywiad nie mógł zasadniczo w ogóle w te miejsce wchodzić. Takie jest wilcze prawo wywiadu. Polacy mieli we Francji swój ośrodek wywiadu Cadix (Enigma) . Niech Pan Pinior zaznajomi się z pracą tego ośrodka. Czy Francuzi zawsze mieli dostęp do tego co Polacy tam robią? Nie! Nawet operatorzy obsługujący na poddaszu ośrodka nadajniki "Ekspozytury 300" i oficerowie szyfrujący depesze nie wiedzieli co Polacy robią w swych pokojach na parterze, szczelnie zamkniętych z podwójnymi szybami w oknach przez które nic nie było widać i grubymi kratami. Taka jest praca wywiadu. Tajność nawet wobec sojusznika.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy wolno w Polsce torturować terorystów?

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   To już mam mętlik w głowie i pytam, może ktoś klarownie odpowie:
   czy wolno w Polsce torturować terorystów?
   Tylko błagam: bez komentarzy, że „Polska o tym nie nie wiedziała”.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla dobra ludzkości

   ddf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Nie wiem czy wolno, ale z pewnością należy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   gino (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Działalność Pana Piniora i Trybunału Praw Człowieka należy pochwalić - ukazano bowiem, że w Polsce łamane są prawa (stosowanie tortur) i agenci CIA mogli tu robić co chcieli (czyli byliśmy...rozwiń całość

   Działalność Pana Piniora i Trybunału Praw Człowieka należy pochwalić - ukazano bowiem, że w Polsce łamane są prawa (stosowanie tortur) i agenci CIA mogli tu robić co chcieli (czyli byliśmy republiką bananową pod rządami jankesów). Poza tym chcąc być krajem cywilizowanym, europejskim musimy zagwarantować prawa wszystkim ludziom, nawet tym posądzonym o terroryzm, inaczej w żaden sposób nie różnilibyśmy się od tych terrorystów.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Patetycznie i głupio

   do gino (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Zapewniam cię że różnic między nami i terrorystami jest dużo i baza CIA tego nie zmieniła. Muzułmanie się z nas śmieją. Stawiamy im meczety, dajemy zasiłki i mieszkania (UE) a oni u siebie mają nas...rozwiń całość

   Zapewniam cię że różnic między nami i terrorystami jest dużo i baza CIA tego nie zmieniła. Muzułmanie się z nas śmieją. Stawiamy im meczety, dajemy zasiłki i mieszkania (UE) a oni u siebie mają nas za wrogów niewiernych. Jesteśmy warci tyle ile można z nas kasy wycisnąć.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trochę wiedzy się przyda

   XYZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   http://www.tvn24.pl/al-nashiri-i-abu-zubajda-szybko-nie-opuszcza-guantanamo,453859,s.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Józef Pinior - senator PO - socjalista

   prawy do lewego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Cytuję Wikipedię: W 1990 został liderem trockistowskiego Socjalistycznego Ośrodka Politycznego. Wraz z jego działaczami został w lutym tego samego roku usunięty z PPS-RD. Zajął się wówczas przede...rozwiń całość

   Cytuję Wikipedię: W 1990 został liderem trockistowskiego Socjalistycznego Ośrodka Politycznego. Wraz z jego działaczami został w lutym tego samego roku usunięty z PPS-RD. Zajął się wówczas przede wszystkim pracą naukową. Od 1996 do 1999 był członkiem Unii Pracy, w której od 1998 do 1999 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego.W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego z ramienia Komitetu Wyborczego Socjaldemokracji Polskiej.W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 startował bez powodzenia z pierwszego miejsca Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Porozumienie dla Przyszłości – CentroLewica.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama