Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: 12 wielkich lodówek chłodzi stadion miejski (ZDJĘCIA)

RED.
Fortum może dostarczyć na stadion do 5,6 megawata ciepła i 4,5 megawata chłodu. Dla porównania - osiedle kilkunastu bloków pobiera zazwyczaj ok. 7 megawatów ciepła
Fortum może dostarczyć na stadion do 5,6 megawata ciepła i 4,5 megawata chłodu. Dla porównania - osiedle kilkunastu bloków pobiera zazwyczaj ok. 7 megawatów ciepła Paweł Relikowski
Do chłodzenia, zamiast klimatyzacji, Stadionu Miejskiego we Wrocławiu służy 12 wielkich lodówek. Podłączona do nich jest długa na kilometr pętla wodna oplatająca cały obiekt.

Chłodzenie stadionu wymagało budowy specjalnej instalacji. Maszyneria była gotowa przed mistrzostwami Euro 2012. - Nie mówimy o zwykłej klimatyzacji, tylko o czymś dużo bardziej efektywnym - mówi Arkadiusz Kontecki, manager ds. rozwoju firmy Fortum, która odpowiada za projekt.

Na wrocławskim Stadionie Miejskim przy al. Śląska mamy więc dwie sieci. Obie zaopatruje Fortum. Jedną z nich jest "zwyczajna" sieć ciepłownicza, która ogrzewa stadion. Jej maksymalna moc to 5,6 megawatów (dla porównania - osiedle kilkunastu bloków pobiera zazwyczaj ok. 7 megawatów ciepła w sezonie grzewczym). Fortum odpowiada również za podgrzewanie… murawy. Nie wszyscy wiedzą, że pod nawierzchnią boiska przebiega gęsta sieć rur grzewczych. - Murawę trzeba podgrzewać, by stopić śnieg czy deszcz. Inaczej bardzo często mecze czy inne wydarzenia nie mogłyby się w ogóle odbywać - mówi Arkadiusz Kontecki.

Ale na stadionie jest też druga sieć, która służy do schłodzenia obiektu. Cały Stadion Miejski oplata długa na kilometr pętla wodna, w której krąży woda lodowa o temperaturze ok. 8 stopni Celsjusza. Z tej głównej instalacji odchodzi cała sieć, którą dostarczany jest chłód do wszystkich pomieszczeń, takich jak pokoje konferencyjne, pomieszczenia biurowe, VIP-roomy czy serwerownia. W szczytowych momentach stadion może pobierać 4,5 megawata energii służącej do schłodzenia.

- Największe zapotrzebowanie jest podczas dużych imprez masowych. Jednak zazwyczaj jest znacznie mniejsze, ponieważ na co dzień nie dostarczamy chłodu do wszystkich pomieszczeń naraz. Najważniejszym pomieszczeniem, gdzie niższa temperatura musi być utrzymywana przez cały czas, jest serwerownia - tłumaczy Arkadiusz Kontecki.

Zimna woda jest produkowana na miejscu. Kilkadziesiąt metrów obok stadionu znajduje się 12 ogromnych sprężarek z ekologicznym czynnikiem chłodzącym. - Działają jak wielkie lodówki - mówi Arkadiusz Kontecki. Rzadko kiedy wszystkie urządzenia pracują jednocześnie. Na co dzień działają co najwyżej dwie sprężarki. Kolejne włączają się automatycznie w chwili, gdy zarządca stadionu uruchamia chłodzenie w kolejnych pomieszczeniach. Sprężarek jest więcej, niż potrzeba. - Jesteśmy przygotowani na instalację kolejnych, jeśli stadion będzie się rozwijał i potrzebował więcej mocy - mówi pracownik Fortum.

Czynnik chłodzący doprowadza mieszankę wody i glikolu do temperatury 4 stopni Celsjusza. Siecią dostarczana jest ona do pomieszczenia w podziemiach stadionu, gdzie znajdują się wymienniki chłodu. Tam woda z głównej magistrali oplatającej stadion jest schładzana do ok. 8 stopni. - Przy tym systemie awaria jest praktycznie niemożliwa. Nawet wyłączenie zasilania nam nie zaszkodzi. W razie awarii jednego urządzenia pozostałe zapewnią chłód w najważniejszych obiektach. Zresztą na miejscu mamy każdą część zamienną, w razie potrzeby szybkiej wymiany - mówi Arkadiusz Kon-tecki.

W większości wieżowców zamiast centralnej produkcji wody lodowej stosuje się "tradycyjną" klimatyzację. Czemu i na stadionie nie skorzystano z tego rozwiązania? - Dla takiego obiektu byłoby to nieekonomiczne. Wymagałoby to zainstalowania w całym budynku kilkudziesięciu urządzeń do klimatyzacji - po jednym przy każdym pomieszczeniu. Zajmowałoby to bardzo dużo miejsca, które lepiej przeznaczyć jest np. na powierzchnię biurową. Pochłaniałoby to też znacznie więcej mocy. W takich obiektach jak wrocławski stadion takie rozwiązanie jest optymalne - mówi pracownik Fortum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska