Rupieciem do pożaru

  Rupieciem do pożaru

  Maciej Czujko

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dlaczego strażacy na Dolnym Śląsku jeżdżą najstarszymi wozami w kraju?
  Dolnośląska straż ma kłopoty ze sprzętem. Dlatego kilka dni temu zebrali się wszyscy szefowie dolnośląskich komend i doszli do zgodnego zdania, że jedną z najważniejszych spraw jest modernizacja wozów strażackich.

  Dlaczego? Bo nasze samochody do walki z pożarami są starsze od tych w innych województwach średnio o pięć lat - przeciętnie taki wóz ma za sobą 16 wiosen.
  Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku wozów z drabinami i podnośnikami. Średnia wieku tych pojazdów wynosi 20 i 23 lata. Tego rodzaju auta w kraju mają od sześciu do dziecięciu lat mniej.

  Dlaczego nasza straż musi jeździć na starszym sprzęcie niż strażacy w innych województwach?
  Jarosław Wojciechowski, komendant wojewódzki straży pożarnej, twierdzi, że to wina postrzegania naszego regionu jako bogatego i niepotrzebującego wsparcia.
  - Przez wiele ostatnich lat uważano, że Dolny Śląsk jest bardzo dobrze wyposażony i nie potrzebuje pieniędzy na wymianę wozów. Rzeczywiście, w porównaniu ze wschodem, w który pompowano fundusze, wypadaliśmy całkiem nieźle. Niestety, teraz sytuacja się odwróciła i to my potrzebujemy wsparcia - wyjaśnia komendant Wojciechowski.

  Dolnośląscy strażacy nie czekają biernie na pomoc - postanowili poszukać wsparcia w Unii Europejskiej. Razem z pięcioma innymi województwami, założyli koalicję "Bezpieczne Południe". Chcą zdobyć 12,5 miliona euro na zakup kilkudziesięciu wozów strażackich - to także element przygotowania na Euro 2012.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama