Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie walczą o park Duchacki od siedmiu lat. Jest szansa

Dawid Serafin
Krakowianie walczą o park Duchacki od września 2007 roku. Nareszcie jest szansa, że ich starania przyniosą skutek. Powstała bowiem koncepcja zagospodarowania blisko trzyhektarowego terenu
Krakowianie walczą o park Duchacki od września 2007 roku. Nareszcie jest szansa, że ich starania przyniosą skutek. Powstała bowiem koncepcja zagospodarowania blisko trzyhektarowego terenu
Siedem lat. Tyle walczyli mieszkańcy, aby park Duchacki odzyskał dawny blask. We wrześniu firma projektowa ma wystąpić o pozwolenie na budowę. Prace rozpoczną się jednak dopiero w 2016 roku.

Jeszcze nie tak dawno park był w rękach prywatnego właściciela. Dla deweloperów to wymarzony teren i istniała obawa, że zostanie on zabudowany. Pod wpływem starań mieszkańców miasto wykupiło jednak działki. Teraz zaniedbany teren ma przejść gruntowną rewitalizację.

Park angielski

Z planem parku na początku lipca zapoznali się dzielnicowi radni z Komisji Zieleni. Projekt przypadł do gustu.
- W pełni oddaje oczekiwania mieszkańców - uważa Krzysztof Sułowski, przewodniczący Dzielnicy XI, w której leży park. - Będzie w stylu angielskim, gdzie duży nacisk kładzie się na ciszę i piękno przyrody.

- Projekt wydaje się przyjazny, elegancki i funkcjonalny. Udało się zmieścić większość życzeń i uwag mieszkańców oraz podkreślić walory tego parku - wtóruje Jarosław Kajdański, radny tej samej dzielnicy.

Koncepcja firmy Gajda zakłada stworzenie polany rekreacyjnej w sąsiedztwie stawu, nad którym stanie drewniany pomost. Ruiny starego spichlerza przypominać mają urokliwą altanę. Po stronie wschodniej parku powstanie sad z drzewami owocowymi. W dawnym dworku ma tętnić życie kulturalne.

Przy parku powstaną również dwa duże parkingi. Jeden znajdzie się przy ulicy Malborskiej, a drugi przy Albańskiej.

Mieszkańcy decydują

Teraz z projektem zapoznają się mieszkańcy dzielnicy. W czwartek w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Beskidzkiej zostanie im przedstawiony.

- Na etapie przygotowania projektu współpracowaliśmy z mieszkańcami, dlatego liczymy, że zostanie dobrze przyjęty - mówi Artur Ganczarek, architekt firmy Gajda.

Mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi na piśmie. Odbyły się także specjalne warsztaty projektowe. Ich uczestnicy uznali, że najwartościowszym elementem parku jest staw i teren podmokły w miejscu dawnego stawu. Postulowano również ograniczenie ruchu samochodowego na ulicy Mochnackiego.

Budowa w 2016 roku

- Podczas spotkania z mieszkańcami przedyskutujemy ewentualne zastrzeżenia - zapewnia architekt Ganczarek. - Później gotowy projekt trafi do konserwatora zabytków. Zgodnie z umową,do połowy września musimy złożyć dokumenty o pozwolenie na budowę.

Prace rozpoczną się najwcześniej dopiero za dwa lata.

- Dziś trudno powiedzieć, ile będzie kosztować realizacja całego projekt - przyznaje Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Wstępnie, jak twierdzi, zarezerwowano dwa miliony złotych na inwestycję.
- Wydaje się, że realnym terminem rozpoczęcia prac jest rok 2016. Choć może uda się rozpocząć prace znacznie wcześniej - dodaje Hamarnik.

- Wierzę w to, że pieniądze się znajdą, a na realizację nie trzeba będzie czekać kolejnych długich lat - kwituje radny Kajdański.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska