Rudawy dla turystów

  Rudawy dla turystów

  Kamil Kowalski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zwycięstwo Kamila Kowalskiego w wyborach było zaskoczeniem. Z nowym wójtem gminy Janowice Wielkie, rozmawia Mariusz Junik.
  Kamil Kowalski stawia na turystyczny rozwój gminy

  Kamil Kowalski stawia na turystyczny rozwój gminy ©Mariusz Junik

  Zaskoczył Pan wielu mieszkańców gminy, wygrywając w wyborach z Jerzym Grygorcewiczem, który rządził gminą przez 28 lat.
  Dla mnie też było to zaskoczeniem, choć już poprzednie wybory pokazały, że mogę wygrać. Wówczas przegrałem w drugiej turze niemal identyczną liczbą głosów, jaką teraz wygrałem (65 głosów). To dla mnie duży sukces. Z byłym wójtem spotkaliśmy się po wyborach na bardzo konstruktywnej rozmowie.

  Ma Pan 36 lat. Czy czuje się Pan przygotowany do rządzenia gminą?
  Myślę, że wiek nie jest tu przeszkodą, lecz atutem. Do rządzenia gminą Janowice Wielkie częściowo przygotowała mnie funkcja radnego, jaką pełniłem przez całą poprzednią kadencję. Można powiedzieć, że uczyłem się gminy. Na 43 sesje rady byłem nieobecny tylko na jednej. Szefowałem komisji rewizyjnej.

  Czego mieszkańcy mogą oczekiwać od nowego wójta?
  Będę się starał być dobrym gospodarzem całej gminy. Zamierzam o nią dbać, a szczególnie reagować na codzienne potrzeby i troski mieszkańców. Chcę dotrzeć do każdego zakamarka, gdzie mieszkają ludzie, słuchać ich i reagować (po pierwszych objazdach gminy już widzę, że w wielu miejscach brakuje oświetlenia). Stawiam na pracę u podstaw.

  Gmina nie należy jednak do najbogatszych i możliwości działania są ograniczone.
  To prawda, jednak uważam, że można dobrze gospodarować tym, co się ma. Choćby fundusze sołeckie, jakie co roku ma do dyspozycji każda miejscowość. Rozsądne wydanie tych pieniędzy spowoduje, że co roku w każdej miejscowości coś przybędzie. Plac zabaw dla dzieci czy barierki przy drodze, czy nowy przystanek. Przez ostatnie cztery lata w gminie zrobiono sporo, jednak są jeszcze obszary do zagospodarowania. Choćby turystyczny rozwój gminy.

  Czym zamierza Pan przyciągnąć turystów do gminy?
  Mamy piękne pasmo górskie Rudawy Janowickie z ruinami zamku Bolczów. Mamy trasy rowerowe i ścieżki spacerowe. Trwa właśnie wytyczanie tras dla turystyki konnej. Są skałki do wspinaczki. Wystarczy tylko bardziej zadbać o to, co już mamy, dobrze to oznakować już przy zjeździe z drogi krajowej, wyposażyć w osprzęt, np. porządne ławeczki, i mocno promować.

  Przedstawiamy nową władzę

  Przedstawiamy nowych samorządowców, którzy wygrali wybory w gminach. Rozmawialiśmy już z Marcinem Zawiłą, nowym prezydentem Jeleniej Góry, oraz z Grzegorzem Sokolińskim, nowym burmistrzem Szklarskiej Poręby. W następny piątek przedstawimy Witolda Rudolfa, nowego wójta Piechowic.

  Kamil Kowalski, wójt Janowic Wielkich, ma żonę Justynę, dwójkę dzieci: 6-letniego Julka i 2,5-letnią Lidkę. Od 17 lat jest członkiem GOPR.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo