Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław miał kiedyś 13 kąpielisk pod chmurką. Zostały tylko 4

Weronika Skupin
Przy ul. Harcerskiej może powstać plaża, boisko do siatkówki czy basen do kajaków polo
Przy ul. Harcerskiej może powstać plaża, boisko do siatkówki czy basen do kajaków polo Weronika Skupin
We Wrocławiu było co najmniej 13 kąpielisk pod chmurką, a zostały cztery. Morskie Oko, Glinianki, Kłokoczyce i Wejherowska w upały są oblężone. Być może uda się jeszcze uratować obiekt na Oporowie. Przy ul. Harcerskiej może powstać plaża, boisko do siatkówki czy basen do kajaków polo.

Część terenu kąpieliska przy ul. Harcerskiej na Oporowie, ta z oczkiem wodnym i terenami zielonymi, ma szansę się niebawem ożywić. Nigdy nie można się było w tym oczku kąpać, pływały tam ryby. Natomiast stare niecki basenowe, gdzie kiedyś pluskali się wrocławianie, pozostaną nieczynne. Podobnie jak inne wrocławskie baseny, których kiedyś działało kilkanaście. Wrocławianom zostały do dyspozycji tylko cztery.

Dla Oporowa jest nadzieja

Tereny przy ul. Harcerskiej są zaniedbane. Nie ma inwestorów. Fundacja Tobie Polsko Ratownicy ma pomysł, by wytyczyć tam dwie działki i oddzielić je płotem. Na terenie, gdzie dziś rosną chaszcze, miałaby powstać plaża, być może boisko do siatkówki czy strefa dla seniorów. Na starym oczku wodnym trenowaliby kajakarze polo.

- Kajak polo to mało znany sport, a my szukaliśmy miejsca, gdzie można go uprawiać. Padło na oczko wodne na terenie starego kąpieliska - mówi Dawid Mikłaszewicz, który stara się z Fundacją o przejęcie tego terenu za darmo od Młodzieżowego Centrum Sportu.

Jak zapewnia Marek Danielak z MCS, wola porozumienia jest po obu stronach. Na razie oddanie tego terenu Fundacji jest niemożliwe, gdyż jak tłumaczy Marek Danielak, nie był on przeznaczony pod użytkowanie. - Nie ma tam doprowadzonego prądu, wody i kanalizacji. Teren miał być przeznaczony na sprzedaż. By przekazać część działki Fundacji, musimy się skonsultować z urzędem miasta - opowiada Danielak.

Według niego, niebawem ma zapaść decyzja o przyszłości starego basenu. Sebastian Lorenc, radny miejski, od wielu lat składa wnioski o to, by wydzielić z basenu część z oczkiem wodnym i udostępnić ją oporowianom. - Trzeba robić wszystko, żeby przeznaczyć ten teren dla mieszkańców. Nawet takie małe inicjatywy społeczne należy wspierać - mówi Lorenc.

Potrzebny inwestor

Na remont całego basenu kąpielowego na Oporowie potrzeba 8-10 mln zł. Takich pieniędzy Fundacja nie ma. Jest potrzebny inwestor, który odnowi nieczynne niecki, wleje tam wodę i zapewni bezpieczeństwo. To nie wszystko. Powinna powstać stacja uzdatniania wody, trzeba uzyskać opinię sanepidu.

Fundacja nie jest w stanie doprowadzić basenu do używalności, stąd starania o przejęcie tylko części terenu. - Fundacja zobowiązała się, że gdy tylko znajdzie się inwestor, opuści swoją część działki i nie będzie domagać się zadośćuczynienia za poniesione koszty - mówi Marek Danielak.

Jednocześnie zastrzega, w przypadku gdy ktoś będzie chciał na przykład popływać nielegalnie w oczku wodnym, to Fundacja poniesie odpowiedzialność za wszelkie ewentualne wypadki.

MCS zarządza też terenami innych starych kąpielisk we Wrocławiu - przy ul. Ślężnej oraz przy Polnej na Brochowie. Nie działają one od 10 lat.

Tu były kąpieliska we Wrocławiu - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Kąpielisk we Wrocławiu było kiedyś kilkanaście. Gromadziły tłumy i nigdy nie narzekały na frekwencję, co widać na archiwalnych zdjęciach.

Udało nam się naliczyć 13 wrocławskich kąpielisk: WKS Śląsk przy ul. Racławickiej; Skarbowców przy ul. Skarbowców; Oporów przy Harcerskiej; Ślęża przy ul. Ślężnej; Brochów przy ul. Polnej, Oławka przy ul. Na Niskich Łąkach; Różanka przy ul. Pasterskiej, HKS Burza przy ul. Wilczej; Kolejowe przy ul. Łowieckiej. Obecnie działają cztery: Kłokoczyce przy ul. Kłokoczyckiej; Glinianki przy ul. Kosmonautów, Morskie Oko przy ul. Fryderyka Chopina i kąpielisko przy ul. Wejherowskiej.

Od 10 lat nie działają kąpieliska przy Ślężnej i na Brochowie

Nie ma inwestorów zainteresowanych modernizacją terenu na Brochowie. Z kolei przy ul. Ślężnej ma ruszyć budowa Liceum Ogólnokształcącego nr 5, które przeniesie się z ul. Grochowej. Jak niedawno zapewniało miasto, inwestycja ma ruszyć w tym roku. W miejscu pozostałych kąpielisk stoją dziś zazwyczaj inne budynki. Można zagospodarować teren starego kąpieliska Na Niskich Łąkach. Projekt zgłoszono nawet do tegorocznego budżetu obywatelskiego.

Nielegalne kąpieliska

Są też miejsca takie, jak zbiornik przy Narzędziowej (równoległa Królewieckiej), o którym ostatnio pisaliśmy. Teren należy do miasta, ale nie kwapi się ono, by zrobić tam legalne kąpielisko. Nie ma nawet badań sanitarnych wody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska