Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Decydujący rok dla wrocławskich inwestycji

Marcin Torz, Jerzy Wójcik
Sky Tower. Szkielet giganta będzie gotowy jesienią 2011 roku
Sky Tower. Szkielet giganta będzie gotowy jesienią 2011 roku wizualizacja inwestora
Odlatując z Wrocławia, skorzystamy z nowego lotniska, na otwartym stadionie na Pilczycach obejrzymy pierwszy mecz. Będziemy mogli podziwiać wysoki na ponad 200 metrów szkielet Sky Tower. Własnym samochodem ominiemy cały Wrocław, pędząc autostradą wokół Wrocławia, a na sam koniec roku pojedziemy pierwszymi Tramwajami Plus. O inwestycjach w stolicy Dolnego Śląska w 2011 r. piszą Jerzy Wójcik i Marcin Torz.

Zima wcale nie oznacza przestoju na największych wrocławskich budowach. Już w styczniu potężny most na Rędzinie połączy dwa brzegi Odry. Kierowcy pojadą też nowymi odcinkami autostradowej obwodnicy Wrocławia. Dziś już też wiemy, że zapowiadane na czerwiec uruchomienie wyremontowanych dróg przy stadionie może się przesunąć o kilka tygodni. A co z samym stadionem? Przekonaj się, śledząc razem z nami najważniejsze inwestycje realizowane lub kończone w przyszłym roku. Przyglądamy się, co nas czeka miesiąc po miesiącu.

Styczeń
Do końca tego miesiąca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chciałaby otworzyć dla kierowców kolejny odcinek autostradowej obwodnicy Wrocławia. Mowa o fragmencie od autostrady A4 do węzła Lotnisko.

Most Rędziński będzie gotowy w stanie surowym. W tym liczący 122 metry wysokości pylon. Przeprawa jest częścią autostradowej obwodnicy Wrocławia. Most to prawdziwy gigant. Ma w sumie 612 metrów długości, a wraz z estakadami dojazdowymi - blisko dwa kilometry. To sprawia, że jest jednym z największych przepraw na świecie.

Do końca stycznia Skanska chce połączyć oba fragmenty mostu w Łanach i zakończyć budowę konstrukcji w stanie surowym. Ale wykańczanie przeprawy będzie trwało jeszcze kilka miesięcy. Oficjalnie droga pomiędzy Siechnicami a Łanami (razem z mostem) ma być oddana do wiosny 2013. Skanska chce jednak, by droga była gotowa na Euro 2012.

Rusza remont wnętrza Hali Ludowej. Nasza wizytówka stanie się dzięki temu bardziej funkcjonalna: trybuny pomieszczą aż 10 tysięcy widzów (obecnie 6 tys.). Przez kilka miesięcy budynek będzie zamknięty.

Luty
Poniemiecki schron przeciwlotniczy przed Dworcem Głównym PKP przestanie istnieć. W tym miesiącu zakończą się prace przy wysadzaniu obiektu. Budowlańcy rozpoczną pracę przy budowie podziemnego parkingu, który pomieści 317 samochodów. Remont samego dworca zakończony zostanie w maju 2012 roku.

Marzec
Gotowy będzie nowy terminal wrocławskiego lotniska na Strachowicach. Zaczną się prace wewnątrz budynku. Nowy terminal będzie cztery razy większy niż istniejący budynek.

31 marca skończy się remont estakady na placu Społecznym (od mostu Grunwaldzkiego do ul. Pułaskiego). Dzięki temu będą mogły tam wrócić samochody ciężarowe.

Do apartamentowca Thespian przy rondzie Powstańców Śląskich wprowadzą się pierwsi lokatorzy.
31 marca powinien się zakończyć remont ulicy Poświęckiej (od Żmigrodzkiej do pętli autobusowej).

Kwiecień
Most Rędziński będzie już gotowy. Zanim nim przejedziemy, musimy jeszcze poczekać na oddanie do użytku całej autostradowej obwodnicy Wrocławia.

Rusza budowa Afrykarium we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Budynek będzie gotowy w 2012 r. W środku będziemy podziwiać rekiny i krokodyle.

Startuje rozbudowa Magnolia Park. Prace mają potrwać półtora roku. W środku powierzchnię już zarezerwowały Castorama i H&M.

Maj
W tym miesiącu mogą się rozpocząć prace przy przebudowie i poszerzeniu ul. Pułaskiego. Jednak dokładny termin będzie zależał od przebiegu przetargu, który ma być ogłoszony wiosną.

Rusza budowa Odra Tower. Budynek przy ul. Sikorskiego będzie miał 66 metrów wysokości. Miał wyrosnąć na ponad sto, ale inwestor zmienił plany. Koniec budowy po półtora roku.

Jeśli urzędnikom uda się pomyślnie rozstrzygnąć przetarg, to wystartują wypożyczalnie rowerów. Ustalono, że we Wrocławiu będzie ich 17. W sumie do dyspozycji trafi 140 rowerów.

Zgodnie z zapewnieniami inwestora w maju ma ruszyć budowa hotelu Hilton przy Podwalu, nieopodal pl. Dominikańskiego. Jest niestety jedno "ale". Inwestor już wiele razy obiecywał start budowy i jak na razie nie dotrzymał słowa.

Gotowe będzie już osiedle Angel Wings przy ul. Traugutta.

Czerwiec
Zgodnie z harmonogramem, 30 czerwca stadion na Pilczycach powinien być już gotowy. Zasiądą na nim 44 tysiące widzów, a na co dzień swoje mecze rozgrywać tu będzie piłkarski Śląsk Wrocław.
W połowie czerwca robotnicy powinni się uporać z budową autostradowej obwodnicy Wrocławia na odcinku od węzła Lotnisko do drogi na Warszawę. Niestety, już dziś wykonawca informuje, że opóźnienie może wynieść nawet dwa miesiące.

Pod koniec miesiąca powinna się zakończyć główna część remontu ulicy Kosmonautów. Chodzi głównie o dojazdy do autostradowej obwodnicy Wrocławia. Jednak już teraz pojawiły się problemy na budowie. Remont ulicy nakłada się z pracami przy obwodnicy autostradowej, a drogowcy nie mogą się porozumieć. Wykonawca nie wyklucza nawet dwumiesięcznego poślizgu.

Do końca czerwca drogowcy powinni się uporać z przebudową ul. Królewieckiej oraz północnego otoczenia stadionu na Euro. Na razie prace idą zgodnie z planem i nic nie wskazuje na to, by przebudowa miała się opóźnić.

Koniec wymiany nawierzchni torowiska pomiędzy rondem Reagana a skrzyżowaniem pl. Grunwaldzkiego z ul. Polaka.

Zakończenie części prac w ramach programu oświetlania miejsc niebezpiecznych we Wrocławiu. Chodzi między innymi o przejścia dla pieszych przy ul. Osobowickiej, Bujwida, Wróblewskiego, Pereca, Curie-Skłodowskiej.
Lipiec
Planowany termin zakończenia przebudowy placu Nankiera.

Zakończenie budowy oraz uruchomienie systemu poboru opłat na autostradzie A4 między Wrocławiem a Gliwicami.

Sierpień
Rusza rozbudowa Pasażu Grunwaldzkiego. Zabudowany zostanie teren po dawnym targowisku, wzdłuż ul. Curie-Skłodowskiej. Budowa potrwa kil-kanaście miesięcy, a w środku będą biura i sklepy.

Koniec remontu Hali Ludowej. Efekt: jest taka, jaką sobie ją wymarzył Max Berg, genialny architekt i projektant zabytku z 1913 roku.

Wrzesień
Zakończą się prace przy budowie zintegrowanego węzła przesiadkowego przy stadionie na Euro. Będą się tam zatrzymywały pociągi oraz tramwaje. Choć w tym momencie prace idą zgodnie z harmonogramem, nie można wykluczyć opóźnienia. A to dlatego, że oddanie inwestycji jest uzależnione od remontów ul. Lotniczej i Kosmonautów, a te mogą się przedłużyć o kilka tygodni.

Na stadionie na Pilczycach odbędzie się wielka impreza inauguracyjna. Urząd nie chce na razie zdradzić, jaki będzie program, a przede wszystkim: jaki zespół będzie główną atrakcją otwarcia.

Pasażerowie skorzystają już z nowego terminalu lotniska. Na razie prace idą zgodnie z harmonogramem. Stary budynek będzie nadal funkcjonował.

Październik
Gotowy będzie szkielet drapacza chmur Sky Tower. Obiekt wyrośnie na wysokość 212 metrów. Oznacza to, że Sky Tower stanie się najwyższym budynkiem w Polsce (licząc od ziemi do dachu). Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do wieżowca pod koniec 2012 roku.
Koniec prac archeologicznych pod placem Nowy Targ, gdzie budowany jest parking pod-ziemny. Dowiemy się, co kryje ziemia i jak długo może potrwać właściwa budowa.

Listopad
Zakończenie trzeciego i ostatniego etapu remontu ulicy Granicznej. Jako ostatni zostanie oddany kierowcom odcinek położony najbliżej lotniska.
Green Tower - budynki stawiane przez firmę Skanska przy ulicy Śrubowej powinny być już w stanie surowym zamkniętym. Biurowce będą gotowe na wiosnę 2012.

Grudzień
W tym miesiącu po Wrocławiu mają już jeździć Tramwaje Plus. Czyli nowoczesne skody, które kabinę motorniczgo będą miały z przodu i z tyłu pojazdu, a drzwi dla pasażerów po obu bokach. Tramwaj Plus będzie jeździł od Gaju do Kozanowa i pod stadion piłkarski na Pilczycach, a także z Pilczyc pod Stadion Olimpijski. W sumie we Wrocławiu będzie jeździło 31 takich skód. Miasto za tramwaje zapłaciło 250 milionów złotych. Tramwaj Plus ma dostawać zawsze zielone światło na skrzyżowaniach. Zadbać ma o to inteligentny system sterowania ruchem.

Od grudnia 2011 r. po Wrocławiu będzie na stałe kursowało 20 szynobusów. Korzystać z nich będzie można przez cały dzień, a w czasie szczytu częstotliwość kursów zwiększy się. Planowane jest uruchomienie trzech linii kolejowych: od Leśnicy do Dworca Głównego, od Wilkszyna przez Pracze Odrzańskie do Dworca Głównego i od Siechnic do Długołęki, także przez Główny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Decydujący rok dla wrocławskich inwestycji - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska