Decydujący rok dla wrocławskich inwestycji

  Decydujący rok dla wrocławskich inwestycji

  Marcin Torz, Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Sky Tower. Szkielet giganta będzie gotowy jesienią 2011 roku
  1/4
  przejdź do galerii

  Sky Tower. Szkielet giganta będzie gotowy jesienią 2011 roku ©wizualizacja inwestora

  Odlatując z Wrocławia, skorzystamy z nowego lotniska, na otwartym stadionie na Pilczycach obejrzymy pierwszy mecz. Będziemy mogli podziwiać wysoki na ponad 200 metrów szkielet Sky Tower. Własnym samochodem ominiemy cały Wrocław, pędząc autostradą wokół Wrocławia, a na sam koniec roku pojedziemy pierwszymi Tramwajami Plus. O inwestycjach w stolicy Dolnego Śląska w 2011 r. piszą Jerzy Wójcik i Marcin Torz.
  Zima wcale nie oznacza przestoju na największych wrocławskich budowach. Już w styczniu potężny most na Rędzinie połączy dwa brzegi Odry. Kierowcy pojadą też nowymi odcinkami autostradowej obwodnicy Wrocławia. Dziś już też wiemy, że zapowiadane na czerwiec uruchomienie wyremontowanych dróg przy stadionie może się przesunąć o kilka tygodni. A co z samym stadionem? Przekonaj się, śledząc razem z nami najważniejsze inwestycje realizowane lub kończone w przyszłym roku. Przyglądamy się, co nas czeka miesiąc po miesiącu.

  Styczeń
  Do końca tego miesiąca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chciałaby otworzyć dla kierowców kolejny odcinek autostradowej obwodnicy Wrocławia. Mowa o fragmencie od autostrady A4 do węzła Lotnisko.

  Most Rędziński będzie gotowy w stanie surowym. W tym liczący 122 metry wysokości pylon. Przeprawa jest częścią autostradowej obwodnicy Wrocławia. Most to prawdziwy gigant. Ma w sumie 612 metrów długości, a wraz z estakadami dojazdowymi - blisko dwa kilometry. To sprawia, że jest jednym z największych przepraw na świecie.

  Do końca stycznia Skanska chce połączyć oba fragmenty mostu w Łanach i zakończyć budowę konstrukcji w stanie surowym. Ale wykańczanie przeprawy będzie trwało jeszcze kilka miesięcy. Oficjalnie droga pomiędzy Siechnicami a Łanami (razem z mostem) ma być oddana do wiosny 2013. Skanska chce jednak, by droga była gotowa na Euro 2012.

  Rusza remont wnętrza Hali Ludowej. Nasza wizytówka stanie się dzięki temu bardziej funkcjonalna: trybuny pomieszczą aż 10 tysięcy widzów (obecnie 6 tys.). Przez kilka miesięcy budynek będzie zamknięty.

  Luty
  Poniemiecki schron przeciwlotniczy przed Dworcem Głównym PKP przestanie istnieć. W tym miesiącu zakończą się prace przy wysadzaniu obiektu. Budowlańcy rozpoczną pracę przy budowie podziemnego parkingu, który pomieści 317 samochodów. Remont samego dworca zakończony zostanie w maju 2012 roku.

  Marzec
  Gotowy będzie nowy terminal wrocławskiego lotniska na Strachowicach. Zaczną się prace wewnątrz budynku. Nowy terminal będzie cztery razy większy niż istniejący budynek.

  31 marca skończy się remont estakady na placu Społecznym (od mostu Grunwaldzkiego do ul. Pułaskiego). Dzięki temu będą mogły tam wrócić samochody ciężarowe.

  Do apartamentowca Thespian przy rondzie Powstańców Śląskich wprowadzą się pierwsi lokatorzy.
  31 marca powinien się zakończyć remont ulicy Poświęckiej (od Żmigrodzkiej do pętli autobusowej).

  Kwiecień
  Most Rędziński będzie już gotowy. Zanim nim przejedziemy, musimy jeszcze poczekać na oddanie do użytku całej autostradowej obwodnicy Wrocławia.

  Rusza budowa Afrykarium we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Budynek będzie gotowy w 2012 r. W środku będziemy podziwiać rekiny i krokodyle.

  Startuje rozbudowa Magnolia Park. Prace mają potrwać półtora roku. W środku powierzchnię już zarezerwowały Castorama i H&M.

  Maj
  W tym miesiącu mogą się rozpocząć prace przy przebudowie i poszerzeniu ul. Pułaskiego. Jednak dokładny termin będzie zależał od przebiegu przetargu, który ma być ogłoszony wiosną.

  Rusza budowa Odra Tower. Budynek przy ul. Sikorskiego będzie miał 66 metrów wysokości. Miał wyrosnąć na ponad sto, ale inwestor zmienił plany. Koniec budowy po półtora roku.

  Jeśli urzędnikom uda się pomyślnie rozstrzygnąć przetarg, to wystartują wypożyczalnie rowerów. Ustalono, że we Wrocławiu będzie ich 17. W sumie do dyspozycji trafi 140 rowerów.

  Zgodnie z zapewnieniami inwestora w maju ma ruszyć budowa hotelu Hilton przy Podwalu, nieopodal pl. Dominikańskiego. Jest niestety jedno "ale". Inwestor już wiele razy obiecywał start budowy i jak na razie nie dotrzymał słowa.

  Gotowe będzie już osiedle Angel Wings przy ul. Traugutta.

  Czerwiec
  Zgodnie z harmonogramem, 30 czerwca stadion na Pilczycach powinien być już gotowy. Zasiądą na nim 44 tysiące widzów, a na co dzień swoje mecze rozgrywać tu będzie piłkarski Śląsk Wrocław.
  W połowie czerwca robotnicy powinni się uporać z budową autostradowej obwodnicy Wrocławia na odcinku od węzła Lotnisko do drogi na Warszawę. Niestety, już dziś wykonawca informuje, że opóźnienie może wynieść nawet dwa miesiące.

  Pod koniec miesiąca powinna się zakończyć główna część remontu ulicy Kosmonautów. Chodzi głównie o dojazdy do autostradowej obwodnicy Wrocławia. Jednak już teraz pojawiły się problemy na budowie. Remont ulicy nakłada się z pracami przy obwodnicy autostradowej, a drogowcy nie mogą się porozumieć. Wykonawca nie wyklucza nawet dwumiesięcznego poślizgu.

  Do końca czerwca drogowcy powinni się uporać z przebudową ul. Królewieckiej oraz północnego otoczenia stadionu na Euro. Na razie prace idą zgodnie z planem i nic nie wskazuje na to, by przebudowa miała się opóźnić.

  Koniec wymiany nawierzchni torowiska pomiędzy rondem Reagana a skrzyżowaniem pl. Grunwaldzkiego z ul. Polaka.

  Zakończenie części prac w ramach programu oświetlania miejsc niebezpiecznych we Wrocławiu. Chodzi między innymi o przejścia dla pieszych przy ul. Osobowickiej, Bujwida, Wróblewskiego, Pereca, Curie-Skłodowskiej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (14)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No dzieje się, dzieje..

   qba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   Czasem jak flaki z olejem wszystko się ciągnie ale dużo się dzieje i z tego bardzo się cieszę. Szkoda tylko, że pewne inwestycje nie są w ogóle przemyślane - takie jak rondo Pileckiego i remont...rozwiń całość

   Czasem jak flaki z olejem wszystko się ciągnie ale dużo się dzieje i z tego bardzo się cieszę. Szkoda tylko, że pewne inwestycje nie są w ogóle przemyślane - takie jak rondo Pileckiego i remont Strzegomskiej z budową mostu nad Ślęzą, które niebawem stanie na amen zamiast wybudowania węzła z estakadą, rondo przy węźle AOW Widawa czyli Północ, które niebawem po oddaniu zostanie częściowo zamknięte w związku z... budową wiaduktu nad nim będącym ciągiem drogi S5(tak jakby GDDKiA nie mogła "wstawić" go w jeden przetarg zadania II AOW), nie wydzielania torowisk tramwajowych przy kapitalnych remontach ulic(Grabiszyńska, Krakowska), wydzielanie torowisk przez oznakowanie poziome bez pionowego (które nie istnieje po opadach i zalegającym śniegu - czyli de facto nie wydzielanie torowisk lub wydzielanie ich okresowo) braku wykazania minimalnej chęci przez Wykonawców zbadania "tajemniczych" kolizji: czytaj otwarcie przeglądarki internetowej i pooglądanie starych map, braku wykazania minimalnej chęci przez Zamawiającego przekazania posiadanej wiedzy o "tajemniczych" kolizjach: czytaj wykonanie skanu lub ksera zdjęć, planów, map nawet na koszt Wykonawcy, przyjmowanie przez Magistrat uwag, tych życzliwych i pomocnych, uderzenie się w piersi: przepraszamy - to nasza wina, zatrudniliśmy człowieka bez kompetencji i nieodpowiedzialnego, już tu nie pracuje.
   Ale ogólnie (bez sarkazmu) dzieje się bardzo dużo w tym mieściezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co z dworcem świebodzkim?

   arek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   to wstyd aby w takim mieście funkcjonował bazar przypominający śmietnisko... i to w centrum miasta!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I m robot hehe

   rodian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   inteligentny system sterowania ruchem.
   No no. k... pod wrażeniem jestem. Wrocław będzie drugim Tokio.
   AOW przecież miała być bezpłatna.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odpowiedź autora#2

   Jerzy Wójcik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   Drogi/a Bertsi. Jawnie zrezygnowałem z obiektywizmu dziennikarskiego? No, skoro obiektywizm dziennikarski polega na braku krytyki poczynań UM Wrocław to ja dziękuję;) Chociaż znam kolegów po fachu,...rozwiń całość

   Drogi/a Bertsi. Jawnie zrezygnowałem z obiektywizmu dziennikarskiego? No, skoro obiektywizm dziennikarski polega na braku krytyki poczynań UM Wrocław to ja dziękuję;) Chociaż znam kolegów po fachu, którzy podobnie rozumieją to zagadnienie, jeśli jesteś jednym z nich to pozdrawiam!
   Skoro twierdzi pan/pani, że przyznałem się, że czuję niechęć do urzędu miejskiego, to gratuluję wiedzy, ale nie wiem skąd ona wynika. Mi po prostu chodziło o to, że jak słyszę o niektórych planach urzędu miejskiego, to ręce mi same opadają... m.in. na klawiaturę, żeby skrytykować to co wydaje się bez sensu. Ale jeśli widze coś dobrego, sam temu bije brawo i nie patrze, że to wypływa z UM. Tak rozumiem obiektywizm. Tyle i nie rozumiem po co te wszystkie złośliwości;) Pozdrawiamzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   inwestycje

   pio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   popieram autora w pełni :) wszystko Wam przeszkadza zawsze czytając komentarze w Gazecie Wrocławskiej. Ciągle narzekania, nieważne co się dla Was zrobi :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   autorzy to jacyś licealiści

   WR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   z najgorszej szkoły. w dodatku ignoranci rzeczywistości

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stara wizualizacja Sky Tower

   as (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   Dziennikarzyna się popisała i wstawiła stary projekt Sky Tower... Żal.. żal żal

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   HALA STULECIA!

   TWK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   autor też, jak i cała gazeta ma problem że komunizm się skończył i jako jedyne wrocławskie medium w dalszym ciągu uparcie używa nazwy Hala Ludowa! Co jest z wami nie tak?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Porażający Bertsi

   ŁM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   Bertsi napisał: "Pan Jerzy Wójcik jest pierwszym znanym mi dziennikarzem, który jawnie zrezygnował z tzw. obiektywizmu dziennikarskiego i stwierdził, że czuje niechęć do urzędu miejskiego". W życiu...rozwiń całość

   Bertsi napisał: "Pan Jerzy Wójcik jest pierwszym znanym mi dziennikarzem, który jawnie zrezygnował z tzw. obiektywizmu dziennikarskiego i stwierdził, że czuje niechęć do urzędu miejskiego". W życiu nie czytałem większej głupoty. Łatwo kogoś opluć w internecie, trollu, nieprawdaż? Bo co ma w tym wypadku piernik do wiatraka? Jerzy Wójcik jest nie tylko dziennikarzem, ale i obywatelem Wrocławia. I chyba ma prawo oceniać decyzje magistratu, prawda? A jeśli w swoich tekstach zachowuje obiektywizm (do czego jestem całkowicie przekonany), to w czym problem? Może w Twoim idealnym świecie Neostrady takie dylematy i skomplikowane problemy się nie mieszczą. Ale to nie znaczy, że tak nie jest, więc może - na przyszłość - nieco więcej rozsądku przy klepaniu komentarzy w sieci? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tramwaj plus

   Jerzy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   Zastanawia mnie tylko w jakim celu wydaje się 250 mln złotych na tramwaje z drzwiami i kabinami po obu stronach tramwaju. Nie, żebym się znał, ale z racji ruchu prawostronnego mamy wszędzie...rozwiń całość

   Zastanawia mnie tylko w jakim celu wydaje się 250 mln złotych na tramwaje z drzwiami i kabinami po obu stronach tramwaju. Nie, żebym się znał, ale z racji ruchu prawostronnego mamy wszędzie przystanki po prawej stronie torowiska (patrząc zgodnie z kierunkiem jazdy) zaś na końcach tras funkcjonują pętle, dzięki którym tramwaj może zawrócić w takim razie po co lewe drzwi i druga kabina motorniczego ? Jak mniemam fabryka Skody nie dołożyła ich gratis... zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama