Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przetarg MPK na dzierżawę autobusów nielegalny? Pojawiły się oficjalne zarzuty

Weronika Skupin
fot. Tomasz Hołod
- Dlaczego MPK chciało na lewo zorganizować przetarg na przewoźnika, chociaż nie miało do tego uprawnień, bo jest jednocześnie zamawiającym i operatorem? Dowiedzieliśmy się o tym dopiero po wypłynięciu odwołania się jednego ze startujących, który wytyka rażące łamania praw w przetargu. Drugim pytaniem jest, dlaczego MPK nie ma przedłużonej umowy na wykonywanie świadczeń przewozowych, a obecna kończy się w 2016r? Czy to oznacza rychły upadek tej firmy? - pyta Henryk Kopeć. Odpowiedzi na jego pytanie szukała reporterka Gazety Wrocławskiej Weronika Skupin.

Podobnych pytań dostaliśmy więcej. Przypomnijmy, że MPK rozpisało przetarg na dzierżawę 69 autobusów. Wybrana w przetargu firma ma być podwykonawcą, który własnymi autobusami wykonuje usługę przewozu. Swoich ma mieć też kierowców i zaplecze techniczne. Do Wrocławia w ten sposób trafią 43 autobusy przegubowe, 19 krótkich oraz busy - fabrycznie nowe, klimatyzowane, przystosowane dla niepełnosprawnych.

Jedna z firm przewozowych - Mobilis, odwołała się od przetargu i zarzuciła spółce MPK bezprawne działania oraz złamanie kilku artykułów prawa zamówień publicznych. Między innymi to, że MPK wykonujące usługę przewozu we Wrocławiu, jest jednocześnie organizującym przetarg, wobec czego Mobilis zarzuca możliwość braku zachowania uczciwej konkurencji.

Co na to MPK? Nie rozważa w ogóle odwołania przetargu. – Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym wyklucza bycie jednocześnie operatorem i organizatorem przewozów, a my nie jesteśmy organizatorem tylko operatorem, który zleca niewielką część zadania powierzonego nam do realizacji przez organizatora innemu podmiotowi - odpowiada Agnieszka Korzeniowska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i podaje podstawę prawną z konkretnego rozporządzenia.

Jak dodaje, odwołanie nie wpływa na przeprowadzenie przetargu. – MPK również przygotuje swoją opinię prawną na ten temat do organu odwoławczego - Krajowej Izby Odwoławczej - informuje Korzeniowska.

A co z zarzutem, że obecna umowa przewoźnika i miasta na wykonanie usług przewozu kończy się w 2016 roku? – MPK posiada stosowne uprawnienia do zorganizowania przetargu na podwykonawcę. Umowa przewozowa została aneksowana do 2025 roku - podsumowuje Korzeniowska.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska