Szczyt UE: Donald Tusk szefem Rady Europejskiej? Kto...

  Szczyt UE: Donald Tusk szefem Rady Europejskiej? Kto zostanie "prezydentem Unii" [10 SCENARIUSZY]

  Michał Wróblewski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Dziś przywódcy państw UE podejmą decyzję dotyczącą obsady najważniejszych stanowisk w strukturach Wspólnoty. Jest szansa, by polski premier został szefem Rady Europejskiej. Nie wiadomo jednak, czy Tusk zdecyduje się kandydować. Za jego kandydaturą lobbować ma Angela Merkel.
  Pewne jest, że w środę przywódcy państw UE wybiorą wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej, czyli szefa unijnej dyplomacji. Liderzy Unii prawdopodobnie także dziś wskażą polityka, który obejmie wakat szefa Rady Europejskiej, zajmowany dotąd przez Hermana Van Rompuya. Belgijski polityk kończy kadencję z końcem listopada. Jednym z głównych kandydatów na jego miejsce - jak informują europejskie media - jest premier Donald Tusk.

  MOGHERINI-TUSK, SIKORSKI-GRYBAUSKAITE... 10 SCENARIUSZY PODZIAŁU UNIJNYCH STANOWISK - ZOBACZ ANALIZĘ SERWISU EUROPEDECIDES.EU


  Szef polskiego rządu od miesięcy brany jest pod uwagę w kontekście obsady najważniejszych stanowisk w Unii. Plotki o tym, iż Tusk mógłby objąć szefostwo w Komisji Europejskiej, krążyły po strasbursko-brukselskich korytarzach na długo przed oficjalnym rozpoczęciem kampanii do Parlamentu Europejskiego. Spekulacje te jednak zostały ucięte. Wiadomo, że najważniejsze formalnie stanowisko w Unii Europejskiej obejmie były premier Luksemburga Jean-Claude Juncker. W wyścigu o tę funkcję polityk zwyciężył z liderem socjalistów Martinem Schulzem.

  Nazwisko polskiego premiera wróciło jednak na giełdę nazwisk w kontekście innego stanowiska - szefa Rady Europejskiej. Jak pisał ostatnio dziennik "Rzeczpospolita", Tusk pasuje do unijnej układanki personalnej. Klocki w rękach mają przywódcy największych i mających najszersze wpływy państw Wspólnoty - przede wszystkim Niemiec i Francji. Za kandydaturą polskiego szefa rządu lobbuje ponoć sama kanclerz Angela Merkel, która zna się z Tuskiem od lat i jest jego największym sprzymierzeńcem w Unii. Przynajmniej taka wersja lansowana jest od lat przez większość europejskich i polskich mediów. A to od zdania Merkel właśnie najbardziej zależy to, kto zajmie kluczowe stanowiska w UE. Wiemy, że formalne konsultacje w sprawie swojego zastępcy prowadzi także sam Van Rompuy. Jak informują jednak media, na kilka dni przed szczytem europejskim nie ma pewniaków.

  W zeszłym tygodniu Donald Tusk spotkał się w Berlinie z Angelą Merkel. Kwestia objęcia teki szefa Rady Europejskiej poruszona była na pewno. Nieznane są jednak szczegóły dotyczące wniosków płynących z tej rozmowy. Kilka miesięcy temu bowiem Tusk zaprzeczył, jakoby był zainteresowany objęciem jakiegokolwiek stanowiska w strukturach Wspólnoty. Dziś jednak sytuacja polityczna w kraju się skomplikowała - rząd wciąż zmaga się z problemem tzw. afery podsłuchowej - i wyjazd Tuska do Brukseli mógłby być dla niego swoistą ucieczką do przodu. Zwłaszcza że polski premier jako szef Rady byłby ponoć ciepło przyjęty przez większość państw UE.

  Dziś jest pewne, że stanowiska szefa unijnej dyplomacji nie obejmie przymierzany do tego jeszcze kilka tygodni temu Radosław Sikorski. Tekę tę przejmą prawdopodobnie socjaliści. Tusk - lider partii należącej do frakcji chadeków - znów więc wraca do gry. Pytanie, czego zechce on sam. a

  WŁOSZKA FEDERICA MOGHERINI SZEFOWĄ UNIJNEJ DYPLOMACJI? JEST FAWORYTKĄ, ALE...

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na pewno wybiora tuska po ostaniej aferze z nagraniami ministrów z knajpy:)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   wybiora tuska i bedą robic zakłady czy pojawia się nagrania z tuskiem czy się nie pojawią :) nagrali tuska w knajpie czy nie nagrali , wybiora tuska i sie bedą zakładać

   Zdjęcie autora komentarza
   Niech go wybiorą. Pasuje do tych unijnych aferałów jak ulał.

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Po likwidacji Polski przez przestępców z PO, czas na likwidacje Eurokołchozu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama