Izrael: Rakiety Hamasu lecą na reaktor i lotnisko w Tel...

  Izrael: Rakiety Hamasu lecą na reaktor i lotnisko w Tel Awiwie. Czy ruszy ofensywa lądowa?

  Catherine Philp/CNN Newsource/X-News

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W niedzielę nad ranem oddział sił specjalnych izraelskiej armii wtargnął do północnej części Strefy Gazy, aby zniszczyć stanowisko wyrzutni rakiet. Czterech żołnierzy zostało rannych. Był to pierwszy przypadek od czasu rozpoczęcia obecnej ofensywy wejścia do Strefy Gazy izraelskich wojsk lądowych.

  W ciągu ostatnich pięciu dni izraelskich bombardowań zginęło - jak oceniają władze Strefy Gazy - 156 Palestyńczyków. Izrael nasilił w sobotę ataki na Strefę Gazy, prowadząc naloty na cele Hamasu, po zapowiedzi jego przywódców, że wkrótce może ruszyć zakrojona na kilka tygodni ofensywa lądowa.


  CNN Newsource/X-News

  Premier Beniamin Netanjahu powiedział, że jego gabinet bezpieczeństwa zdecydował o przystąpieniu do operacji zbrojnej zaraz po tym, gdy bojownicy z Gazy wystrzelili rakiety w kierunku reaktora, gdzie, jak się sądzi, jest produkowana izraelska broń jądrowa.

  Celami ataków stały się także Tel Awiw oraz północne rejony Izraela, oddalone o ponad 150 km. Po raz pierwszy Hamas wystrzelił rakiety M-302, produkowane w Syrii, które odznaczają się większą celnością i zasięgiem niż modele używane w poprzednich konfliktach.

  Według doniesień dwie rakiety spadły do morza niedaleko położonego na północy portu Haifa, najdalej jak dotąd spośród wszystkich rakiet wystrzelonych z Gazy. Dwie rakiety Hamasu spadły niedaleko zakładu jądrowego w Dimona na pustyni Negev. Trzecia została strącona.  Do sobotniego wieczoru Izrael zaatakował co najmniej 560 lokalizacji Hamasu na terenie Gazy, a bojownicy Hamasu, którzy kontrolują Strefę Gazy, wystrzelili ponad 160 rakiet w kierunku Izraela.

  Po stronie Izraela nie zanotowano ofiar, co jest przedmiotem dumy oddziałów zbrojnych obsługujących izraelski system obrony Iron Dome (Żelazna Kopuła), za pomocą którego zestrzelono rakiety wystrzelone po raz drugi na Tel Awiw. Syreny spowodowały, że osoby opalające się na plaży w bikini pognały schronić się w nadmorskich hotelach, a także, że przerwane zostały lekcje, a nauczyciele pośpiesznie ewakuowali swoich podopiecznych do schronów przeciwbombowych.

  "Wojsko jest przygotowane na wszelkie ewentualności" - powiedział pan Netanjahu po spotkaniu gabinetu bezpieczeństwa. "Hamas zapłaci za skierowanie ognia przeciwko obywatelom Izraela. Operacja będzie rozszerzana i będzie trwać do czasu, aż zakończą się wystrzały w stronę naszych miast i zapanuje spokój".

  Izraelski minister bezpieczeństwa wewnętrznego Yitzhak Aharonovitz powiedział, że jego kraj nie będzie się wahał przed inwazją na Gazę, jeśli okaże się to konieczne. "Nie zatrzymamy się" - powiedział. "Najpierw zadamy silny cios z powietrza i z morza, a jeśli inwazja lądowa okaże się niezbędna, będzie inwazja lądowa".
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama