Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego straż miejska informuje, gdzie stoi fotoradar?

Weronika Skupin
Janusz Wójtowicz
- W naszym mieście jest mnóstwo wypadków spowodowanych przez brawurę kierowców. Przede wszystkim przekraczają nagminnie dozwoloną prędkość. Dodam, że obowiązujące w mieście 50 km/h jest dozwolone tylko przy idealnej pogodzie, dobrym samopoczuciu kierowcy itd. Mimo to 90 proc. kierowców jeździ po 70-80 km/h jak tylko widzą fragment dobrego asfaltu. Moje pytanie dotyczy straży miejskiej. Dlaczego SM ostrzega kierowców, gdzie będzie stał fotoradar? - pyta Adam Kowalski

– Czy, jeśli owych kilka fotoradarów byłoby umieszczanych bez ostrzeżenia na stronach internetowych, to by było niezgodne z prawem? Dlaczego straż miejska ostrzega kierowców? Przecież to nie ma żadnego efektu psychologicznego, kierowca rano sprawdza gdzie jest fotoradar i gna ile fabryka dała w innych częściach miasta. SM oczywiście powie, że to działanie prewencyjne. To kolejne pytanie - czy to przynosi jakikolwiek efekt, ktokolwiek zadaje sobie pytanie czy ostrzeganie kierowców powoduje jakiekolwiek zmiany? Bo wypadków śmiertelnych w mieście nie ubywa! - dodaje Adam Kowalski.

Sprawą zajęła się reporterka Weronika Skupin:

Jak mówi Sławomir Chełchowski, rzecznik wrocławskiej straży miejskiej, nie ma żadnego prawnego obowiązku informowania o ustawianiu fotoradarów czy to za pośrednictwem strony internetowej czy mediów. – Informowanie o miejscu kontroli fotoradarem to działanie prewencyjne. Wpływa pozytywnie na statystyki i tak od kilku lat obserwujemy znaczny spadek przekroczeń prędkości zarejestrowanych za pomocą fotoradarów, choć wzrasta liczba oznakowanych miejsc - mówi Sławomir Chełchowski.

Dla porównania: W 2012 roku ujawniono 21 274 wykroczeń zarejestrowanych fotoradarem i wystawiono 18 517 mandatów. W 2013 roku podobnych przypadków było 19 147, a wystawiono 16 407 mandatów. Reszta to pouczenia.

Sławomir Chełchowski dodaje, że odpowiednim znakiem oznaczone są wszystkie miejsca gdzie stoi lub może stać fotoradar stacjonarny czy też mobilny (taki jak na wyposażeniu wrocławskiej straży miejskiej). Informuje o tym znak pionowy D 51 z napisem "kontrola prędkości, fotoradar". – Na taki znak kierowca powinien zwrócić uwagę i odpowiednio zareagować. Nie powinno mieć znaczenia, czy dodatkowa informacja o kontroli w tym miejscu jest podana na stronie - zauważa Sławomir Chełchowski.

Przypomina, że w przypadku działań takich jak "akcja znicz" policja również informuje o wzmożonych kontrolach np. przy cmentarzach. To działanie prewencyjne, podobnie jak w przypadku informacji o fotoradarach.

A ile we Wrocławiu i powiecie wrocławskim jest śmiertelnych wypadków? Policja na naszą prośbę porównała ten rok z poprzednim. Od początku 2014 roku do końca czerwca było 355 wypadków, w których zginęło 14 osób. Analogicznie w pierwszym półroczu 2013 roku miało miejsce 470 wypadków, 19 osób zginęło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska