Karkonoski Park odda rządowi zarobione miliony

  Karkonoski Park odda rządowi zarobione miliony

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  1 stycznia wejdzie w życie znowelizowana ustawa o finansach publicznych. Nowe przepisy likwidują tak zwane gospodarstwa pomocnicze w 23 parkach narodowych w Polsce. Oznacza to, między innymi, że dochody z biletów wstępu nie będą trafiały do kas parków. Zasilą budżet państwa. O tym, na co je wydać, nie będzie już decydował dyrektor parku, tylko minister finansów i rząd.
  Ministerstwo Środowiska zapewnia, że GOPR "jakoś" dostanie swoje pieniądze

  Ministerstwo Środowiska zapewnia, że GOPR "jakoś" dostanie swoje pieniądze ©Marcin Oliva Soto

  - Według nowych przepisów będziemy mieli pięć dni na przekazanie do budżetu państwa każdej zarobionej złotówki - mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

  Chodzi o ok. 3,5-4 mln złotych rocznie, które KPN zarabiał na sprzedaży biletów, organizacji zajęć edukacyjnych i na handlu drewnem z tzw. cięć sanitarnych. Za te pieniądze remontowano szlaki, ustawiano tablice informacyjne i prowadzono działania proekologiczne. Korzystali z nich też ratownicy górscy, którzy dostawali 15 proc. wpływów ze sprzedaży wejściówek. Rocznie na konto grupy karkonoskiej GOPR wpływało z tego źródła 250-300 tys. zł na finansowanie utrzymania bezpieczeństwa w górach.

  - Po 1 stycznia nie będziemy już przekazywali funduszy dla GOPR - mówi Andrzej Raj.

  Te informacje niepokoją ratowników, bo dotacja z parku narodowego była ważną pozycją w ich budżecie. Rocznie na działalność potrzebują ok. 1,2-1,3 mln zł, a państwowa kasa finansuje im jedynie część wydatków (w przyszłym roku mają mieć zagwarantowane 850-900 tys. złotych).

  - Dzięki pieniądzom z parku finansowaliśmy zakupy sprzętu, szkolenia, zimową służbę lawinową, były też tzw. wkładem własnym do unijnych projektów - mówi Sławomir Ejsmond, naczelnik grupy karkonoskiej.

  Jeśli pieniędzy z biletów nie będzie, ratownicy znajdą się w trudnej sytuacji finansowej. GOPR zabiega wprawdzie w Ministerstwie Finansów, by część wpływów z biletów nie przepadła, ale aby rozwiązać problem, potrzebna jest nowelizacja ustawy o ochronie przyrody. Prace nad nią dopiero trwają. Rząd nie przesłał jej jeszcze do Sejmu i nie wiadomo, kiedy posłowie zajmą się projektem.

  - Projekt jest w rządowym centrum legislacji - informuje Magda Sikorska, rzecznik prasowy ministerstwa.

  Około 4 mln zł wypracowywało gospodarstwo pomocnicze w Karkonoskim Parku Narodowym Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja zakłada zmianę statusu prawnego parków narodowych z tzw. Państwowej Jednostki Budżetowej na Państwową Osobę Prawną. Parki narodowe będą mogły wówczas znów prowadzić własną gospodarkę finansową. Bardzo liczą na nią także dyrektorzy parków. Minister finansów zapewnia, że parki nie stracą na likwidacji gospodarstw pomocniczych, bo odsyłane do budżetu centralnego pieniądze mają powracać do parków narodowych w postaci wyższych rządowych dotacji. Andrzej Raj ma jednak wątpliwości, czy w dobie oszczędności pieniędzy będzie tyle samo.

  - W przyszłym roku do 1,8 mln zł dotacji mamy dostać dodatkowo 3,5 mln zł, które przekażemy do budżetu państwa, ale jest to tylko zapewnienie na papierze - mówi Raj.

  Opinia resortu

  Według Ministerstwa Środowiska od 1 stycznia opłaty za wstęp nie będą już przychodami gospodarstw pomocniczych (nie będą one istniały), lecz dochodami budżetu państwa. Powyższa zmiana nie znosi obowiązku przekazywania 15 proc. wpływów za każdy kwartał dla GOPR i TOPR działających na terenie danego parku narodowego. Tym samym po 1 stycznia środki te nadal będą przekazywane tym organizacjom. Nie do końca znany jest jeszcze szczegółowy sposób przekazywania środków, jednak sam fakt konieczności ich przekazywania pozostaje bez zmian.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest też inny aspekt tej sprawy

   przewodnik sudecki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 34

   Zacznijmy od tego, że te pieniądze wcale nie szły na remonty szlaków, tylko na różne inne wewnętrzne cele parku, a więc były wydatkowane niezgodnie z ustawą. Warto by było, aby gazeta...rozwiń całość

   Zacznijmy od tego, że te pieniądze wcale nie szły na remonty szlaków, tylko na różne inne wewnętrzne cele parku, a więc były wydatkowane niezgodnie z ustawą. Warto by było, aby gazeta zainteresowała się również tym aspektem sprawy. Gdyby wydatkowano te fundusze na remonty szlaków (łatwo policzyć, że są to bardzo duże pieniądze - wystarczy pomnożyć 5 zł przez liczbę turystów odwiedzających w ciągu roku Karkonosze), wszystkie szlaki turystyczne w Karkonoszach byłyby wypielęgnowane jak autostrady. Tymczasem w ciągu przynajmniej kilkunastu ostatnich lat KPN zdołał wyremontować zaledwie kilka kilometrów szlaków, głównie zresztą dzięki dotacjom unijnym. Dla porównania: wstęp na teren czeskiego parku narodowego w Karkonoszach jest bezpłatny, a szlaki tam są w nieporównywalnie lepszym stanie niż po polskiej stronie gór, są też cały czas na bieżąco utrzymywane. Dyr. Andrzej Raj oburza się, bo nowe przepisy pozbawią park znacznej części funduszy, wydatkowanych na różne wewnętrzne cele, tymczasem nowa ustawa faktycznie ukróci dotychczasowy proceder, który z realizacją przepisów nie miał nic wspólnego. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   coż...

   qba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 25

   To Państwo się powoli kończy.. Szkoda.. No ale tak to jest jeśli matoły piastują decyzyjne stanowiska - po części sami zresztą ich wybraliśmy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hh

   K (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 27

   Złodziejstwo PO

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehhe

   gg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 19

   jak już wpadną w łapy Tuskóew i Vincentów,przepadną bez wieści w wielkiej dziurze.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama