Płeć piękna chce do kopalń

  Płeć piękna chce do kopalń

  Marzena Michalec

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kobiety coraz częściej zajmują się typowo męskimi profesjami. Nie boją się wyzwań

  Kobiety coraz częściej zajmują się typowo męskimi profesjami. Nie boją się wyzwań ©Piotr Krzyżanowski

  Coraz więcej kobiet kończy studia górnicze. Nie boją się prawdziwie męskich wyzwań.
  Kobiety coraz częściej zajmują się typowo męskimi profesjami. Nie boją się wyzwań

  Kobiety coraz częściej zajmują się typowo męskimi profesjami. Nie boją się wyzwań ©Piotr Krzyżanowski

  "Kobiety na traktory!" - to słynne propagandowe hasło rodem z PRL nabiera nowego znaczenia. Coraz więcej pań jest zainteresowanych studiowaniem na kierunkach górniczych, a co się z tym wiąże, także pracą na wysokich stanowiskach w kopalniach.

  Nie boją się wyzwań i odpowiedzialności . Jak mówi prof. Jerzy Detyna, koordynator ds. współpracy z wyższymi uczelniami, z roku na rok przybywa pań, które kształcą się na inżynierów. Kobiety pracujące w kopalniach odkrywkowych nie mogą liczyć na taryfę ulgową. - Na 15 pracowników najwyżej 4 to kobiety - stwierdza wykładowca.

  Detyna podkreśla, że jeszcze dekadę wcześniej na takich kierunkach można było spotkać niewiele studentek. Dlaczego się to zmienia? Karolina Juszczak, absolwentka Wydziału Górniczego z Politechniki we Wrocławiu, tłumaczy, że ten kierunek daje dziś szansę na znalezienie dobrze płatnego angażu. - Rynek pracy dyktuje warunki i musimy się do niego dostosować - zaznacza Juszczak. - Sądzę, że kobiety w XXI wieku chcą złamać stereotyp. Udowodnić, że potrafią sprostać wyzwaniu.

  Od kilku miesięcy prawo zezwala kobietom pracować pod ziemią na podobnych zasadach jak mężczyznom. W statystykach jednak prym wciąż wiodą mężczyźni i z reguły jedynie ich można spotkać na przodkach.

  Dariusz Wyborski, dyrektor departamentu public relations w KGHM, mówi, że mimo obowiązującego prawa nie ma pań chętnych do pracy pod ziemią.

  Jedną z kobiet pracujących w holdingu górniczym, w dziale hydrogeologicznym, jest Małgorzata Jedlecka, która ukończyła Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Z kopalnią jest związana od 18 lat. W jej profesji nieuniknione są zjazdy pod ziemię, już się z nimi oswoiła.

  Kariera pod ziemią marzy się także Katarzynie Wójtowicz, która tuż po ukończeniu nauki w liceum wiedziała, na jakie studia chce pójść. Wybrała, oczywiście, górnictwo. - W kopalni pracował mój wujek, a także moi kuzyni. Dlatego można powiedzieć, że w pewnym sensie jest to rodzinna tradycja - opowiada.

  Kobieta nie ukrywa jednak, że płeć piękna napotyka trudności w znalezieniu posady.

  - Kobietom nie jest łatwo przebić się w tej branży. Ale jeśli jest się zdeterminowanym, sukces nie jest czczą mrzonką - kończy Wójtowicz.

  Dyskryminacja

  Zdaniem Joanny Senyszyn, europosłanki SLD, jeśli tylko kobiety chcą wykonywać zawody powszechnie uznawane za typowo męskie, powinny to robić. Posłanka zaznacza, że jest przeciwna jakimkolwiek zakazom. Jej zdaniem, kobiety w dalszym ciągu są dyskryminowane i dotyczy to nie tylko Polek, ale również kobiet mieszkających w krajach rozwiniętych. - Kobiety wciąż zarabiają o 25 procent mniej niż mężczyźni, a dodatkowo trudniej im znaleźć pracę - twierdzi Senyszyn.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak płeć piękna chce...

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 29

   Jak płeć piękna chce do kopalni (wojska, marynarki, policji), to proszę bardzo, ale od podstaw; od najniższych stanowisk. Dziś jest tak, że od za...nia na najgorszych odcinkach są faceci, a kujony...rozwiń całość

   Jak płeć piękna chce do kopalni (wojska, marynarki, policji), to proszę bardzo, ale od podstaw; od najniższych stanowisk. Dziś jest tak, że od za...nia na najgorszych odcinkach są faceci, a kujony w kieckach przychodzą prosto po studiach i się handryczą, że nie mają takich samych szans rozwoju (czytaj - awansu) zawodowego, jak mężczyźni. Konia z rzędem temu, kto widział babę w kopalni na przodku, albo rozbrajającą bombę. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Płeć piękna chce do kopalń

   Stefan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 42

   Słusznie wszędzie winny obowiązywać parytety a nie tylko na listach wyborczych do parlamentu itp., gdzie dostaje się nie male pieniązki a podnoszenie na rozkach szefów rączek wymaga niewielkiego...rozwiń całość

   Słusznie wszędzie winny obowiązywać parytety a nie tylko na listach wyborczych do parlamentu itp., gdzie dostaje się nie male pieniązki a podnoszenie na rozkach szefów rączek wymaga niewielkiego wysiłku.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kobiety na traktory

   wroclawianin61 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 33

   Pk przeczytaniu tego ciekawego z technokratyczna argumentacją opisu juz wiem i rozumiem - skąd aż 9 Polek marzy o nocy z Panem Dytkiewiczem - to oczywiste.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hehe

   Kmieć (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 34

   "Dariusz Wyborski, dyrektor departamentu public relations w KGHM, mówi, że mimo obowiązującego prawa nie ma pań chętnych do pracy pod ziemią. " I wszystko jasne :) A gdzie równouprawnienie?!...rozwiń całość

   "Dariusz Wyborski, dyrektor departamentu public relations w KGHM, mówi, że mimo obowiązującego prawa nie ma pań chętnych do pracy pod ziemią. " I wszystko jasne :) A gdzie równouprawnienie?! Powinien być parytet pod ziemią.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a jak ma sie kobiecy okres

   adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 28

   'do temperatury pod ziemia? nie dziwie sie ze ktos musi myslec za "plec piekna"?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama