Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Hala Ludowa do remontu

Marcin Torz
W związku z remontem Hala Ludowa będzie zamknięta do końca sierpnia przyszłego roku
W związku z remontem Hala Ludowa będzie zamknięta do końca sierpnia przyszłego roku Paweł Relikowski
W styczniu wizytówka Wrocławia zostanie zamknięta. Koniec prac zaplanowano na sierpień.

W styczniu rusza remont Hali Ludowej. Potrwa do końca sierpnia przyszłego roku. W tym czasie obiekt będzie zamknięty. Ostatnimi imprezami w Hali będą zabawa sylwestrowa i bal charytatywny Anny Dutkiewicz, żony prezydenta Wrocławia.

Co zmieni się w żelbetonowym obiekcie autorstwa wybitnego architekta Maxa Berga? Powiększona zostanie arena. Pomieści 10 tysięcy widzów (zamiast dzisiejszych 6 tysięcy). Stanie się tak dzięki lepszemu rozplanowaniu układu trybun. Płyta główna zostanie obniżona o 2,5 metra. Dzięki nowoczesnemu, teleskopowemu mechanizmowi poziom parkietu będzie jednak można podwyższać, zależnie od rodzaju imprezy.

- Same trybuny będą drewniane. Kompleksowy remont przejdą też wszystkie instalacje, szatnie, zaplecza i posadzki - wylicza Agnieszka Wardawa, rzeczniczka Hali. Powstanie tam też centrum edukacyjno-rekreacyjne. - Będzie to multimedialne miejsce refleksji, eksperymentu i zabawy w architekturę i budownictwo - tłumaczy rzeczniczka. - Wewnątrz zostanie stworzona spacerowa ścieżka turystyczno-edukacyjna.

Na przystankach będą pokazane dzieje architektury i budownictwa - również w formie detali budowli z oryginalnych materiałów tradycyjnych i współczesnych. Wszystkie prace pochłoną 72 mln zł.

Remont wnętrza Hali Ludowej to ostatni etap jej rewitalizacji. Po zakończeniu prac jedyny wrocławski zabytek wpisany na listę UNESCO będzie prezentował się tak jak zaraz po wybudowaniu w 1913 roku.

Przypomnijmy, że w 2010 roku zakończył się remont elewacji budynku. Ściany zostały wyczyszczone i pomalowanane na złoty kolor. Naprawiono też drewniane okna. We wrześniu między Halą a fontanną na pergoli otworzono również Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej.

Okolicę czeka jeszcze jedna inwestycja - budowa podziemnego parkingu, który ma powstać w miejsce istniejącego. - Negocjujemy z firmą, która chce go wybudować - mówi Wardawa.

Na razie nie wiadomo, jakie imprezy zostaną zorganizowane w Hali po jej otwarciu. Na pewno jesienią mają się tu odbywać międzynarodowe spotkania w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Najróżniejsze targi organizowane w Hali zostaną przeniesione do Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej.

Historia Hali

Budynek powstał w 1913 roku. Niemcy nazywali ją Halą Stulecia, bo została zbudowana w stulecie bitwy pod Lipskiem (1813 roku), podczas której wojska pruskie starły się z armią Napoleona. Od początku budziła zachwyt. Nic dziwnego, bo wtedy była największą konstrukcją żelbetonową na świecie. Organizowano tu wiele ważnych imprez. Gościło w niej wielu znakomitych gości, m.in. Pablo Picasso. W Hali wrocławianie podziwiali superwidowiska operowe, grał tutaj także koszykarski Śląsk Wrocław.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska