Podpalenie bezdomnego to nie przypadek. To było zabójstwo!

  Podpalenie bezdomnego to nie przypadek. To było zabójstwo!

  Kacper Chudzik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Sąd nie miał wątpliwości, by wobec 28-letniego Sławomira R. orzec trzymiesięczny areszt. Za zabójstwo mężczyzna może trafić do więzienia nawet na całe

  Sąd nie miał wątpliwości, by wobec 28-letniego Sławomira R. orzec trzymiesięczny areszt. Za zabójstwo mężczyzna może trafić do więzienia nawet na całe życie ©Olgierd Górny

  Tragiczna śmierć bezdomnego Ryszarda W., który zginął na skutek pożaru w bunkrze, nie była przypadkowa. Zginął on z ręki innego bezdomnego!
  Sąd nie miał wątpliwości, by wobec 28-letniego Sławomira R. orzec trzymiesięczny areszt. Za zabójstwo mężczyzna może trafić do więzienia nawet na całe

  Sąd nie miał wątpliwości, by wobec 28-letniego Sławomira R. orzec trzymiesięczny areszt. Za zabójstwo mężczyzna może trafić do więzienia nawet na całe życie ©Olgierd Górny

  Sprawa śmierci Ryszarda W. od początku nie była oczywista. Dzięki pracy policji i prokuratorów udało się ustalić, że pożar, w którym zginął 69-letni bezdomny wcale nie był przypadkowy. Wręcz przeciwnie. Ryszard W. został bestialsko zamordowany przez jednego z głogowskich bezdomnych. Kilku innych, którzy widzieli, co się dzieje, nie zrobiło nic, by pomóc.

  W tej sprawie zatrzymano 28-letniego Sławomira R., który podejrzany jest o to, że podpalił bunkier oraz samego Ryszarda W.


  Zanim doszło do tragedii, do mieszkającego w bunkrze 69-latka przyszedł Sławomir R., który chciał odzyskać pozostawioną tam piłę. Jak się okazało, nie było jej tam, co rozzłościło 28-latka na tyle, że swoją złość postanowił wyładować na starszym mężczyźnie. Zrobił to w wyjątkowo brutalny sposób.

  - Według ustaleń rozlał on w bunkrze łatwopalną substancję. Oblał nią również Ryszarda W. Następnie ją podpalił - mówi Liliana Łukasiewicz, rzecznik prokuratury. - W wyniku pożaru w bunkrze doszło dodatkowo do wybuchu kanistra z tą substancją, co jeszcze bardziej roznieciło ogień - dodaje prokurator.

  Ryszard W. nie mógł uciec z płonącego budynku, ponieważ poruszał się o kulach. Zajął się ogniem, który poważnie poważył bezdomnego.

  Sławomir R. został zatrzymany. Prokurator wystąpił do sądu o aresztowanie go na okres trzech miesięcy. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Podejrzany przyznał, że nie sądził iż, Ryszard W. zginie. Sławomirowi R. za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem grozi kara od 12 lat więzienia do dożywocia.

  W tej samej sprawie zarzuty nieudzielenia pomocy mają też trzej inni bezdomnych: Łukasz B. (32 l.), Konrad P. (36 l.) i Janusz M. (46 l.). Przyszli oni do bunkra razem ze Sławomirem R. i nie kiwnęli palcem, by pomóc cierpiącemu w pożarze 69-latkowi.

  - Podejrzani słyszeli, że między mężczyznami doszło do awantury. Widzieli też, że po wyjściu z wnętrza Sławomira R. zaczął wydobywać się dym. Niestety, nie zrobili nic, by pomóc uwięzionemu w bunkrze mężczyźnie, choć mieli taką możliwość - dodaje Liliana Łukasiewicz. - Za nieudzielenie pomocy grozi im kara do trzech lat więzienia.

  Tragicznie zmarły mężczyzna był doskonale znany w świecie głogowskich bezdomnych. Ryszard W. był emerytowanym górnikiem, miał więc środki do życia. Mógłby mieszkać w normalnych warunkach, jednak wybrał życie bezdomnego. Do zmiany decyzji nie mogła go przekonać nawet rodzina, która wyciągała do niego pomocną dłoń. Z racji tego, że dzięki emeryturze miał pieniądze, często sponsorował innym bezdomnym alkohol i inne rzeczy. Czasem pożyczał im też pieniądze. Niektórzy ich jednak nie oddawali, przez co dochodziło do awantur. Jednym z wątków badanych przez śledczych było właśnie to, czy to któryś z dłużników w nerwach nie podpalił bunkra.

  Istniała też możliwość, że płomienie wybuchły przypadkiem. W bunkrze, w którym mieszkali bezdomni, często wzniecano ogień, by się ogrzać. Na szczęście śledczy bardzo szybko doszli do prawdziwych przyczyn tragedii. Poszkodowany nie miał szans na przeżycie.

  Płonącego mężczyznę ugasili świadkowie, którzy po jakimś czasie dostrzegli, co się dzieje i zawiadomili służby ratunkowe. Ryszard W. żył jeszcze, gdy na miejsce przyjechało pogotowie. Był też przytomny. Mężczyzna bardzo cierpiał, bo płomienie poparzyły niemal całą powierzchnię jego ciała. Został zabrany do szpitala w Głogowie, a stamtąd helikopterem przetransportowano go do placówki medycznej w Nowej Soli. Niestety, mimo starań lekarzy następnego dnia zmarł.

  Nie ma wątpliwości, że gdyby wcześniej otrzymał pomoc od mężczyzn, którzy są teraz oskarżeni o jej nieudzielenie, to jego szanse na przeżycie byłyby znacznie większe.


  Jak mówi Liliana Łukasiewicz, Prokuratura Rejonowa w Głogowie zawnioskowała do sądu o trzymiesięczny areszt tymczasowy dla podejrzanego o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem Sławomira R. Sąd nie miał wątpliwości, że do tego wniosku należy się przychylić. Teraz trwać będą pozostałe czynności śledczych, którzy zbierają kolejne dowody i dokumentację sprawy. W ciągu kilku miesięcy powinien zostać przygotowany akt oskarżenia, a sprawa trafi do sądu. Ze względu na wagę popełnionego przez 28-latka czynu, proces odbędzie się w Sądzie Okręgowym w Legnicy, gdzie rozpatrywane są przestępstwa ciężkie.

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a dla Słomira R.

   Vitkacy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   więzienie to niemal hotel .Spanko jest ,żarełko 3 razy dziennie ,telewizja ,a i owszem .No k.... ,żyć nie umierać ! A tam hotel ,niemalże kurort !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   what?

   waski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Komu dajecie pisać te artykuły? stażysta? praktykant? ... "aż" żałosny.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bezdomny

   --- (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Teraz już ma dom... na nasz koszt

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto popiera prawo szariackie ???

   Klara (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   Zgodnie nim zabójca sam zostałby spalony żywcem a kolesie trafiliby do kamieniołomów. ALA TAKIE PRAWO TO U GŁUPICH I IEDNYCH SZEJKÓW ARABSKICH. W bogatej Polsce podatnicy fundnom bezdomnym do...rozwiń całość

   Zgodnie nim zabójca sam zostałby spalony żywcem a kolesie trafiliby do kamieniołomów. ALA TAKIE PRAWO TO U GŁUPICH I IEDNYCH SZEJKÓW ARABSKICH. W bogatej Polsce podatnicy fundnom bezdomnym do wczoraj kolesiom wygodny pobyt w sanatorium w Piotrkowie, dwuosobowe pokoje z TV i kibelkiem, darmowe ciuchy, żarcie , siłownia itd.
   A co , stać nas ...
   tzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jesteś pewna, że to takie fajne prawo?

   havranek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zgodnie z prawem szariatu za gwałt karze się ukamienowaniem... kobietę, bo dopuściła się cudzołóstwa. A może podoba ci się obcinanie rąk złodziejom. Brzmi fajnie, ale mało kto wie, że potem taki...rozwiń całość

   Zgodnie z prawem szariatu za gwałt karze się ukamienowaniem... kobietę, bo dopuściła się cudzołóstwa. A może podoba ci się obcinanie rąk złodziejom. Brzmi fajnie, ale mało kto wie, że potem taki złodziej po amputacji ręki ma prawo do darmowej opieki do końca życia, w końcu pracować nie może. Zastanów się co jest tańsze, utrzymywanie więźnia przez kilka lat, czy rencistę do końca życia. A może w prawie szariatu podoba Ci się zakaz sportu, telewizji i muzyki? Albo sprowadzenie kobiety do roli przedmiotu, którego właścicielem jest jej ojciec, albo mąż. Ja tam już wolę polskie prawo, może dalekie od ideału, ale przynajmniej cywilizowane.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a,może jednak

   Ludwik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   wprowadzić karę śmierci ? Za bestialstwo ,za okrucieństwo ,za totalny brak cech człowieczeństwa !!! Tych ludzi nie da się zresocjalizować ! Oni sięgneli DNA społecznego ! Pożytku z nich nie...rozwiń całość

   wprowadzić karę śmierci ? Za bestialstwo ,za okrucieństwo ,za totalny brak cech człowieczeństwa !!! Tych ludzi nie da się zresocjalizować ! Oni sięgneli DNA społecznego ! Pożytku z nich nie będzie,a straty dla państwa ogromne ! Vide Trynkiewicz !Chciałbym wiedzieć ,ile do tej pory nasz budżet wydał KASY aby chronić tego zboczeńca ? A,pożytek JAKI ???zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Serio?

   On (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Poważnie poważył?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fundował im alkohol i pożyczał pieniądze.

   Lula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   I pięknie mu za to zapłacili.Zazdrość ludzka nie zna granic !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   "rodowici wrocławianie"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a

   a (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 1

   Teraz chociaż będą mieli gdzie mieszkać i co jeść... na koszt państwa...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobry obóz nie jest zły

   mirek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Dlatego warto się wzorować na nazistowskich lagrach i sowieckich łagrach, gdzie więzień musiał sobie sam odpracować każdy dzień "mieszkania" w obozie podczas odbywania kary izolacji od społeczeństwa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proste

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Śmierć za śmierć i tyle

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proste

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   Śmierć za śmierć i tyle

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama