Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Rubik, znany muzyk, zadebiutował jako autor książki dla dzieci

Małgorzata Matuszewska
Wydawnictwo Burda Książki
Opowiadanie dziecku bajek sprawia, że czuje się bezpieczne i kochane – uważa autor "Bajek z Zielonego Lasu".

Dlaczego postanowił Pan opowiedzieć dzieciom „Bajki z Zielonego Lasu”? Skąd wziął się „Zielony Las”?
Kiedy moja córka, Helenka, miała niewiele ponad rok, zacząłem opowiadać jej bajki. To były bajki o dziewczynce, która miała na imię Helenka – chciałem, żeby moja córka, słuchając bajek, czuła się bezpiecznie i dobrze. Natomiast Helenka chciała, żeby nasza bohaterka mieszkała w lesie i pomagała zwierzętom. Codziennie, w każdej opowiadanej bajce, przychodziło do niej zwierzątko i prosiło dziewczynkę o rozwiązanie swojego problemu.

To były bajki improwizowane, opowiadane na zamówienie słuchaczki?
Helenka dawała mi zadanie: mówiła, jakie zwierzątko ma przyjść, miałem kilka minut na wymyślenie fabuły. Mnóstwo bajek opowiedziałem w ten sposób. Spisałem jedną na próbę, spodobała się wydawcy. Potem Helenka przypomniała historie, które jej opowiadałem, zrobiłem listę i wybrałem bajki do napisania.

Na płycie Opisanie świata zaśpiewał Pan w duecie z Helenką, a potem występowaliście razem na scenie, m.in. podczas koncertu we wrocławskiej Hali Ludowej.
Wtedy Helenka nie bała się i nie wstydziła. Teraz ma już pięć lat i poczucie tremy, nie daje się tak łatwo namówić na publiczne występy (uśmiech).

Jakie bajki lubił Pan jako dziecko?
Byłem zdany na to, co opowiedzą mi rodzice. Lubiłem słuchać bajek braci Grimm i Andersena, czyli klasyki. I lubiłem improwizacje o przygodach Robinsona Crusoe z Piętaszkiem na bezludnej wyspie.

Nad czym Pan teraz pracuje?
W drugiej połowie roku planuję wyjątkowy koncert i płytę dla dzieci. Ma wystąpić dziecięca orkiestra symfoniczna, chór dziecięcy i młodzi soliści – to jest bardzo trudne przedsięwzięcie, na razie szukam partnerów do jego organizacji. Jesienią w słowackich Koszycach planowany jest koncert Piotr Rubik – The Best Of. Spotykam się z czytelnikami Bajek z Zielonego Lasu. We wrześniu w Warszawie otwieram Rubik Music School, swoje przedszkole muzyczne. Chcę, żeby dzieci uczyły się w nim radości obcowania z muzyką. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, być może podobne przedszkola otworzę też w innych miastach.

Skąd wziął się pomysł muzycznego przedszkola?
W szkole muzycznej uczyli mnie pedagodzy z pasją, skupieni na pokazywaniu dzieciom, że muzyka to radość. Chcę, żeby w moim przedszkolu dzieci były kompozytorami swoich własnych umiejętności. Oczywiście będą uczyć się nie tylko muzyki, a zajęcia prowadzone będą w języku angielskim. Wszystkie zajęcia odbywać się będą w myśl zasady wyrażonej przez Konfucjusza: Powiedz mi, a zapomnę; pokaż mi, a zapamiętam; pozwól mi zrobić, a zrozumiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska